Spodbudna novica za slovenske navijače: Šeško je prvič zaigral v začetni postavi Leipziga na dveh zaporednih ligaških tekmah. Foto: AP

Dve tekmi po prazničnem premoru in dva poraza rdečih bikov na domači zelenici. Najprej kljub popolni prevladi proti Frankfurtu (0:1), nato še na derbiju z vodilnim Leverkusnom (2:3).

Dobil prednost pred Dancem Poulsenom

Obakrat je v prvi postavi začel slovenski napadalec, to je bilo prvič, odkar je v Nemčiji začel tekmo v dveh zaporednih krogih. Benjamin Šeško si je med zimskim predahom očitno priigral prednost pred Yussufom Poulsenom, pri čemer ga je prav Danec zamenjal na obeh tekmah. Proti Frankfurtu je Šeško odigral 67 minut in sprožil dva strela mimo, proti Leverkusnu pa 74 minut s tremi poskusi, od tega enim v okvir vrat.

Na obeh tekmah je 20-letni Radenčan zapravil po eno veliko priložnost: na prvi z vrednostjo 0,30 pričakovanega gola (xG), na drugi pa z 0,45 xG. Obakrat je ustrelil mimo vrat. Skupna vrednost vseh petih poskusov znaša točno 1 xG, torej bi po statistični analizi Opte moral Šeško zabiti vsaj en gol.

Obenem je bil Šeško proti Frankfurtu z oceno 6,4 najslabši igralec tekme, proti Leverkusnu pa z isto algoritemsko oceno Sofascorja tretji najslabši igralec rdečih bikov.

Šeškova ligaška statistika. S povprečno oceno 6,78 je šele 16. igralec Leipziga, kjer sta gonilna sila Xavi Simons (7,68) in Loïs Openda (7,38). Grafiko zagotavlja <a href='https://www.sofascore.com' target='_blank'>sofascore.com</a>
Šeškova ligaška statistika. S povprečno oceno 6,78 je šele 16. igralec Leipziga, kjer sta gonilna sila Xavi Simons (7,68) in Loïs Openda (7,38). Grafiko zagotavlja sofascore.com

Na zadnjih 12 tekmah en gol v 465 minutah

Statistika trenutno res ne govori v korist prvega napadalca Slovenije. Od konca oktobra je za Leipzig odigral 12 tekem in pri tem zbral 465 minut igre, pri čemer je zadel enkrat v Ligi prvakov proti Young Boysom (2:1). Na prejšnjih 13 tekmah, od začetka sezone do gola proti Kölnu, je Šeško zadel kar šestkrat v le 374 odigranih minutah (brez sodnikovih dodatkov).

Na interni klubski lestvici je Šeško vseeno drugi napadalec kluba, saj se Danec Poulsen že vso sezono muči z neučinkovitostjo (3 goli in 2 podaji na 25 tekmah in 1347 minutah igre). Za nameček je zdaj pri Leipzigu še manj konkurence pri napadalcih, saj so 9. januarja v Tottenham za pol leta posodili Tima Wernerja (2 gola in podaja na 14 tekmah v zgolj 386 odigranih minutah). V prvi polovici sezone je napad reševal Belgijec Loïs Openda s kar 16 goli in štirimi podajami na 27 tekmah v 2028 minutah igre.

Popravni izpit pri tretjem Stuttgartu

Dokler bo trener Marco Rose vztrajal pri sistemu 4-4-2, se za priložnosti Šešku ni bati, a pritisk narašča, saj četrtouvrščeni Leipzig v naslednjem krogu čaka gostovanje pri Stuttgartu, ki je neposredni tekmec za 3. mesto v Bundesligi in je prav tako izgubil prvi dve tekmi v letu 2024, medtem ko je oba kluba z dvema zmagama že dohitela Borussia Dortmund.

Milan hitro izvedel za točno ceno

Leipzigu se zagotovo ne mudi s prodajo, saj ima s Šeškom pogodbo vse do poletja 2028, predvsem pa slovenski biser še ni strelsko eksplodiral. Glede na dosedanjo prodajno politiko
Leipzigu se zagotovo ne mudi s prodajo, saj ima s Šeškom pogodbo vse do poletja 2028, predvsem pa slovenski biser še ni strelsko eksplodiral. Glede na dosedanjo prodajno politiko "rdečih bikov" se lahko tuji velikani potegujejo zgolj za Opendo (odkupna klavzula v višini 80 milijonov evrov), medtem ko je Simons posojen iz PSG-ja. Foto: EPA

Kljub poraznemu januarja in neučinkovitosti pa zanimanje za Šeška vztrajno raste. Ob že znanem zanimanju nekaterih klubov iz Anglije so se v Italiji pri Gazzetti dello Sport v četrtek razpisali, da se za Šeška zanima Milan. Vodstvo rdeče-črnih ga je opredelilo kot najbolj zaželenega napadalca, pri čemer naj bi vrednost odškodnine ocenili na 40 milijonov evrov. Ob Šešku ima Milan na seznamu želja skupaj sedem mlajših napadalcev, izmed katerih bodo skušali kupiti enega, če ne dva.

V odgovor je že v petek prišla informacija iz Nemčije, kjer je Sky Sport razkril, da Šeškova pogodba res vključuje odkupno klavzulo v vrednosti 50 milijonov evrov, kar začne veljati letos poleti. Šeško se je sicer v Leipzig preselil lansko poletje iz sestrskega kluba RB Salzburg, pri čemer so nemški rdeči biki avstrijskim odšteli 24 milijonov evrov, še za 6 milijonov evrov pa je možnih dodatnih klavzul. Veliko govora o Šešku, a navijači v Leipzigu predvsem upajo, da bo že v soboto Slovenec zabil četrti gol v nemški Bundesligi.

Pri Panathinaikosu zdaj poškodovani vsi trije Slovenci

Sobotna tekma tako imenovane prvoligaške reprezentance Slovenije, ki je v Teksasu premagala ZDA z 1:0, je strokovnemu štabu prinesla vpogled in dodatne možnosti, če bo udarna postava imela preveč težav z zdravjem ali slabšo formo.

Sorodna novica Kek v Vekiću dobil tretjega vratarja za Euro 2024

Pozimi nogometa ne bo igral steber obrambe Jaka Bijol, zdaj pa se je zdravje zarotilo proti najbolj slovenskemu klubu v tujini. Pri Panathinaikosu je zaradi zdravstvenih težav zadnje derbije z Olympiakosom in AEK-jem že izpustil vezist Adam Gnezda Čerin, na nedeljski prvenstveni tekmi zelenih proti Asterasu (2:0) pa sta zaradi poškodbe predčasno zelenico zapustila še preostala dva reprezentanta.

Krilni vezist Benjamin Verbič že po 27. minutah, v 61. minuti je bil zamenjan še Andraž Šporar. Oba Slovenca naj bi imela težavo s prepono, zaradi česar sta bila napotena na zdravniški pregled.

Mlakar z golom odgovoril na Lovrićev izziv

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Ob rednem igranju in dvigu forme Sandija Lovrića pri Udineseju se zaostruje konkurenca na sredini. V drugem delu kvalifikacij si je mesto v udarni postavi priigral Jan Mlakar.

Po poletni selitvi iz Hajduka k Pisi v drugo italijansko ligo se je sprva nekaj časa lovil, a od novembra se je zasidral v prvi postavi. V Serie B je začel osem od zadnjih 11 tekem, dvema podajama pa je tik pred božičem dodal prvi gol, v soboto pa je dosegel še drugi zadetek v sezoni.

V 85. minuti je Mlakar izkoristil podajo Idrissa Touréja in z natančnim diagonalnim strelom ob desni vratnici razblinil vse dvome o končnem zmagovalcu.

Pisa je zmagovito odprla drugo polovico prvenstva, kjer po 21. krogih zaseda 11. mesto v 20-članski Serie B. Predvsem pa je klub iz Toskane samo še tri točke za območjem dodatnih kvalifikacij za vstop v Serie A.

Gol Mlakarja za končnih 3:1 ob zmagi Pise pri Leccu