Delovna skupina raziskuje možnosti za ukinitev enotnega plačnega sistema v zdravstvu. Foto: BoBo
Delovna skupina raziskuje možnosti za ukinitev enotnega plačnega sistema v zdravstvu. Foto: BoBo

Zato se namerava skupina na delavce v zdravstvu obrniti z anketo o mnenju glede izstopa iz javnega plačnega sistema.

V sredo na prvi seji delovne skupine za pripravo sprememb plačnega sistema v zdravstvu so sodelovali predstavniki zbornic in reprezentativnih sindikatov zdravnikov in zobozdravnikov, farmacevtov ter medicinskih sester in babic, so v sporočilu za javnost, pod katero je podpisana vodja delovne skupine Katja Triller Vrtovec, zapisali na Uradu vlade RS za komuniciranje (Ukom).

Predstavniki reprezentativnih sindikatov v dejavnostih zdravstva in socialnega varstva se po navedbah delovne skupine niso odzvali na vabilo k sodelovanju v skupini. Zato so se v njej odločili, da se obrnejo neposredno na zaposlene v zdravstvu in jih vprašajo po njihovem mnenju glede možnosti izstopa iz javnega plačnega sistema in glede njihovih pričakovanjih pri oblikovanju nove ureditve plač.

Irena Ilešič Čujovič, predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije. Foto: MMC RTV SLO/Gorazd Kosmač
Irena Ilešič Čujovič, predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije. Foto: MMC RTV SLO/Gorazd Kosmač

Anonimna spletna anketa

V ta namen je delovna skupina zaprosila Zdravniško zbornico Slovenije, Zbornico zdravstvene in babiške nege Slovenije in Lekarniško zbornico Slovenije, da svojim članom v izpolnjevanje ponudijo prostovoljno in anonimno spletno anketo. "Sprememb plačnega sistema v zdravstvu namreč ni mogoče pripraviti brez jasne in verodostojne slike obstoječega kadrovskega stanja v zdravstvu," so poudarili.

Ob tem napovedujejo, da bodo preverili, ali so lansko jesen sprejeti nujni ukrepi na področju plač v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva rešili akutno problematiko v zdravstveni negi. S tem bo vlada po mnenju delovne skupine izpolnila zaveze iz trenutno veljavnega dogovora med vlado in reprezentativnimi sindikati zdravstva in socialnega varstva iz novembra 2021.

Zatrjevanje sindikatov javnega sektorja, da se z ustanovitvijo delovne skupine krši dogovor med vlado in sindikati javnega sektorja iz decembra 2018, v delovni skupini razumejo kot namerno zavajanje v predvolilnem času.

Kljub nasprotovanju omenjenih reprezentativnih sindikatov v delovni skupini napovedujejo, da bodo naredili vse, da opravijo celovito analizo stanja in pripravijo predloge, s katerimi bo mogoče vzpostaviti pravičen in sodobno zastavljen plačni sistem v zdravstvu. Ob tem so v skupini zapisali še, da so presenečeni nad izjavami predstavnikov reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, kjer med drugim izražajo ogorčenje nad ustanovitvijo delovne skupine.