Takole so pričakali Maxa Verstappna ob prečkanju ciljne črte. Foto: EPA

24-letni Nizozemec je unovčil najboljši štartni položaj in povedel dirko pred Leclercom in Carlosom Sainzom (Ferrari). Vodstvo je izgubil za nekaj krogov v prvi tretjini dirke, ko mercedesa zaradi drugačne strategije nista odšla v bokse.

Verstappen blestel na domači dirki

Verstappen je spet prešel v vodstvo v 30. krogu od 72. Kazalo je, da bo branilec naslova prišel do gladke zmage, vendar je v 58. krogu na stezo prišel varnostni avto. Verstappen je odšel v boks, tako da je prvo mesto zavzel Hamilton. Že nekaj sekund po odhodu varnostnega avta je Verstappen na ciljni ravnini Britanca prehitel in odbrzel do zmage na navdušenje v oranžno odete množice v Zandvoortu.

Hamiltona, ki je vozil na srednjih gumah, sta v nadaljevanju prehitela tako Russell kot Leclerc. Britanec je bil razumljivo jezen, saj so se mu zaradi strategije ekipe znova izmuznile stopničke.

Točke so osvojili še peti Sergio Perez, šesti Fernando Alonso (Alpine), sedmi Lando Norris (McLaren), osmi Carlos Sainz ml. (Ferrari), deveti Esteban Ocon (Alpine) in deseti Lance Stroll (Aston Martin).

Verstappen: Morali smo spremeniti strategijo

"To ni bila enostavna zmaga. Celotno dirko smo morali pritiskati na polno, vselej pa smo morali sklepati tudi pametne odločitve, tako ob obeh varnostnih avtomobilih ter kaj storiti s strategijo. To ni vedno najlažje početje. A na koncu se je izšlo. Tudi z mehkejšo različico gum smo imeli dober ritem," je dejal Verstappen.

"Pred varnostnim avtomobilom sem mislil, da bomo lahko zdržali do konca v vodstvu, četudi smo bili počasnejši s tršo različico gum, potem pa smo morali spremeniti strategijo. Imel sem dober leteči start z boljšo končno hitrostjo, nato pa smo imeli do konca nadzor nad dirko," je še dodal Verstappen.

Mercedesa na začetku edini brez postanka

Najbolje je startal Verstappen, za njim sta se zvrstila oba Ferrarija – Charles Leclerc in Carlos Sainz. Četrti je bil Lewis Hamilton. Za nekaj krogov sta v nadaljevanju vodstvo prevzela oba mercedesa, ki sta na srednjih gumah ubrala drugačno strategijo. Tako Hamilton kot George Russell sta bila edina, ki se nista odločila za zgodnji postanek v boksih.

Max Verstappen trenutno nima pravega tekmeca. Foto: EPA

Sainzu pozabili nadeti gumo

Verstappen je drvel po progi in prehitel Russlla v 28. krogu. V 30. krogu je Nizozemec po postanku v boksih Hamiltona spet prevzel vodstvo. Drugi je bil Leclerc, tretji pa Sergio Perez. Največ je v boksih izgubil Sainz, ki so mu mehaniki Ferrarija pozabili nadeti zadnjo levo gumo. Padel je na šesto mesto.

V 37. krogu je Hamilton po številnih poskusih le prehitel Pereza in se prebil na tretje mesto. Dva kroga kasneje je Pereza prehitel tudi Russell. Mercedesa sta v nadaljevanju pridobila še eno mesto.

Verstappen v nekaj sekundah opravil s Hamiltonom

V 59. krogu je na stezo prišel varnostni avto. Verstappen je odšel v bokse in vodstvo je prevzel Hamilton. Takoj po odhodu varnostnega avta je Nizozemec napadel in že po nekaj sekundah na ciljni ravnini zlahka opravil s Hamiltonom.

V skupnem seštevku ima Verstappen sedem dirk pred koncem 109 točk prednosti pred najbližjim zasledovalcem Leclercom.

Naslednja dirka bo velika nagrada Italije v Monzi 11. septembra.