Preiskava financiranja medijev blizu SDS

Zaman čakali na Janšo in preostale priče, nad Telekom Specializirano državno tožilstvo?

S.R.
30. 3. 2022, 11.05
Posodobljeno: 15. 12. 2023, 07.22
Deli članek:

Člani preiskovalne komisije DZ o financiranju političnih strank so tudi danes zaman čakali na priče, ki bi jih morali zaslišati. Kar zadeva bolj svež primer domnevno spornega financiranja medijev, ki so blizu stranki SDS, pa naj bi delovanje družbe Telekom zdaj začelo preiskovati Specializirano državno tožilstvo.

Bobo
Janez Janša in Franci Matoz

Na današnji seji preiskovalne komisije, ki se ukvarja z ugotavljanjem domnevnega pranja denarja v NKBM, domnevnega nezakonitega financiranja politične stranke SDS in domnevnega nezakonitega financiranja volilne kampanje SDS za predčasne volitve leta 2018, so člani komisije znova obsedeli pred praznimi stoli, zato so čas izkoristili za medsebojno besedno obračunavanje. Predsedniku preiskovalne komisije iz stranke Konkretno Gregorju Periču namreč očitajo, da omogoča zavlačevanje njihovega dela.

Perič je pojasnil, da so od premierja dobili predlog nadomestnega termina, glede ostalih dveh prič pa dopis odvetnika Francija Matoza, ki se je zavezal, da bodo priče na naslednje zaslišanje pristopile, poroča STA.

Zaslišanja bi se morala danes kot priči udeležiti Telekomova uslužbenca Ajda Brlec in Cvetko Sršen, ki je od lanskega marca na čelu družbe, a sta se, kot se je zgodilo že pred tednom dni, preko odvetnika Francija Matoza znova opravičila. Brlec in Sršen bi morala odgovarjati na vprašanja o načinu sklepanja pogodb Telekoma za financiranje medijev blizu vladi, ki so sicer v zasebni lasti.

Kot sta Periču očitala poslanec SD Marko Koprivec in podpredsednik komisije Jani Möderndorfer iz stranke LMŠ, komisiji drugi diktirajo, kako bo delovala in kakšen bo njen urnik. Kot je še pojasnil Koprivec, bi moralo eno uro pred začetkom te seje potekati tudi nadaljevanje zaslišanja premierja Janeza Janše, ki je na začetku marca ob njegovih vprašanjih o povezavah »med financiranjem Janševih medijev in rusko oligarhijo dobesedno pobegnil iz dvorane. Javnost terja odgovore na ta zelo pomembna vprašanja.« Koprivec je ob tem v primeru Janše predlagal prisilno privedbo. Privedbo prič je sicer že prejšnjič predlagal še en član komisije Marko Bandelli iz stranke SAB, ki se današnje seje sam ni uspel udeležiti.

Zajem zaslonske slike
Möderndorfer se je vprašal o morebitni pristranskosti predsednika Periča.

Tako Koprivec kot Möderndorfer sta pričam in Matozu očitala zavlačevanje, nagajanje in oviranje dela komisije. Vsi trije so se, kot je v preiskovalni komisiji postalo že običaj, opravičili tik pred zdajci. Moderndorfer je še poudaril, da so opravičila za neudeležbo povsem neverodostojna in neresna. Glede na dogajanje se je še vprašal, ali ne morda celo Perič kot koalicijski poslanec sodeluje s pričami, Matozom in predsednikom vlade. »Tukaj imamo mi en osnovni problem predsednik, da se jaz sprašujem, ali je predsednik pri tebi interes, da se preiskava nadaljuje oziroma konča s poročilom ali ne.«

Perič, ki je Möderndorferjeve očitke označil za »precej kreativne,« je interes nato izkazal s prekinitvijo seje, saj so stoli na drugi strani ostali prazni, ter napovedjo, da bo sklical novo sejo, na kateri računa, da bodo zaslišanja vendarle lahko izvedli. Zagotovil je sicer, da ravna v skladu s tem, »kar mu je kot predsedniku naloženo.«

STA
Telekom Slovenije od marca lani vodi Cvetko Sršen, nekdanji kandidat SDS za župana Krškega.

Telekomovo financiranje pod drobnogledom specializiranega tožilstva?

Portal 24ur medtem poroča, da naj bi Telekomovo domnevno sporno in prikrito financiranje provladne televizije, ki je v solastništvu članov in poslancev stranke SDS, preiskovalo Specializirano državno tožistvo. Delovanje Telekoma ima pod drobnogledom tudi računsko sodišče. Gre sicer za nesorazmerno visoko nadomestilo za distribucijo programov, ki naj bi ga od sredine lanskega leta prejemala televizija Nova24TV, o čemer je nedavno poročal že portal necenzurirano.si. Telekom je namreč spomladi 2020 sklenil pogodbo z Inštitutom za avtorsko pravico, ki je začel delovati 13 dni po nastopu aktualne vlade, pri čemer mu je začel plačevati nadomestilo za distribucijo Nova24TV in več drugih programov. K preiskavi Telekomovih poslov so sicer pozivali že v opozicijskih strankah, na dogajanje pa je opozorila tudi civilna iniciativa Glas ljudstva.

Kot še poroča portal 24ur, so jim na Specializiranem državnem tožilstvu že potrdili, da so na začetku februarja prejeli prijavo sumov kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti zoper dve fizični in dve pravni osebi. Naznanilo so nato predali policiji in pojasnili, da poteka predkazenski postopek.