Ko osvetlitev postane kamen spotike

Urejanje razsvetljave na nogometnem stadionu, revizija odkrila vrsto nepravilnosti

Katja Kirn Vodopivec
28. 9. 2023, 21.30
Deli članek:

Več kot leto dni po začetku urejanja razsvetljave na sežanske stadionu Rajko Štolfa, ki bo občino stala več kot 800.000 evrov, reflektorji še vedno ne svetijo, saj izvajalec, hrpeljski gradbinec Godina, zanje še vedno nima uporabnega dovoljenja. Notranja revizija, ki jo naročila Občina Sežana, je pokazala vrsto nepravilnosti, občina pa je zadevo predala odvetniku.

Katja Kirn Vodopivec
Dobro leto od začetka del reflektorji na sežanskem nogometnem stadionu še vedno ne svetijo, saj izvajalec še ni pridobil uporabnega dovoljenja.

Neobjava pogodbe in aneksa na portalu javnih naročil, neprijava začetka gradnje, neimenovanje vodje gradnje, kršitev roka za izvedbo del … je le nekaj hujših nepravilnosti, ki jih je odkrila notranja revizija sporne naložbe v ureditev javne razsvetljave na Nogometnem stadionu Rajko Štolfa v Sežani, ki jo je po naročilu sežanske občine opravil Inštitut za javno finančno pravo.

Kot je dejal Aleksander Kupljenik z inštituta, so bile v reviziji ugotovljene tudi nepravilnosti, ki običajno niso pogoste. »Kar pomeni, da tudi nadzornik ni opravil svojega dela,« je opozoril. Na razpisu izbrani hrpeljski gradbinec Godina, ki je s sodelujočim partnerjem, Lesnino MG oprema, marca lani podpisal 604.388 evrov vredno pogodbo za postavitev 30 metrov visokih reflektorjev, vključno z ureditvijo komunalne infrastrukture in električnega napajanja, bi moral dela končati že sredi lanskega septembra, a se je rok nato podaljšal do marca 2023, torej kar za sedem mesecev. »Gre za nesorazmerno povečanje glede na dodatno količino del, saj se ta niso bistveno spremenila, medtem ko so se termini bistveno podaljšali in še vedno niso dorečeni,« razlaga Kupljenik.

Župan v odhodu podpisal aneks za 145.000 evrov

Z aneksom, ki ga je 15. novembra lani, med prvim in drugim krogom volitev, podpisal nekdanji župan David Škabar, ki je bil takrat že v odhajanju, se je vrednost del povišala za 144.767 evrov na 749.124. evrov. Skupna vrednost investicije za leti 2022 in 2023, vključno z nadzorom in projektno dokumentacijo, je tako s 679.000 evrov, kot je predvideno v investicijskem projektu, narasla za 95.000 evrov na 774.000 evrov. Ko temu znesku prištejemo še za slabih 45.000 neupoštevanih stroškov, bo vrednost projekta presegla 800.000 evrov, kar je za 20 odstotkov več, kot je bilo predvideno, ugotavlja revizijsko poročilo. Občina je do zdaj za izvedbo projekta plačala 789.852 evrov. Podražitev pa je »izključno posledica dviga nabavnih cen materiala« in ne dodatnih ali nepredvidenih del, še ugotavljajo revizorji.

V reviziji so opozorili tudi na sporno menjavo partnerja oziroma podizvajalca med samo izvedbo del. Gradbinec je zaradi zamenjave podizvajalca (Godina je naknadno vključil družbo Javna razsvetljava) zaprosil za spremembo vodje gradnje, to pa je tudi še edina ovira za pridobitev uporabnega dovoljenja. »Smo v šah mat položaju, vendar si prizadevamo za to, da se premaknemo naprej. Z javnim denarjem se ne moremo igrati, želim biti previden, zato smo zadevo zaupali odvetniku,« je povedal župan Andrej Sila in dodal, da je »ta primer dobra šola za naprej, saj je pokazal, kje so šibke točke in kako ne smemo poslovati«.

Aleš Cipot
Nogometaši tabora iz Sežane seveda nimajo nič proti novim reflektorjem.

»Milo rečeno, je bil ta projekt zelo neskrbno voden,« je poročilo pospremil Dejan Gmajner in dodal, da so v tem primeru nujne tudi sankcije. »Pogledati je treba tudi osebne odgovornosti posameznikov, ki so krivi, da je do teh napak prišlo,« je pozval. »Vse to že počnemo. Dejstvo je, da nekdo bo povprašan po odgovornosti,« je odvrnil Sila in obenem zagotovil, da bo občina odslej poslovala transparentno in gospodarno.

Nekaj je šlo zelo narobe

»Ta revizija je pokazala, da je bilo na občini v prejšnjem mandatu nekaj zelo, zelo narobe. Mislim, da smo metali denar z lopato skozi okno,« je pripomnil Davorin Terčon, ki je dal tudi pobudo za revizijo. Spomnil je, da je bila v začetku prejšnjega mandata predračunska vrednost za reflektorje okrog 250.000 evrov. »Obetalo se nam je okrog 150.000 evrov iz Fundacije za šport, kar pomeni, da bi občino ta naložba takrat stala okrog 100.000 evrov. Danes nas bo ta projekt stal prek 800.000 evrov,« je izpostavil Terčon.

Kot je pojasnil Sila, so bila sprva predvidena tudi sredstva Nogometne zveze Slovenije in Fundacije za šport. »Sredstva fundacije so propadla, dobili smo le okrog 75.000 evrov od Nogometne zveze, ostalo je na plečih občine,« je razjasnil finančno konstrukcijo projekta.

Tudi Matej Glavina, ki se je strinjal, da je revizijsko poročilo zelo skrb vzbujajoče, je spomnil, da so bila leta 2021 na voljo tudi sredstva ministrstva za šolstvo in šport prav za postavitev reflektorjev. »Če bi šli takrat v izvedbo, bi reflektorji občino stali tretjino cene, ki jo bomo plačali danes.«