Foto: AP
Foto: AP

Recikliranje je bilo več kot 50 let promovirano kot rešitev okoljske krize. Nova poročila Inštituta za raziskave podnebja (CCI) kažejo, da sta tako naftna kot plastična industrija več desetletji vedeli, da to ni ne tehnična ne ekonomsko funkcionalna rešitev, poroča portal Euronews.

Primerjava že obstoječih in nedavnih raziskav je pokazala dokumente, ki bi lahko bili podlaga za sodne postopke, zatrjujejo avtorji raziskave.

Proizvajalci plastike so zavajali potrošnike o recikliranju

Poročila so prikazala, da so goljufive trženjske poteze in javne izobraževalne kampanje promovirale plastiko, ki jo lahko recikliramo, čeprav so vključeni vedeli, da to ni mogoča rešitev.

Te strategije so namreč omogočile, da se je industrija plastike za enkratno uporabo razširila brez regulacije, ki bi dejansko obravnavala odpadke ali onesnaženost.

Prvi, ki je opozarjal na to problematiko, je bil Roy Gottersman, ustanovitelj Vinyl Instituta, ki je v poročilu leta 1986 zapisal, da "recikliranje ne more biti upoštevano kot trajna rešitev, ker zanemarljivo podaljša čas, ko se predmet znova zavrže".

Znova je opozoril na problematiko na konferenci leta 1989, ko je povedal: "Recikliranje se ne more nadaljevati v neskončnost in ne rešuje problematike trdnih odpadkov."

Zakaj je plastiko tako težko reciklirati?

Ker se v vsakdanjih izdelkih uporablja na tisoče različnih vrst plastike, sta zbiranje in sortiranje dragi. Poleg tega se plastika razgradi že po eni ali dveh uporabah in je vsakič, ko jo znova uporabimo, bolj strupena.

Kljub temu so naftna podjetja in podjetja, ki proizvajajo plastiko, spodbujala kampanje za recikliranje.

"Prizadevamo si za dejavnosti, ne pa tudi za rezultate," je leta 1994 na srečanju z ameriškim svetom za plastiko (APC) dejal podpredsednik družbe Exxon Chemical Irwin Levowitz.

Naslednje leto so interni zapiski uslužbenca agencije APC potrdili, da reciklirana plastika ne more konkurirati primarnim materialom. "V bližnji prihodnosti se bodo zaloge primarne plastike močno povečale in spodnesle cene recikliranega materiala po porabi," so zapisali.

Nemčija lani za polovico povečala izvoz plastičnih odpadkov v azijske države

Lani je bilo iz Nemčije v azijske države prepeljanih okoli 158.000 ton plastičnih odpadkov, kar je približno 51.000 ton več kot predlani, kažejo podatki nemškega združenja za ravnanje z odpadki BDE.

Kljub povečanju pa je ob tem, da se na letni ravni v Nemčiji reciklira več kot šest milijonov ton plastičnih odpadkov, delež azijskega izvoza majhen. Ta plastika po navedbah DPA-ja prav tako ni kategorizirana kot odpadek, ampak kot surovina, ki se predela v tekstil, ulične stebričke ali klopi.

Industrija ravnanja z odpadki poudarja, da je izvoz določenih količin teh surovin, ki na koncu končajo na azijskih tleh, normalen proces in del globaliziranega sveta. Po njihovih pojasnilih se s tem odzivajo na povpraševanje po surovinah v drugih regijah sveta.

Okoljevarstvene organizacije, med drugimi tudi Greenpeace, na drugi strani pozivajo k prepovedi tovrstnega izvoza. Kot opozarjajo, so predpisi in nadzor nad tovrstnimi praksami v revnejših državah šibkejši, del izvoženih surovin po njihovih navedbah na koncu konča kot odpadek.

Kako bi lahko podjetja zakonito odgovarjala za laži?

Zavajanje javnosti bi lahko pomenilo kršitev zakonov, namenjenih zaščiti potrošnikov in javnosti pred nepravilnim ravnanjem podjetij in onesnaževanjem, menijo avtorji poročila.

"Generalni tožilci in drugi uradniki bi morali skrbno preučiti dokaze, da so ta podjetja goljufala javnost, in ustrezno ukrepati, da bi jih poklicali na odgovornost," pravi Alyssa Johl, podpredsednica CCI-ja za pravno in glavno svetovanje.

To je samo dodatek k naraščajočemu seznamu pritožb zoper proizvajalce plastike, med katerimi sta tudi kalifornijska preiskava o vlogi družbe Exxon Mobil v krizi onesnaževanja s plastiko leta 2022 in newyorška tožba proti družbi Pepsi Co leta 2023 zaradi onesnaževanja s plastiko.

Ali je recikliranje plastike sploh še smiselno?

Najboljši način za zmanjšanje onesnaževanja okolja s plastiko je, da se popolnoma izognemo plastiki za enkratno uporabo. Še vedno pa je bolje, da plastiko reciklirate, kot da jo zavržete.

Približno devet odstotkov svetovne letne količine plastičnih odpadkov se uspešno reciklira, ker se številna podjetja zavezujejo, da bodo v svojih izdelkih uporabljala reciklirano plastiko, lahko ta najde svoj namen.

V okviru evropske strategije za plastiko v krožnem gospodarstvu je cilj, da se do leta 2025 v izdelke v EU-ju vključi 10 milijonov ton reciklirane plastike.

V Evropi sicer vsako leto nastane skoraj 26 milijonov ton plastičnih odpadkov.