Natečaj, ki s predstavitvijo čudovitih in edinstvenih dreves iz vse Evrope slavi človeški odnos do narave, je tudi letos razglasil evropsko drevo leta.

Že tretje leto zapored je krono osvojilo poljsko drevo – tokrat je to bukev, ki raste v starem parku botaničnega vrta univerze v Vroclavu.

Takoj za drevesom, znanim tudi kot Srce vrta, se je na drugo mesto zavihtel francoski naravni spomenik v Bayeuxu, čigar veje se širijo kar 40 metrov okoli. Z leti so tej bukvi zagotovili potrebno podporo, da lahko še naprej stoji.

Na tretjem mestu je pristala od 3000 do 4000 let stara oljka, ki je svoje korenine pognala v malem italijanskem mestu Luras na Sardiniji. "Patriarh narave" je eden najstarejših primerkov divje oljke na otoku, poroča BBC.

Mesto pod prvimi tremi mesti je zasedla 300-letna kamelija iz Portugalske, ki naj bi bila zaradi svoje skrbno oblikovane podobe dokaz simbioze med naravo in človekom. Med prvo peterico se je uspelo uvrstiti tudi hruška nenavadne oblike, ki raste sredi polja na Češkem.

V izbor 15 dreves se ni uvrstilo nobeno slovensko drevo, se pa lahko s 13. mestom lahko pohvali "Zelena gospa" – 400-letna murva, ki je doma v hrvaškem narodnem parku Krka.