Foto: BoBo
Foto: BoBo

Volišča za predčasno glasovanje so zaprla vrata, udeležba pa je bila rekordna, je sporočila Državna volilna komisija. Po podatkih okrajnih volilnih komisij se je tretji dan predčasnega glasovanja na volitvah v državni zbor udeležilo 45.941 volivk in volivcev oziroma 2,7 odstotka vseh volilnih upravičencev. Vse tri dni skupaj se je predčasnega glasovanja udeležilo 130.151 oz. 7,67 odstotka volivk in volivcev.

Na tokratnih volitvah je tako to najvišja volilna udeležba na predčasnem glasovanju na dosedanjih parlamentarnih volitvah in referendumih. Doslej je bila najvišja na lanskem referendumu o noveli zakona o vodah, ko je na volišča v treh dneh predčasnega glasovanja prišlo 84.196 volivcev oz. 4,96 odstotka vseh volilnih upravičencev. Na predčasnih volitvah v državni zbor 2018 pa se je v treh dneh predčasnega glasovanja udeležilo 53.158 volivk in volivcev oziroma 3,10 odstotka vseh volilnih upravičencev.

Rekordno zanimanje za predčasne volitve in glasovanje zunaj domačega kraja

Na voliščih omnia bo glasovalo več kot 11.000 volivcev

Veliko zanimanja je tudi za glasovanje na t. i. voliščih omnia, ki so namenjena volivcem, ki želijo glasovati zunaj kraja svojega prebivališča. Vlogo za takšen način glasovanja je uspešno oddalo 11.251 volivcev, poleg tega bo na voliščih omnia glasovalo tudi 1026 volivcev s stalnim prebivališčem v tujini.

Zaradi velikega števila vlog za takšno glasovanje je, kot v sporočilu za javnost opozarja Državna volilna komisija (DVK), na teh voliščih mogoče pričakovati gnečo. Ker morajo volilni odbori posameznega volivca iskati v volilnem imeniku glede na njegov kraj stalnega prebivališča in najti ustrezno glasovnico, to terja več časa kot na rednih voliščih. Zato volivce prosijo za razumevanje in potrpežljivost.

Velik del teh volivcev, približno 6000, se je prijavil za glasovanje na volišču omnia v Ljubljani, zato so volišče s sedeža upravne enote na Linhartovi prestavili na Gospodarsko razstavišče.

Kot so sporočili, bodo volivci o spremembi lokacije danes obveščeni prek elektronske pošte, prav tako jih bodo ustrezno usmerili, če bodo prišli na prvotno predvideno lokacijo. Tudi v Ljubljani volivce pozivajo, naj bodo strpni, saj bodo kljub spremenjeni lokaciji verjetno morali nekoliko počakati v vrsti.

Poleg tega sta se na tokratnih volitvah zaradi bolezni ali okužbe s koronavirusom za glasovanju na domu prijavila 902 volivca. V nedeljo jih bo na domu obiskal t.i. volilni odbor. Vlogo za glasovanje po pošti v Sloveniji pa je uspešno oddalo 1977 volivcev, po pošti bo glasovalo tudi 106 invalidov.

Za glasovanje na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujini je vlogo uspešno oddalo 997 volivcev s stalnim prebivališčem v Sloveniji, vlogo za glasovanje po pošti iz tujine pa je pravočasno oddalo tudi 2467 volivcev, ki bodo v nedeljo v tujini.

Pogovor s Samom Uhanom in Mirom Hačkom o volilni kampanji

Glasovnice iz tujine morajo prispeti do 3. maja

Slovenci, ki bodo v nedeljo začasno v tujini ali imajo tam stalno prebivališče, morajo izpolnjene glasovnice na pošto oddati v nedeljo do 19. ure, v Slovenijo pa morajo prispeti do 3. maja do 12. ure. Po poročanju medijev številni glasovnic sicer še niso prejeli. Razlog naj bi bil v zamudah pri tisku glasovnic zaradi malomarnosti uslužbenke DVK-ja.

Pošiljanje glasovnic volilnim upravičencem v tujino, nekateri v zadnjih dneh opozarjajo, da volilnih lističev še niso prejeli, je na sredini seji obravnavala tudi Državna volilna komisija (DVK). Kot so sporočili po koncu seje, so se težave pojavile na več ravneh, med drugim "pri malomarnem opravljanju dela ene od zaposlenih v službi DVK-ja". Uslužbenka DVK je v tisk namreč dvakrat poslala glasovnice z napačnim logotipom.

Glasovanje bo v nedeljo potekalo tudi na 30 diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujini, ki bodo odprta med 9. in 17. uro. Na njih bodo prav tako lahko glasovali Slovenci, ki bodo začasno v tujini in Slovenci, ki imajo v tujini stalni naslov. Za druge posebna prijava ni potrebna, prvi pa so morali prošnjo DVK prek spleta oddati do 24. marca.

Predčasno so morali Slovenci, ki bodo v nedeljo začasno v tujini, sicer oddati tudi prošnjo za glasovanje iz tujine po pošti.

Zadnji dan volilne kampanje
Za spremembo lokacije ljubljanskega volišča omnia so se na DVK-ju odločili zaradi izjemno velikega števila oddanih vlog za glasovanje na tem volišču. Foto: TV Slovenija/Andreja Gregorič
Za spremembo lokacije ljubljanskega volišča omnia so se na DVK-ju odločili zaradi izjemno velikega števila oddanih vlog za glasovanje na tem volišču. Foto: TV Slovenija/Andreja Gregorič

V petek ob 24.00 nastopil volilni molk, ki bo trajal do zaprtja volišč

Kampanja se je uradno končala v petek ob 24.00, ko je nastopil volilni molk. Spoštovati ga bo treba do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla vsa volišča po državi. V tem času je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju.

Na ministrstvu za notranje zadeve bo med volilnim molkom delovala dežurna služba, ki ji bodo lahko državljani sporočali podatke o domnevnih kršitvah. Od polnoči pa do 7. ure ter od sobote od 19. ure do nedelje do 7. ure lahko državljani morebitne kršitve sporočajo na telefonsko številko 080 12 00.

Čez dan, v soboto in nedeljo od 7. do 19. ure, pa bo domnevne kršitve volilnega molka mogoče sporočati na telefonsko številko 080 21 13.

Kako kažejo zadnje javnomnenjske raziskave pred volitvami?
Še zadnje aktivnosti kandidatov za poslance
Kaj si maturanta iz Celja želita od politikov?