Aleksander Aamodt Kilde je osvojil superveleslalomski globus, vodi pa tudi v smukaškem seštevku. Foto: EPA

Na prizorišču olimpijskih iger v Lillehammerju leta 1994 sta Kildeju družbo na odru za zmagovalce delala Kanadčan James Crawford, ki se je prvič v karieri zavihtel na stopničke, in Avstrijec Matthias Mayer. Norvežan je 13. v karieri zmagal na tekmah svetovnega pokala, sedmič mu je to uspelo v superveleslalomu.

V tej disciplini je v letošnji sezoni dobil štiri od šestih preizkušenj. Tekmo pred koncem si je že zagotovil mali kristalni globus, ki ga je osvojil drugič v karieri. Superveleslalomski seštevek je namreč dobil že v sezoni 2015/16. Pred tekmo v Kivtfjellu je imel 61 točk naskoka pred Marcom Odermattom. Švicar je zasedel šele 28. mesto, tako da ga je v razvrstitvi discipline prehitel še Mayer. Začel sicer ni slabo, na prvem vmesnem času je zaostajal 21 stotink, na drugem pa potem, ko se na zelo odprti postavitvi ni najbolje znašel, že debelo sekundo.

Ostaja v zanesljivem vodstvu skupnega seštevka svetovnega pokala, kjer ima pred Kildejem 189 točk naskoka. Do konca sezone je še sedem tekem. Najprej bo v sredo v Flachauu slalom, sledita veleslaloma v Kranjski Gori, nato pa še zaključek sezone v Courchevelu.

45. M. ČATER           SLO        2,41

Kilde se je na progo Olympiabakken podal s številko 7. Silovito je začel in bil v prvem sektorju najhitrejši. Zelo dolg je bil na Russijevem skoku, zatem pa napravil manjšo napako, ko je šel iz idealne linije in je moral popravljati v zavoju. Kljub temu ritma ni izgubil in je še naprej smučal odločno in prednost pred tedaj vodilnim Avstrijcem Vincentom Kriechmayrjem povečeval.

Prednost je bila po prihodu v cilj lepa, je bil pa nato, ko je spremljal smučarje v nadaljevanju, kar nekajkrat na trnih. Najprej je njegovo prednost s številko 10 ogrozil Dominik Paris. Zmagovalec sobotnega smuka je bil zelo hiter, toda na koncu je Italijanu zmanjkalo 21 stotink. Kot 13. se je na progo podal Mayer. Olimpijski prvak v superveleslalomu se je Kildeju še bolj približal. Zaostal je 12 stotink in Norvežanu je vidno odleglo.

Dih pa mu je zastal, ko je s številko 19 smučal Crawford. Kanadčan je bil pri drugem, tretjem in četrtem merjenju vmesnega časa celo v prednosti, v zadnjem sektorju pa je v primerjavi z domačim adutom izgubil devet stotink. Na koncu ju je ločilo sedem stotink.

Nastopili so trije Slovenci. Do točk je prišel le Boštjan Kline, ki je bil 26. Zaostal je 1,58. Prvič v tej sezoni je osvojil superveleslalomske točke. Miha Hrobat na 40. in Martin Čater na 45. mestu sta bila od zmagovalca počasnejša več kot dve sekundi.

“Boštjan bomo rekli solidno ali pa dobro glede na letošnjo sezono. Prišel je do točk, ki so zelo pomembne tudi za naslednjo sezono, to pomeni ena kvota več, česar smo zelo veseli. Sicer so še deli, kje ni bil najbolj natančen. Miha je prikazal zelo solidno vožnjo, razen napake, kjer je izgubil veliko hitrosti. Šlo je za ravninski del in tam so se stotinke nabirale. Žal je bilo premalo za uvrstitev med dobitnike točk. Vseeno, pristop Mihe je bil pravi. Martin pa v slogu tega konca tedna, ni našel pravih nastavitev in ni bil pravi. Rezultat na ta način v tako zgoščeni konkurenci ne more biti dober. Boštjan in Martin sta uvrščena na finale v smuku, kar je realizacija nekega cilja, ki smo si ga zastavili pred sezono. Zdaj nas čaka še lovljenje nekaj FIS-točk, državno prvenstvo in nato že priprava na novo sezono,” je nastope opisal slovenski trener Grega Koštomaj.