Foto: Reuters
Foto: Reuters

Da je pri svojih kokoših nesnicah opazil klinične znake okužbe s ptičjo gripo, je rejec iz Zaloga pri Cerkljah območni urad veterinarske inšpekcije obvestil sam, je na novinarski konferenci pojasnil direktor Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Branko Podpečan. Inšpektorji so takoj za tem odredili zaporo obrata in prepovedali uvoz in izvoz živali ter jajc. Sum, da so kokoši okužene s ptičjo gripo, je potrdil izvid nacionalnega veterinarskega inštituta, na podlagi tega pa je državno središče za nadzor bolezni odredilo ukrepe za preprečitev širjenja ptičje gripe iz ugotovljenega žarišča.

Podrobnejše informacije o ptičji gripi in trenutno veljavnih ukrepih so dostopne tukaj.

"Na podlagi analize, ki jo je opravil območni urad, in epidemioloških podatkov so bili izrečeni ukrepi, da se vse kokoši na gospodarstvu usmrtijo in neškodljivo odstranijo," je pojasnil Podpečan. V soboto je bilo tako usmrčenih 1053 kokoši nesnic, po prvem razkuženju prostorov pa poteka še uničenje vse opreme in pribora na gospodarstvu, ki bi lahko bila vir okužbe. Odstranili so tudi kokošja jajca, ki so bila na kmetiji. Glede tistih, ki so že pri kupcih, je Podpečan zagotovil, da njihovo uživanje ni nevarno za človeka.

Škoda, ki je pri tem nastala, še ni znana, rejcu pa bo povrnjena iz sredstev Republike Slovenije in sredstev EU-ja, je pojasnil Podpečan.

Perutnine začasno ni dovoljeno spuščati na prosto

Ob tem sta bila uvedena zaščitni pas v radiju treh kilometrov okoli okužene reje in ogroženo območje, ki obsega 10-kilometrski pas. Vseh 68 rej znotraj trikilometrskega območja je že bilo pregledanih, prav tako tudi že del 336 obratov znotraj 10-kilometrskega pasu. "Po doslej opravljenih pregledih okoliških gospodarstev veterinarji niso ugotovili nobenih znakov bolezni," je pojasnil Podpečan.

Sorodna novica Pri perutnini na Gorenjskem potrdili ptičjo gripo

Poleg strožjih ukrepov v okolici žarišča ptičje gripe so preventivni ukrepi v veljavi tudi za rejce na celotnem območju države. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je namreč začasno prepovedala pašno rejo, ki bi lahko prek stika z divjimi pticami privedla do novih okužb perutnine v reji. Zaradi te nevarnosti morajo rejci svojim živalim hrano in pijačo ponuditi v zaprtih prostorih, izpust pa je dovoljen le, če je na voljo ograjeno in pokrito območje, ki preprečuje neposreden ali posreden stik z divjimi živalmi.

Poleg tega je, tudi za vse druge, ki niso rejci, prepovedano krmljenje divjih ptic, začasno pa je zadržano izvajanje sejmov in razstav ter preostalih zbiranj v povezavi s pticami in perutnino, je naštel Podpečan. "Veterinarji bodo po celotni državi tudi preverjali izvajanje ukrepov. Klinični znaki so bili namreč zelo izraziti, kar pomeni, da je različica virusa močno patogena za perutnino," je opozoril direktor veterinarske inšpekcije.

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ob tem vse rejce poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov in pozornemu opazovanju svojih živali – če zaznajo zmanjšano porabo krme in vode za več kot 20 odstotkov ter padec nesnosti za več kot pet odstotkov, ki traja že več kot dva dni, naj takoj obvestijo veterinarja.

Smrtnost do 80-odstotna

Nekaj več simptomov je Podpečan naštel v Odmevih. Živali so v nadaljnjem poteku bolezni otožne, se ne gibajo, stojijo na mestu, nasršijo perje in spremenijo vedenje. Opazen je lahko izcedek iz nosu, pa tudi tekoči zeleno-beli iztrebek. Pozneje se lahko pojavijo tresenje telesa, zvijanje glave in vratu. Žival težko stoji, pade in pogine. Smrtnost je 80-odstotna, je poudaril Podpečan.

Potrjen izbruh ptičje gripe
Ptičja gripa na gorenjski kmetiji