Letalci Red Bull Air Forcea so med najbolj izkušenimi in drznimi zračnimi akrobati. Foto: AP
Letalci Red Bull Air Forcea so med najbolj izkušenimi in drznimi zračnimi akrobati. Foto: AP

Poskus letalcev ekipe Red Bull Air Force, da bi med poletom zamenjala letali, se ni posrečil. Kot so na spletni strani sporočili prireditelji spektakularnega dogodka, je bil projekt sicer delno uspešen, nihče pa se pri zahtevni izvedbi ni poškodoval.

Načrt pilotov Luka Aikinsa in Andyja Farringtona je bil, da bi na nebu nad ameriško zvezno državo Arizono svoji letali usmerila v sinhroni prosti pad z višine 4000 metrov in ugasnila motorja. Nato bi izskočila vsak iz svojega letala, vstopila v drugo letalo, zagnala motorje ter spet prevzela nadzor – vse v manj kot minuti.

Aikins je svoj del naloge opravil po načrtih in po zamenjavi letal s tem drugim tudi pristal. Farringtonu pa se ni uspelo prebiti do letala, ki se mu je približeval med padanjem, zato je nazadnje varno doskočil s padalom. Na drugem letalu, ki je tako nenadzorovano padalo proti tlom, se je sicer sprožilo varnostno padalo, a je bilo po trdem pristanku vseeno precej poškodovano in skoraj popolnoma uničeno.

Projekt sta pilota sicer pripravljala dolgo, največji izziv je bil razvoj metodologije, ki bi letali obdržala v nadzorovanem padanju, za kar so morali razviti inovativen sistem zračnih zavor, nameščenih na trup letala. Leta 2012 je imel Aikins že vlogo svetovalca pri še enem projektu Red Bulla, povezanem z ekstremnimi dosežki, ko je Avstrijec Felix Baumgartner s padalom skočil iz stratosfere.

Podvig sicer ni imel dovoljenja ameriške letalske agencije, ki je zavrnila prošnjo organizatorjev, da za čas podviga ne bo treba upoštevati varnostnih predpisov, ki narekujejo, da mora pilot v času letenja ostati na sedežu in pripet. Agencija zato podvig preiskuje in bo proti organizatorjem morda uvedla sankcije.