Obiskovalci pariškega muzeja Louvre imajo v povprečju le 50 sekund časa, da si ogledajo Mono Lizo. Foto: EPA
Obiskovalci pariškega muzeja Louvre imajo v povprečju le 50 sekund časa, da si ogledajo Mono Lizo. Foto: EPA

Pravzaprav se največ ljudi odpravi v Louvre, da bi videli prav to umetnino. Muzej je lani obiskalo skoraj devet milijonov ljudi, od tega jih je skoraj 80 odstotkov oziroma 20.000 obiskovalcev dnevno prišlo zgolj zaradi Mone Lize. Po besedah direktorice muzeja Laurence des Cars je vselej stresno, če obiskovalcem ne omogočiš najboljše možne izkušnje, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Marija Antoaneta: Slika je "premajhna, pretemna"
Obiskovalci Louvra imajo v povprečju zgolj 50 sekund časa za občudovanje "dame s skrivnostnim nasmeškom", ki jo je Leonardo da Vinci upodobil med letoma 1503 in 1505. Portret je razstavljen za pregrado in neprebojnim steklom v središču Salle des Etats (Dvorana držav), ki je največja soba v muzeju. A nemara tudi zaradi te umeščenosti so mnogi Mono Liso označili za svetovno mojstrovino, ki jih je najbolj razočarala. Tudi zadnji francoski kraljici Mariji Antoaneti naj bi se zdela "premajhna, pretemna", piše Euronews.

Mnogi posamezniki v množicah, ki se zgrinjajo v Louvre, se tja odpravijo zgolj zaradi Mone Lize. Foto: Reuters
Mnogi posamezniki v množicah, ki se zgrinjajo v Louvre, se tja odpravijo zgolj zaradi Mone Lize. Foto: Reuters

Mona Liza si sobo trenutno deli med drugim z deli beneških mojstrov iz 16. stoletja, na steni nasproti nje visi tudi največja slika v Louvru (6,77 m × 9,94 m). To je olje na platnu Svatba v Kani, ki ga je Paolo Veronese ustvaril leta 1563. Direktorica muzeja je prepričana, da je nujno najti boljšo rešitev za ogled te mojstrovine. Kot je še dodala, se o rešitvah pogovarja z ministrstvom za kulturo.

Kar 500 milijonov evrov vreden projekt
Morebitna selitev Mone Lize bo pomenila ne tako majhen podvig za Louvre. Nujna bi bila precejšna prenova, vključno z odprtjem novega vhoda in vzpostavitvijo dveh novih sob v kleti pod muzejskim dvoriščem. Ena od "podzemnih komor" bi služila kot Mona Lizina soba. Preselitev slike bi lahko pomagala pri krajšanju čakalnih vrst in bi obiskovalcem omogočila neposreden dostop do nje, a bi vse to znašalo okoli 500 milijonov evrov. To pa je seveda lahko težavno glede na reze v francoskem proračunu za kulturo, za katere se je odločila vlada.

Ministrstvo za kulturo naj bi bilo naklonjeno novemu projektu, imenovanemu Grand Louvre, a bo treba prepričati finančnega ministra Bruna Le Maira. Ta je že izjavil, da upa, da bo povrnil 25 milijard evrov prihrankov v proračunu za leto 2025, in pozval kulturni sektor, naj pošteno prispeva svoj delež. A Louvra to ne ovira, navaja Euronews. "Razpoloženje v muzeju je zdaj zrelo. Moramo sprejeti status slike kot svetovne ikone, ki je zunaj našega nadzora," je poudarila direktorica Laurence des Cars.