Umetnik, ki velja za enega najuspešnejših argentinskih in latino glasbenikov tega stoletja, bo v Cankarjevem domu (CD) nastopil tretjič.

Chango Spasiuk je vodilni promotor zvrsti chamame, ki je nastala kot spoj staroselskega sveta in stare celine ter vsebuje široko paleto podzvrsti. To je tradicionalna, podeželska godba, ki jo izvajajo skupine od dveh do petih glasbenikov, instrumentarij pa vključuje harmoniko ali bandoneon, violino, kitaro, cajon in včasih tudi kontrabas.

Ta ritmična in živahna glasba se poje ali recitira, izraža pa občutja deželanov: lepota pokrajine, ljubezen, nostalgija, trdo in neizprosno življenje, so pojasnili v Cankarjevem domu. Kot so dodali, je ta del argentinske folklore pogosto premalo cenjen; nekaj odličnih umetnikov, kot je Spasiuk, pa njeno pestrost ohranja in predstavlja tako doma kot na tujem.

Changov oče, ki je violinist, ter brat, ki je kitarist in pevec, sta v domačem kraju igrala na svatbah in plesih. Prvo harmoniko je tako pri 12 letih prejel v dar od staršev. "Harmoniko sem se naučil igrati brez enega obiska konservatorija," je pojasnil glasbenik. Ob tem je dodal: "Vse od dne, ko mi je oče podaril prvo glasbilo, ga nisem nehal igrati."

Mladi Spasiuk bi se lahko odločil za kariero lokalnega glasbenika in se tako dostojno preživljal, a ga je glasbena radovednost vodila v preizpraševanje umetniškega sloga ob spoštovanju tradicije. Danes je redni gost na nastopih argentinskih rockovskih zvezdnikov in po vsem svetu gostuje kot umetnik, ki je presegel kliše Argentine kot zgolj dežele tanga.

Na svojih nastopih navdušuje občinstvo, strokovno javnost in kritike. Njegovi koncerti ponujajo izkušnjo tako umetnika kot človeka, glasbenika, ki uživa popolno umetniško svobodo in čigar skladbe s prehajanjem v absolutno univerzalnost presegajo celo avtorjeve lastne meje, so zapisali v Cankarjevem domu.

V zadnjih dveh desetletjih je posnel okoli deset samostojnih albumov. Oktobra 2013 je v Teatru Colon v sloviti operni hiši v Buenos Airesu pred razprodano dvorano posnel koncertni album.