43-letna Marija Gabrijel je v Bruslju že od leta 2009 – najprej je bila Evropska poslanka, pozneje komisarka. Foto: EPA
43-letna Marija Gabrijel je v Bruslju že od leta 2009 – najprej je bila Evropska poslanka, pozneje komisarka. Foto: EPA

Na parlamentarnih volitvah na začetku aprila je tesno zmagalo zavezništvo strank GERB in SDS. Vodja stranke Borisov je zdaj za premiersko kandidatko predstavil Marijo Gabriel, ki je že od leta 2019 na pomembnih položajih v Bruslju.

V Evropski komisiji pod vodstvom Ursule von der Leyen je od leta 2019 komisarka za inovacije, raziskave, kulturo, izobraževanje in mlade. Leta 2017 je vodila tudi resor za digitalno gospodarstvo in družbo v komisiji Jean-Clauda Junckerja. Med letoma 2009 in 2017 je bila Gabriel, sicer članica GERB-a, poslanka Evropskega parlamenta, kjer je zastopala barve Evropske ljudske stranke (EPP).

Njen resor v Bruslju začasno prevzemata Vestager in Schinas

Evropska komisija je sporočila, da je predsednica von der Leyen komisarki z današnjim dnem odobrila neplačani dopust, da bo lahko Gabriel sodelovala pri morebitnem oblikovanju nove bolgarske vlade. V tem obdobju bosta njen resor prevzela Margrethe Vestager, izvršna podpredsednica za "Evropo, pripravljeno na digitalno dobo", in podpredsednik komisije Margaritis Schinas, pristojen za spodbujanje evropskega načina življenja.

Bojko Borisov se je spomladi 2020 poslovil s položaja premierja. Foto: EPA
Bojko Borisov se je spomladi 2020 poslovil s položaja premierja. Foto: EPA

Imenovanje Gabriel za kandidatko za premierko je pozdravil vodja EPP-ja Manfred Weber. Kot je zapisal na Twitterju, ima Gabriel "izkušnje in mednarodno avtoriteto, da premaga politični zastoj v Sofiji". Pri tem je izrazil polno podporo "sestrski stranki GERB-Udf, ker interes države postavlja na prvo mesto".

Borisovu ne uspe najti koalicijskih partnerjev

Borisov si več kot mesec dni po volitvah prizadeva sestaviti vlado, kar bi bila lahko po mnenju poznavalcev zapletena naloga, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kljub intenzivnim pogovorom mu do zdaj ni uspelo doseči dogovora o oblikovanju koalicije z drugouvrščenim liberalno-konservativnim blokom PP-DP pod vodstvom nekdanjega premierja Kirila Petkova. Borisov ima tudi možnost povezovanja z manjšimi strankami, ki pa imajo zelo različne interese.

Spomladi 2020 se je moral Borisov po desetletju vladavine, zaznamovane s korupcijo, posloviti s položaja, a se je znova vrnil na politično prizorišče, pri čemer je obljubil, da se bo "za vsako ceno" izognil šestim parlamentarnim volitvam v državi. "Odločeni smo, da Bolgarijo potegnemo iz zastoja," je dejal Borisov, pri čemer je Marijo Gabriel predstavil kot političarko, ki je zmožna iskanja soglasja, in k sodelovanju povabil vse stranke.

Mariji Gabriel mandat za sestavo v ponedeljek

Predsednik Rumen Radev bo v ponedeljek Marijo Gabriel pooblastil za sestavo vlade. V primeru neuspeha bosta mogoča dva nova poskusa oblikovanja vlade pred razpisom novih volitev.