REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Igorju Pirkoviču porinili v roke cenzorske škarje na MMC RTV SLO, toda Janšev »potrčko« ni pravi problem

Igorju Pirkoviču porinili v roke cenzorske škarje na MMC RTV SLO, toda Janšev »potrčko« ni pravi problemPirkovič - nova metla na MMC-ju

Vladni medijski valjar je na mestu urednika MMC-ja ustoličil »začasnega urednika« (vemo pa, da so najbolj trajne prav »začasne« rešitve) uredništva za nove medije na Multimedijskem centru (MMC) Igorja Pirkoviča.

Vse skupaj je izzvalo bes zaposlenih. Če za sodnike namreč velja, da je pomemben »videz nepristranskosti«, potem to v enaki meri velja tudi za novinarje.

Končno celo novinarji »desnih« medijev pogosto kritizirajo novinarje »osrednjih« občil, ko se odločajo za politične kariere z opozorilom, da po izletu v politiko »ni več vrnitve v novinarstvo«.

To sicer zakonsko ni povsem tako, ker lahko vsak kandidira na volitvah, tudi novinar, toda dejstvo je, da mešanje  politike in novinarstva pusti trajne posledice.

Veliko huje od kandidature na neki listi je stalno sodelovanje z določeno stranko in njenimi člani in simpatizerji – in tu je Pirkovič res rekorder.

Boris Vasev je kot bistveno izpostavil Pirkovičevo 'izrazito in odkrito naklonjenost določeni trenutno vladajoči politični stranki, kar se po naši oceni jasno odraža v njegovem novinarskem delu.'

Tega se zaveda tudi na primer Bojan Požar, ki se je na zadnjih volitvah za zgolj 0,88 odstotno podporo volivcev razkril kot SDS-ov podrepnik oziroma »potrčko.«

Novinarji uredništva, ki naj bi ga odslej vodil Igor Pirkovič, so zato so protestirali.

Člane uredništva MMC so podprli tudi člani aktiva informativnega programa TV Slovenija, aktiv novinarjev Radia Slovenija ter v Koordinaciji novinarskih sindikatov RTVS in Društvu novinarjev Slovenija.

Boris Vasev iz zunanjepolitične redakcije MMC je poudaril, da problematizirajo spremembo izvedbenega akta MMC-ja, »ki je omogočila tako hitro imenovanje Igorja Pirkoviča na njegov nov položaj.«

Imenovanje je bilo po njihovem mnenju sporno, okoli njega pa še vedno poteka pravni spor. Dokler postopki na sodišču niso zaključeni, »imenovanje urednika uredništva na tak način ni sprejemljivo.«

MMC diktatura
Na MMC RTV SLo bodo sedaj spoznali to, kar so pred tem že na Delu, Siolu in povsod, kjer je kadrovala vlada...

Hkrati pri imenovanju niso upoštevali predpisanih postopkov. Kot bistveno je izpostavil Pirkovičevo »izrazito in odkrito naklonjenost določeni trenutno vladajoči politični stranki, kar se po naši oceni jasno odraža v njegovem novinarskem delu.«

Zdi se namreč, da je »skoraj institucionalno povezan z omenjeno stranko.«

Dokazi za to so številni, Pirkovič pa je nenazadnje samo prejšnji teden sodeloval na dogodku mariborskega podmladka stranke SDS. Seznam njegovega delovanja s to stranko »je pravzaprav neverjetno dolg.«

Že to samo po sebi pri njih vzbuja resen dvom v njegovo delo, a je Pirkovič po navedbah Vaseva šel še korak dlje in »ga dobesedno plačuje aktualna vlada, in sicer kot scenarista državnih proslav.«

To je po mnenju uredništva »izrazito neetično početje.

Zakaj? Zato, ker ima Pirkovič, ki dela kot novinar, »neposredno finančno korist od sodelovanja s to vlado, vsaj nedavno jo je imel.«

Kaj lahko sedaj pričakujemo, je seveda jasno. Borisu Vasevu in novinarjem, ki menijo podobno kot on sledi naporna bitka z urednikom in redno cenzuriranje člankov.

Kaj lahko sedaj pričakujemo, je seveda jasno. Borisu Vasevu in novinarjem, ki menijo podobno kot on sledi naporna bitka z urednikom in redno cenzuriranje člankov.

To smo videli že na Delu, SiOL-u in povsod, kjer je oblast nastavljala urednike.

Pri vsem skupaj je zanimivo tudi to, kako Slovenija v času te vlade na področju pritiskov na medije sledi podobnim ravnanjem tujih vlad.

Na Poljskem je državna naftna družba lani kupila eno največjih medijskih skupin v državi Polska Press.

To pomeni, da njeno občinstvo, ki šteje več kot 17 milijonov (skupno prebivalstvo Poljske je približno 38 milijonov), odslej oskrbujejo uredniki, ki skozi svoje cenzorske škarje spuščajo le zgodbe, ki pozitivno prikazujejo vlado in njene zaveznike.

In en sam duhovnik, ki je zelo tesen z vlado, ima v lasti eno od drugih vodilnih medijskih podjetij, kar širi vladni doseg in še dodatno omogoča zatiranje nepristranskih informacij.

Kakor domine? Janša, Kurz in Babiš
Kakor domine? Janša, Kurz in Babiš. Dve sta že padli, pripravi naj se...

Madžarska vlada je bila še bolj agresivna. Po vrnitvi na oblast leta 2010 je vlada Viktorja Orbana poskušala utišati kritične medije na Madžarskem. Največja javna radiotelevizija je zdaj glasnik vlade.

Leta 2018 ustanovitev provladne medijske fundacije KESMA vključuje več kot 470 hiš, ki so bile prej v lasti Orbánovih oligarhov. Ustanovitev KESMA je bila izpeljana ob očitni kršitvi pravil konkurence, saj celo madžarski medijski svet ni mogel analizirati združitve.

Pirkovič je sicer problem, a pravi problem je tisti, ki z njim upravlja in manipulira.

Neodvisne medije, kot sta časopis Nepszabadsag ali radijska postaja Klubradio, so ukinili, druge pa so prevzeli vladi prijazni oligarhi.

Zdaj je manj kot peščica medijskih podjetij, ki niso pod vplivom vlade.

Na Češkem je predsednik vlade sicer Petr Fiala, toda njegov predhodnik Andrej Babiš si je na oblast prav tako pomagal z – mediji. Poročilo Foreign Policy iz leta 2015 je ugotovilo, da Babiševi medijski fondi »redno prikazujejo naklonjeno poročanje o Babišu – in kritike njegovih nasprotnikov«.

In po tem vzoru tudi v Sloveniji vlada destabilizira medijsko okolje, da bi obvladovala novice.

Poročilo inštituta IPI o svobodi medijev pa je že konec leta 2021 ugotovilo, da se v Sloveniji »svoboda tiska slabša, vse odkar se je premier Janez Janša marca 2020 vrnil na oblast«.

To poročilo zato tudi kaže, kako je mogoče medijske svoboščine izboljšati – le tako, da se tiste, ki jih ogrožajo odstavi od oblasti.

Pirkovič je sicer problem, a pravi problem je tisti, ki z njim upravlja in manipulira.

 

Ob tem pa se vse, kar je izven nadzora ali kritično do vlade na RTV SLO še naprej - ukinja.

Od 21. marca do 9. maja Studia City tako ne bo na sporedu.

Brez posebne obrazložitve, kljub dobri gledanosti in velikemu pomenu oddaje za javnost.

Zato od vodstva RTV podpisniki peticije, ki jo j sprožil Inštitut 8. marec, zahtevajo vrnitev Studia City v rednem ponedeljkovem terminu.

Podpišete jo lahko tudi vi. Še pomembneje pa je - da glasujete.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek