Razkriti dokumenti

Bo ameriško vrhovno sodišče odpravilo pravico do splava?

L.J./STA
3. 5. 2022, 07.09
Posodobljeno: 3. 5. 2022, 07.12
Deli članek:

Prelomno sodbo Roe proti Wade iz leta 1973, ki je ženskam po ZDA zagotovila pravico do splava, bi vrhovno sodišče s konservativno prevlado po razkritih dokumentih odpravilo.

Profimedia
Pred stavbo ameriškega vrhovnega sodišča je skoraj nemudoma po objavi dokumentov stekel protest zagovornic pravice do splava.

Ameriško vrhovno sodišče že od decembra lani odloča o zakonu zvezne države Mississipi, kjer so leta 2018 prepovedali splav po 15. tednu nosečnosti. Vodstvo zvezne države od vrhovnega sodišča zahteva, naj razveljavi sodbi Roe proti Wade iz leta 1973 in Planned Parenthood proti Casey iz leta 1992.

Ameriški medijski portal Politico se je dokopal do zaupnega dokumenta, osnutka odločitve večine vrhovnega sodišča. Odločitev večine je napisal konservativni sodnik Samuel Alito, v dokumentu pa piše, da je bila sodba v primeru Roe proti Wade napačna, saj ameriška ustava ženskam nikjer ne zagotavlja pravice do splava. V sodbi Roe proti Wade je vrhovno sodišče potrdilo pravico žensk do splava v prvem trimesečju nosečnosti.

Za napačno Alito v odločitvi razglaša tudi sodbo vrhovnega sodišča v primeru Casey, ki je leta 1992 potrdil pravico do splava v skladu z Roe proti Wade, a spremenil časovni okvir, v katerem je možno opraviti splav.

Namesto okvira prvega trimesečja, kot pri Roe proti Wade, je primer Casey zakoličil standard sposobnosti preživetja ploda. Splav je bil v ZDA tako na podlagi primera Casey dovoljen do 24. tedna nosečnosti, ko medicinska stroka predpostavlja, da je plod že zmožen preživeti izven maternice.

Dokument, ki ga je pridobil in objavil Politico, je sicer le prvi osnutek odločitve večine, ki jo poleg Alita tvorijo še štirje konservativni sodniki, ki imajo s petimi glasovi tako v devetčlanskem sodišču večino.

Objava osnutka odločitve v tako politično eksplozivnem primeru in tudi sicer je zelo nenavadna oziroma izjemno redka. Očitno je, da ga je nekdo nalašč spravil v javnost. Sodniki si lahko po uvodnem osnutku sicer kasneje do odločitve, ki bo v tem primeru sprejeta junija ali julija, še premislijo.

Nekdanji predsednik ZDA Donald Trump je v svojem edinem mandatu imenoval kar tri vrhovne sodnike in s tem zacementiral konservativno večino za najmanj dve desetletji. Trump je z imenovanji vzbudil upanje pri nasprotnikih splava, da bo sodišče odpravilo Roe proti Wade. Republikanske zvezne države so v odgovor na imenovanja pričele pospešeno sprejemati zakone proti splavu v pričakovanju, da bo kateri od njih ne le uspel na vrhovnem sodišču ampak služil tudi kot pravna podlaga za odpravo pravice do splava oziroma odločitve Roe proti Wade.