Agro Podjetnik

Stari zmagovalec Agrobiznisa: Dobrote Dolenjske v Trebnjem postavljajo kulinarično središče regije

Širijo ponudbo živil, doživetij in kuharskih delavnic, v Novem mestu pa bodo odprli svojo trgovino, po eno že imajo v Trebnjem in Ljubljani
Podporniki obveščajo
AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice
Agrobiznis
Podporniki obveščajoJana Petkovšek Štakul Kmetje in živilci tokrat brez svoje ministrice

Ta petek bodo o inovativnosti in trajnostni preobrazbi na konferenci razpravljali predstavniki kmetijskih in živilskih podjetij vzhodne kohezijske regije.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa V ponedeljek se začne kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije

Nosilci kmetijskih gospodarstev morajo vloge oddati do 10. julija elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu
Agrobiznis
Podporniki obveščajoRedakcija Agrobiznisa Jutri o trajnosti in inovacijah v agroživilskem sistemu

GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij v sodelovanju z regionalnimi gospodarskimi zbornicami pripravlja regijsko konferenco zahodne kohezijske regije

AGROBIZ
Podporniki obveščajo
Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju
Agrobiznis
Podporniki obveščajoPodpornik projekta Velika noč se bliža, domače dobrote vas čakajo v Mercatorju

Velike noči ni brez prazničnih dobrot – pirhov, šunke, hrena in potice

Avtor
avtor
13.03.2023 14:09
Dopolnjeno: 16.03.2023 17:12
Čas branja: 4 min
Stari zmagovalec Agrobiznisa: Dobrote Dolenjske v Trebnjem postavljajo kulinarično središče regije
Pod znamko Dobrote Dolenjske letos napovedujejo nove trde bombone, nove zeliščne izdelke in celo dolenjski sladoled, ki mu pravijo "sladolenc". Foto: Mercator

Že deset let v natečaju Agrobiznisa predstavljamo inovativne in tržno usmerjene kmetije. Ob desetletnici smo pogledali, kaj je novega pri Dobrotah Dolenjske, kolektivni kulinarični znamki, ki je bila leta 2020 med Agrobiznisovimi zmagovalci.

Sedemsto kulinaričnih in rokodelskih izdelkov pod eno znamko

Kulinarična znamka Dobrote Dolenjske raste in se razvija od leta 2014. Povezuje že 120 ponudnikov z Dolenjskega, Kočevskega, Ribniškega in iz Bele krajine s 700 kulinaričnimi in rokodelskimi izdelki. »Tudi sami razvijamo inovativna živila iz lokalnih surovin dolenjskih kmetov, kot so omaka iz raške čebule s cvičkom, cvičkova sol, sol modre frankinje, cvičkov liker, roženkravtov liker, želeji iz lokalnih sort grozdja, tudi šmarnice. Sami pečemo piškote, kuhamo marmelade, zeliščne sirupe in omake, vlagamo zelenjavo, delamo ribano kašo, rezance in likerje, nabiramo in sušimo zelišča za čaje …« pravi Barbara Jerovšek Volek iz Zavoda Dobrote Dolenjske.

Svojo trgovino imajo v Trebnjem in Ljubljani, tretjo pa bodo konec leta odprli v Novem mestu. »Tudi tu bomo pripravljali kulinarična doživetja in celostno promovirali dolenjsko gastronomijo,« napoveduje sogovornica.

Koronsko obdobje jim je dalo kar hud udarec, prisililo jih je v iskanje novih prodajnih poti in drugačnega načina dela. Trgovini v Ljubljani, kjer prevladujejo turisti, je prodaja močno upadla. V Trebnjem so manj skupin popeljali na vodena kulinarična doživetja. Okrnjena je bila tudi proizvodnja, saj imajo med zaposlenimi kar 70 odstotkov invalidov, ki so bili med epidemijo še posebej ranljivi.

Zadnje priprave na odprtje kulinaričnega središča Dolenjske

Med korono so razvijali nove izdelke ter povečali prodajo darilnih paketov za protokolarna in poslovna darila. Poleg trgovine in kuhinje želijo v Trebnjem imeti kar kulinarično središče Dolenjske, ki nastaja v okviru evropskega projekta, še letos ga bodo odprli in začeli promovirati deset novih tematskih kuharskih delavnic. Da bi še bolj promovirali regijsko gastronomijo, bodo izdali kuharsko knjigo z značilnimi dolenjskimi jedmi, ki jih bo dolenjski chef Robert Gregorčič prilagodil sodobnim trendom in kuhinji.

»Prodaja se je letos vrnila na predkoronsko raven. Upamo, da bo še šlo na bolje in da nas bo obiskalo več skupin,« dodaja Barbara Jerovšek Volek. Omenja novost od lani – dan odprtih vrat Hiše Dobrot Dolenjske v Trebnjem, ki bo postal stalnica v novembru, ko zaznamujemo tudi dan slovenske hrane. Prvi dan odprtih vrat je privabil več kot dvesto ljudi, ki so se lahko udeležili brezplačnih vodenih kulinaričnih doživetij, si ogledali proizvodnjo, pokusili njihove dobrote, najpogumnejši pa celo liofilizirane trotove ličinke.

Aprila prihaja sladolenc

Aprila pride v ponudbo »sladolenc« – sladoled iz lokalnega svežega mleka, ki ga bodo nadgradili z dolenjskimi okusi, prelivi in dodatki iz lokalnih sestavin. »Preizkušamo še zadnje okuse in pripravljamo posebno grafično podobo, saj si želimo, da bodo sladolenca prepoznali po vsej Sloveniji,« razkriva sogovornica. Med novostmi omenja tudi delavnice za vrtce in učno pot od pašnika do sladoleda, na kateri osnovnošolce poučijo o lokalnem poreklu hrane, samopreskrbi in kratkih dobavnih poteh.

»Letos bomo razširili našo zeliščarsko zgodbo, za kar bomo v prvi polovici leta izpeljali večjo naložbo. Širimo tudi proizvodnjo trdih bombonov. Povečati želimo prodajo živil v šole in vrtce ter po spletu,« o letošnjih načrtih in izzivih pravi Barbara Jerovšek Volek. Na dolgi rok si želi, da bo Dolenjska postala še bolj znana po svoji gastronomiji in se še bolj uveljavila kot turistična destinacija.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
FINANCE
Nasveti o financiranju razvoja kmetije in refinanciranju posojil

Tudi o tem bomo v petek, 12. aprila, govorili na Svetovalnici za kmete in vas vabimo na ta posvet.

AGROBIZ
Novice
Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nemčija: 250 tisoč evrov za hektar njive 5

Toliko bi plačal Intel, ki bo zgradil tovarni računalniških čipov in procesorjev

AGROBIZ
Agro Podjetnik
Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo
Agrobiznis
Agrobiznis
Agro PodjetnikPetra Šubic Zakaj se splača pridelovati gensko nespremenjeno sojo

Letos jo bodo člani zadruge Kooperativa Kristal zasejali na dobrih 300 hektarjih; pozneje bi radi postavili svoj silos in celo pražarno soje.

AGROBIZ
Novice
Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem
Agrobiznis
NovicePetra Šubic Nove farme piščancev na Hrvaškem z ukrajinskim denarjem

Tri piščančje farme napoveduje Jurij Kosiuk, lastnik Perutnine Ptuj, 700-milijonski projekt pa napoveduje Andrej Matiukha, ki ima na Hrvaškem športne stavnice FavBet in igralnice

AGROBIZ
Nasveti
»Mama mi je dejala, da sem malo nor«
Agrobiznis
INOVATIVEN MLADI KMET
NasvetiJana Petkovšek Štakul »Mama mi je dejala, da sem malo nor«

Tako pravi Toni Grobelnik, inovativni mladi kmet 2023, ki je na Svetovalnici za kmete spregovoril o preobrazbi kmetije v prirejo mesa, predelavo in neposredno prodajo.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Z akvaponiko pridelamo desetkrat več zelenjave kot v zemlji 1

Ta tehnologija, s katero hkrati gojimo ribe in zelenjavo, je primerna za urbana območja, ob ribogojnicah in kot zanimivost na turističnih kmetijah.

AGROBIZ
Agro HI-tech
Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike
Agrobiznis
Agro HI-techPetra Šubic Devet startupov, ki zmanjšujejo odvisnost od plastike

Razvijajo postopke recikliranja, biološko razgradljive materiale in trajnostne proizvodne tehnike, s katerimi zmanjšujemo onesnaževanje s plastiko

AGROBIZ
Nasveti
Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo
Agrobiznis
NasvetiUredništvo Agrobiznisa Kaj bančnica svetuje kmetom, ki so pred večjo naložbo

Nataša Zemljič Pangerc, NLB: »Pogoje in stroške posojila preverite v več bankah in hkrati poglejte, kako vas lahko banka podpre, če bi med vračanjem posojila zašli v težave.«

AGROBIZ
Nasveti
Kako lahko kmetije optimizirajo davke
Agrobiznis
NasvetiPetra Šubic Kako lahko kmetije optimizirajo davke

Kmetijska dejavnost je lahko obdavčena na tri načine, najugodnejšo obdavčitev za vsako kmetijo pokaže posebno orodje, ki ga uporabljajo kmetijski svetovalci