Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona
Foto: Televizija Slovenija, zajem zaslona

Potem ko je uslužbenec urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu Smiljan Mekicar pred tednom dni zaradi očitkov o prirejanju razpisa za nakup naprav za magnetno resonanco prejel izredno odpoved, je ministrstvo za zdravje napovedalo nov razpis za nakup 16 naprav. A s tem težav naj ne bi bilo konec – kot je v četrtek poročala Televizija Slovenija, naj bi se namreč postopek nakupa zamikal v prihodnje leto. Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu je namreč zaprosil Ministrstvo za finance za podaljšanje investicije do konca 2024.

Po zadnjih informacijah pa je pod vprašajem tudi nabava nove drage medicinske opreme za več javnih bolnišnic, za kar bi lahko izkoristili evropska sredstva.

Sorodna novica Ministrstvo za zdravje odpustilo Mekicarja, ki je že napovedal možnost tožbe zoper Šabedra

Na vprašanje, ali bi lahko razpis za nakup naprav za magnetno resonanco zaradi zapletov celo padel v vodo, je direktor urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu ter nekdanji zdravstveni minister Aleš Šabeder v Odmevih Televizije Slovenija to zavrnil. Zatrdil je, da bodo prve naprave po časovnici, ki je trenutno predvidena, kljub zapletom zagotovljene do konca leta, kot je bilo predvideno že v osnovi.

"Odločili smo se za dvofazni postopek, kjer v prvi fazi ugotoviš usposobljenost dobaviteljev in v drugi fazi od njih nabaviš blago. (...) Po časovnici, ki smo jo predvideli, bo prva faza postopka zaključena v začetku junija in takoj za tem gremo v povpraševanje po blagu, da zagotovimo prve naprave do konca letošnjega leta, kot je bila tudi osnovna časovnica. Zato smo se tudi odločili za dvofazni postopek, da nadoknadimo izgubljeni čas v postopku javnega naročanja," je opisal.

Po njegovih besedah so se namreč prve aktivnosti za skupno javno naročilo več naprav za magnetno resonanco začele pred več kot enim letom. Pomembna prelomnica za razumevanje dogajanje je po njegovih besedah tudi lanski november, ko je strokovna skupina, ki je bila sestavljena iz radiologov bolnišnic, ki bodo prejele naprave, in predstavnika urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu, izvedla strokovni dialog s potencialnimi pobudniki.

"Že takrat so se pokazale prve anomalije, da se v predvideni tehničnih zahtevah, pojavljajo diskriminatorni pogoji, na katere se večina njih ne more prijaviti," je pojasnil Šabeder in dodal, da je zato urad januarja izvedel informativno povpraševanje. "To je v javnem naročanju najvišja možna mera transparentnosti, ko pred objavo javnega naročila izvedeš tudi analizo trga," je pojasnil in dodal, da so povpraševali po roku dobav, cenah in tem, ali je dobava v predvidenem času sploh možna.

Urad je dobil odgovore štirih potencialnih ponudnikov, od katerih je celotno ponudbo po besedah Šabedra podal samo eden od njih. Naknadno je bilo nato po ugotovljeno, da je bil temu ponudniku prilagojen ves razpis, je dodal in poudaril, da sta tudi dva druga ponudnika opozorila, da so v razpisnih pogojih navedene tehnične specifikacije iz kataloga enega od ponudnikov.

Dodal je, da je moral po tej ugotovitvi kot direktor urada odreagirati in je ustavil razpis ter začeti revizijo dokumentacije. "Ker pa urad ni sodna dvorana, kjer bi lahko leta razpravljali, zakaj je do tega prišlo in kdo je kriv, smo morali izvesti tudi kadrovske postopke," je pojasnil odločitev o razrešitvi Smiljana Mekicarja, ki je bil pristojen za pripravo razpisa.

Mekicar sicer navedbe o koruptivnem ravnanju zavrača in od Šabedra zahteva opravičilo. Zaradi domnevnih posegov ga je ob tem prijavil tudi protikorupcijski komisiji.

Kaj bo z nabavo nujne medicinske opreme za več bolnišnic?