Zasebnost
Agro HI-tech

Droni so najbolj uporabni za precizno kmetijstvo

Z droni lahko zaznamo rastline v stresu in v gozdu odkrijemo podlubnike, z droni bi lahko tudi zmanjšali uporabo fitofarmacevtskih sredstev, a je pri nas škropljenje iz zraka prepovedano
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
04.07.2023 17:12
Dopolnjeno: 05.07.2023 06:08
Čas branja: 3 min
Droni so najbolj uporabni za precizno kmetijstvo
Precizno škropljenje z dronom je podjetje OneDrone prikazalo na Dnevu robotike v kmetijstvu, ki ga je v Selekcijsko-poskusnem centru Ptuj v začetku junija organiziral Kmetijski inštitut Slovenije. Foto: Tomaž Poje

O uporabnosti brezpilotnih letalnikov ali dronov v kmetijstvu smo se pogovarjali z Robertom Verličem, lastnikom in direktorjem podjetja OneDrone iz Ljubljane, ki je vodilni ponudnik storitev z droni v Sloveniji. Opozarja, da govorimo o avtomatiziranih letalnikih, saj jih upravlja operater, ki lahko letenje kadarkoli prekine. Razvoj pa bo šel vse bolj v avtonomno rabo dronov.

Zaznavanje rastlin v stresu

»Z droni lahko v kmetijstvu zbiramo podatke o tem, kako dobro rastejo rastline. Z novejšimi letalniki lahko v pol ure zajamemo in zmapiramo sto hektarjev, kadar dron leti na višini 200 metov s hitrostjo 15 kilometrov na uro. Na dron namestimo intraspektralno kamero, ki zajame posnetke njiv, sadovnjakov in drugih nasadov. Včasih je bilo treba intraspektralne podatke obdelati s posebnim računalniškim programom. Zdaj pa imajo droni že tako zmogljiv procesor, da podatke sproti analizirajo in z rdečo barvo prikažejo dele njive, kjer so poljščine v stresu,« razlaga Verlič.

Precizno škropljenje

Iz multispektralnih podatkov lahko izdelajo »škropilni načrt« za letalnik. »Dron lahko uporabimo tudi za precizno škropljenje, kar pomeni, da bo več fitofarmacevtskih sredstev (FFS) nanesel na tisti del njive, kjer so rastline bolj v stresu. Droni lahko nanesejo FFS samo tja, kjer je treba rastline zaščititi pred boleznimi,« opisuje Robert Verlič, kako lahko z droni zmanjšamo porabo FFS na dva načina:

  • z droni lahko stres pri rastlinah odkrijemo v zgodnji fazi, torej še pred izbruhom bolezni in z zgodnjim škropljenjem preprečimo veliko škodo;
  • z droni lahko nanesemo FFS samo na tiste dele njive, kjer so rastline že napadle bolezni, in ne škropimo cele njive kot z navadnimi škropilnicami.

Odkrivanje podlubnikov in pogozdovanje

Droni so lahko koristni tudi v gozdarstvu. »Z droni lahko odkrijemo podlubnike v zgodnji fazi, še preden naredijo veliko škode. Poleg tega lahko drone uporabimo tudi za pogozdovanje,« dodaja sogovornik. Na letalnik pritrdijo raztrosevalnik, ki si ga najlažje predstavljamo kot rezervoar za semenske kroglice, te pa dron raztrosi ali jih s posebnim aplikatorjem izstreli v tla.

»Droni so koristni zlasti na območjih, ki so s klasično kmetijsko mehanizacijo težko dostopna,« opaža Verlič. Tak primer so tudi strmi vinogradi. Takoj po dežju je treba trto zaščititi s FFS, saj je to najbolj učinkovito. Strme vinograde lahko preprosto škropijo z droni. »Tak preizkus smo naredili pri enem od štajerskih vinogradnikov. »Izračunali smo, da za škropljenje z dronom porabimo pol manj časa in stroškov kot pri škropljenju s traktorjem,« dodaja Robert Verlič.

Poleg raztrosa gnojil, pogozdovanja in dosejevanja ima uporaba dronov v kmetijstvu še eno veliko prednost. »Z droni lahko posamezna opravila vnaprej predvidimo in programiramo, jih ponavljamo in sledimo,« poudarja Verlič. V sadovnjakih lahko z dronom zajamejo fotografije z velikim prekrivanjem, iz njih izdelajo tridimenzionalen model sadovnjaka in ko programirajo dron, denimo za škropljenje, bo prepoznal mesta brez sadnih dreves in ko bo letel nad njimi, bo zaprl šobe za nanos FFS. Poškropil bo samo sadna drevesa, ne pa tudi grmov ali trave v sadovnjaku,« opisuje sogovornik. »Največji potencial za uporabo dronov vidimo v preciznem kmetijstvu, a je najprej treba prilagoditi zakonodajo,« poudarja Robert Verlič.

Zakonske omejitve strožje pri nas kot v EU

V praksi je manj rožnato, saj zaradi zakonskih omejitev droni v kmetijstvu po EU niso tako razširjeni kot ponekod drugje. V EU veljajo enotni predpisi o letenju z droni, ki so sicer zahtevni, a jasni. Manjši droni lahko brez težav letijo zunaj naselij, večje težave in višji stroški pa so povezani z letenjem večjih dronov v naselju. Da droni ne bi povzročili škode ali nesreč, skrbi letalska zakonodaja.

Težava je, ker uporabo dronov v kmetijstvu omejujejo evropska uredba o trajnostni rabi FFS iz leta 2007, po kateri je škropljenje iz zraka prepovedano. V evropski uredbi so navedene izjeme, v katerih primerih je škropljenje iz zraka dovoljeno. To je dovoljeno, ko se dokaže, da drugače ni mogoče škropiti kmetijskih površin, ali ko se dokaže, da je škropljenje iz zraka bolj učinkovito. Škropljenje iz zraka je dovoljeno tudi v raziskovalne namene. Žal pa teh izjem, ki v navedenih primerih dovoljujejo škropljenje iz zraka, nismo prenesli v slovensko zakonodajo in tako je precizno škropljenje z droni pri nas nemogoče oziroma prepovedano.

Na Madžarskem so svojo nacionalno zakonodajo prilagodili in dovoljujejo uporabo dronov v kmetijstvu. Podobno je tudi v Srbiji, kjer se v zadnjem času droni uveljavljajo, in Švici, kjer z droni na veliko škropijo vinograde. Na Kitajskem so šli še korak naprej in kmetijam ponudili subvencijo za nakup drona. Tako na Kitajskem uporabljajo že več kot 60 tisoč dronov v kmetijstvu.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
FINANCE
Poglejte, kako nove tehnologije in nove kmetijske prakse znižujejo stroške in zmanjšujejo ogljični odtis kmetij

Zanimive projekte in zgodbe, ki to potrjujejo, boste spoznali v petek, 17. maja, na 5. svetovalnici za kmete na sedežu Kmetijsko-gozdarske...

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Agro HI-tech
Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Tako mladi kmet avtomatizira gojenje alge spiruline 2

Janez Rakovec sam razvija žetvenik, da bo pri žetvi manj ročnega dela in ker takih naprav pri nas ne ponuja nihče.

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave
Agrobiznis
TRAJNOST
Agro PodjetnikPetra Šubic Hudo dobra živila iz presežkov sadja in zelenjave

Sadje in zelenjavo iz Prekmurja, ki se ne proda, predelajo in ponudijo kupcem, da pridejo na mizo, in ne med odpadke

AGROBIZ
Nasveti
Tako NLB financira zelene naložbe v kmetijstvu
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Tako NLB financira zelene naložbe v kmetijstvu 1

Zelene so trajnostne naložbe, za katere banka ponuja ugodnejše zeleno posojilo, ki ima nižjo obrestno mero ali nižje stroške

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Kaj počne »fruštk bajk« med turisti v kampu Šobec?
Agrobiznis
Agro PodjetnikJana Petkovšek Štakul Kaj počne »fruštk bajk« med turisti v kampu Šobec?

O usmeritvi v sirarstvo, prodajnih prijemih in prihodnosti kmetije Pr' Matevž je na Svetovalnici za kmete govoril Matevž Jenko, prihodnji mladi prevzemnik.

AGROBIZ
Nasveti
Kaj preostane kmetiji, ki zamuja z odplačevanjem posojila
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kaj preostane kmetiji, ki zamuja z odplačevanjem posojila

Čim prej naj se obrne na banko, da ji poišče ustrezno rešitev, kot je znižanje obroka ali reprogramiranje posojila.