V Pariz z več športniki

V soboto so se v Tokiu končale tudi močno primorsko obarvane paraolimpijske igre. Na Japonskem so se kot predstavniki naših krajev trudili kolesar Anej Doplihar, lokostrelec Dejan Fabčič in vodja slovenske delegacije Boro Štrumbelj.

Vodja slovenske ekipe v Tokiu, Novogoričan Boro Štrumbelj. Foto: STA
Vodja slovenske ekipe v Tokiu, Novogoričan Boro Štrumbelj. Foto: STA

TOKIO >Deveto mesto ročnega kolesarja Aneja Dopliharja iz Dornberka in delitev devetega do 16. mesta lokostrelca Dejana Fabčiča iz Podnanosa sta glavna primorska športna dosežka v Tokiu. Za slovenski vrhunec je s srebrnim in bronastim odličjem poskrbel štajerski strelec Franček Gorazd Tiršek.

Vodja slovenske reprezentance na igrah na Japonskem je bil novogoriški plavalni strokovnjak, raziskovalec na ljubljanski Fakulteti za šport in dolgoletni strokovni sodelavec v slovenskem invalidskem športu, dr. Boro Štrumbelj. Z doseženim v Tokiu je zadovoljen: “Skoraj za polovico slovenskih udeležencev so bile igre prve v karieri in nedvomno bo letošnja izkušnja zelo pomembna stopnička na njihovi nadaljnji športni poti. Strelsko odličje smo potihoma pričakovali, dva takšna uspeha pa sta v izenačeni konkurenci res fantastičen dosežek, ki smo ga obeležili tudi z majhno proslavo v slovenskem nadstropju paraolimpijske vasi. Vsa slovenska delegacija je delovala kot velika družina, ena najbolj povezanih v Tokiu. K vzdušju je ob proslavljanju uspeha prispevalo tudi naše veleposlaništvo - s torto in šampanjcem.”

Štrumbelj poudarja, da se je na igrah izkazal tudi mlajši del slovenskih reprezentantov, ki je tako veliko tekmovanje okusil prvič: “Namiznoteniški igralec Luka Trtnik in predvsem kolesar Anej Doplihar sta res dobro nastopala. Presegla sta pričakovanja. Tudi plavalec Tim Žnidaršič Svenšek je pokazal veliko borbenost. Če bi dosegel osebni rekord, bi bili izpolnjeni vsi cilji.”

Vodja naše delegacije je ob koncu pohvalil tudi japonske organizatorje: “Uspelo jim je izpeljati varne igre. S tekmovalne plati so potekale nemoteno. Zdravstveni protokoli niso zmotili tekmovalcev. Padali so celo svetovni rekordi. Naučili smo se, da je sposobnost Japoncev improvizirati sicer skoraj nična, a to temelji na spoštovanju pravil, ki se jih tam vsi držijo.”

Pred Zvezo za šport invalidov Slovenije je sedaj izziv, kako z dobrimi rezultati v Tokiu in na naslednjih velikih tekmovanjih privabiti v svoje vrste še nove športnike ter pridobiti na širini. Želja zveze je, da bi norme za nastop na naslednjih igrah v Parizu izpolnilo več kot sedem športnikov, kolikor jih je Slovenija imela v Tokiu.


Najbolj brano