Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Sobota,
4. 5. 2024,
22.37

Osveženo pred

1 teden, 6 dni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,13

Natisni članek

Kitajska električni avtomobili Prodaja avtomobilov BYD

Sobota, 4. 5. 2024, 22.37

1 teden, 6 dni

Kitajske avtomobilske znamke v Evropi

Uradno že junija? Največji Kitajec pred vstopom v Slovenijo.

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4,13
BYD seal | BYD seal - prvi v Sloveniji uvožen iz tujine, kmalu pa začetek tudi uradne prodaje avtomobilov največjega kitajskega proizvajalca. | Foto Gregor Pavšič

BYD seal - prvi v Sloveniji uvožen iz tujine, kmalu pa začetek tudi uradne prodaje avtomobilov največjega kitajskega proizvajalca.

Foto: Gregor Pavšič

Največji kitajski avtomobilski proizvajalec BYD je tik pred uradnim vstopom v Slovenijo, medtem pa Evropska komisija ni zadovoljna s sodelovanjem kitajskih avtomobilistov v preiskavi njihove morebitne nelojalne konkurence. Vsaj dokler v Evropi ne zgradijo prvih tovarn, se zdijo takse proti avtomobilom iz Kitajske le še vprašanje časa.

BYD je lani postal največji kitajski proizvajalec avtomobilov, ko je izdelal več kot tri milijone novih osebnih vozil. S svojimi velikimi ladjami so v Evropo letos pripeljali že na tisoče avtomobilov, vseeno pa je vpliv na evropski trg kitajske znamke, ki izdeluje le priključne hibride in polno električna vozila, še dokaj majhen. Vsaj kratkoročno je bil prihod v Evropo uspešnejši za kitajske znamke, ki imajo v ponudbi še poceni avtomobile s klasičnimi bencinskimi motorji. Najboljši primer takega pristopa je bil lani MG Motor.

BYD seal
Avtomoto Prvi že v Sloveniji: limuzina BYD preseneča, zagotovo tudi s ceno #video

MG Motor je med kitajskimi znamkami v Evropi najbolj uveljavljena. | Foto: MG Motors MG Motor je med kitajskimi znamkami v Evropi najbolj uveljavljena. Foto: MG Motors

V Nemčiji med kitajskimi znamkami uspešen le MG Motor

V Nemčiji je BYD v prvih treh mesecih registriral 393 novih avtomobilov (176 attov 3, 82 dolphinov, 50 sealov in 85 drugih modelov), kar je praktično enako kot v lanskem prvem četrtletju. Uspešnejši je bil Great Wall Motor s 563 registracijami (360 vozil funky cat), Nio pa je zabeležil 102 novi registraciji. Preostalih kitajskih znamk, med novinci bo zanimiv predvsem Xpeng, nemška uradna statistika še ne zajema.

MG je v Nemčiji do konca marca letos registriral že 4.441 novih avtomobilov, med temi več kot dva tisoč električnih modelov MG 4. Ta je za MG tudi najuspešnejši model v Nemčiji. Za BYD konkurenčna Tesla je do konca marca registrirala dobrih 13 tisoč novih avtomobilov (slaba dva odstotka več kot lani), med temi je bilo kar 11 tisoč modelov Y.

Dongfeng box
Avtomoto Dongfeng box - v Slovenijo kmalu "kitajec" za 19 tisočakov #foto

Prvi v Sloveniji registrirani avtomobil kitajske znamke BYD. | Foto: Metka Prezelj Prvi v Sloveniji registrirani avtomobil kitajske znamke BYD. Foto: Metka Prezelj Kako bo v Sloveniji?

Za razliko od Tesle ima BYD širok razpon svojih avtomobilov, torej od mestnih malčkov do premijskih športnih terencev in limuzin. Kitajska znamka je prek partnerskih trgovcev že prisotna v Italiji in Avstriji, na Madžarskem pa za njihove posle skrbi družba Autowallis. Kot smo napovedali že pred meseci, bo slovenska podružnica Wallis Auto postala tudi uradni uvoznik znamke BYD v Slovenijo. Uradnih napovedi sicer še ni, neuradno pa naj bi se to zgodilo že junija. Prvi prodajni salon bo sodeč po naših virih v ljubljanskem BTC ob Letališki cesti (nekdanji salon znamke Mini).

Med slovenskimi registracijami smo sicer že pred meseci opazili prvi BYD atto 3, kmalu pa se mu bo pridružil tudi prvi seal. Obe vozili sta kupca uvozila iz tujine.

Prodaja kitajskih avtomobilov v Evropi raste počasi - iz nekaterih evropskih pristanišč so že poročali o naraščajoči zalogi vozil, ki so jih ladje pripeljale s Kitajske. | Foto: BYD Prodaja kitajskih avtomobilov v Evropi raste počasi - iz nekaterih evropskih pristanišč so že poročali o naraščajoči zalogi vozil, ki so jih ladje pripeljale s Kitajske. Foto: BYD

Evropska preiskava: Bruselj nezadovoljen s sodelovanjem Kitajcem

Medtem se na evropski ravni zapleta preiskava Evropske komisije glede poslovanja največjih kitajskih proizvajalcev, ki naj bi imeli zaradi državnih subvencij priviligiran položaj na evropskem trgu.

Prav cena je pri kitajskih vozilih za zdaj ena ključnih prednosti pred evropskimi proizvajalci. EU je k pridobivanju podatkov pozvala družbe BYD, Geely in SAIC. V Bruslju so že kritizirali sodelovanje s strani SAIC, ki naj ne bi predal dovolj informacij, je poročal Politico. Podobni so očitki tudi na račun Geelyja in BYD. Preiskave v Bruslju ne bodo končali pred jesenjo, a tudi za nazaj - konkretno od julija naprej - bi lahko zahtevali dodatne takse za avtomobile uvožene iz Kitajske. To kajpak niso le kitajski avtomobili, ampak tudi ameriški (Tesla) in evropski (Dacia, BMW) avtomobili iz kitajskih tovarn. Tem že zdaj ne pripadajo električne subvencije v Franciji, kar je že imelo velik vpliv na dogajanje na francoskem avtomobilskem trgu.

Kitajci lahko prenesejo tudi 30-odsotne dajatve?

Po oceni analitikov so kitajski proizvajalci pri cenah tako konkurenčni, da bi lahko sprejeli tudi 30-odstotne dajatve ob uvozu avtomobilov v Evropo. Da bi jih spravili v resne težave, bi morali kitajske avtomobile obdavčiti vsaj 50-odstotno.

Kitajci na očitke odgovarjajo, da EU nima pravih dokazov in da so napovedane tarife po njihovem mnenju v nasprotju s praksami svetovne trgovinske organizacije. Konkreten protiukrep bodo napovedane prve tovarne v Evropi, take sta konkretno že napovedal BYD na Madžarskem in Chery Auto v Španiji, predvidoma pa jo bo gradil oziroma prevzel obstoječo še kdo, bržkone tudi MG Motor.

Ne spreglejte