Inšpektorici zaprli gostinske hišice na Titovem trgu, ponudniki so ogorčeni

Inšpektorici sta minuli petek zaprli gostinske hišice na Titovem trgu v Kopru. Tam so gostinci že od 27. novembra ob upoštevanju vseh varnostnih ukrepov v ograjenem prostoru ponujali hrano in jedačo obiskovalcem, ki so sedeli za mizami in so morali pred vstopom dokazati, da izpolnjujejo PCT pogoj. Medtem ko razočarani gostinci napovedujejo tožbo zaradi izpada dohodka na podlagi nezakonitega ukrepa, pa v inšpektoratu vztrajajo, da vladni odlok začasno gostinsko dejavnost tolmači kot sejemsko, ki v tem obdobju ni dovoljena.

Gostinski ponudniki, ki sta jim inšpektorici prepovedali obratovanje, so ogorčeni in napovedujejo odškodninsko tožbo. Foto: Nataša Hlaj
Gostinski ponudniki, ki sta jim inšpektorici prepovedali obratovanje, so ogorčeni in napovedujejo odškodninsko tožbo. Foto: Nataša Hlaj

KOPER > “Obratovali smo legitimno in skrbno. Že od prvega dne smo vzpostavili varno PCT cono, kjer je študent preverjal obiskovalce, uredili smo ločen vhod in izhod na ograjeno teraso. Gostinsko dejavnost smo izvajali med 5. in 22. uro zgolj v dovoljenem sedečem režimu. Skratka upoštevali smo vsa pravila in izobesili obvestila. Ni je stvari, ki bi jo kršili. To sta v zapisniku ugotovili tudi inšpektorici, ki sta v petek pozno popoldan prišli iz Ljubljane. Ko smo ju vprašali, kaj torej počneta in zakaj sta tukaj, sta namignili, da sta dobili navodilo, da je treba naše hišice zapreti,” v imenu skupine gostincev pravi Andrej Krmac. Čudi jih, da jih je pred dnevi že preverjal tudi koprski inšpektor, ki pa nepravilnosti ni ugotovil.

(foto: Nataša Hlaj)

Pijača in jedača na sejmu, ki ga na trgu ni

Inšpektorici sta izdali ustno odločbo o takojšnjem zaprtju, vključno s prevzemnim mestom. Nanjo ni možna pritožba. Ta je možna šele, ko odločbo prejmejo v pisni obliki. V ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, v okviru katerega deluje inšpektorat, pojasnjujejo, da ste tako odločili na podlagi zakona o nalezljivih boleznih in odloka o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19, ki določa, da izvajanje gostinske dejavnosti strežbe jedi in pijač na sejemski prireditvi in odprtih površinah ni dovoljeno.

Kaj piše v odloku?
Inšpektorji, ki v tem obdobju kot po tekočem traku zapirajo gostinske hišice po državi, se sklicujejo na šesto točko 14. člena v začetku decembra sprejetega odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19. V omenjeni točki piše: “Izvajanje gostinske dejavnosti strežbe jedi ali pijač na sejemski prireditvi na odprtih površinah (samostojna premična stojnica, premične stojnice v nizu ali skupini) ni dovoljeno.”

Gostinci se z njuno ugotovitvijo ne strinjajo in vztrajajo, da sta tudi v zapisniku navedli, da opravljajo gostinsko dejavnost. Kje je torej nastal komunikacijski šum? “Glede na to, da se gostinska dejavnost sicer registriranih dveh gostincev izvaja občasno, do 2. januarja, in na drugi lokaciji kot je gostinski lokal registriran, se to tolmači za občasno sejemsko dejavnost,” so neomajni v ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Gostinci s stroški in napovedjo tožbe

Danes so hišice zaprli tudi v Mariboru, enak scenarij čaka tudi tiste v Novem mestu, medtem ko je Ljubljana inšpekcijski cunami doživela že pred dnevi. V odzivu na očitek gostincev, da sta bili inšpektorici v Koper poslani z jasnim namenom, pa v ministrstvu odgovarjajo, da sta jim pojasnili, da je bilo zaradi usklajevanja različnih inšpekcij potrebno ukrepati enotno po celotni Sloveniji.

Ogorčenje in nezadovoljstvo med oškodovanimi gostinci je precejšnje. Pridobili so tudi pravno mnenje, da je bilo zaprtje nelegitimno in protizakonito. Kot je napovedal Krmac, bodo zato šli tudi v skupinsko odškodninsko tožbo. “Najeli smo delavce za ves mesec, kupili smo hrano in pijačo. Škoda za nas bo velika, saj smo majhni ponudniki,” opozarjajo. Natančnih zneskov še nimajo na mizi, saj morajo narediti končni obračun.

Vse manj nepravilnosti
Marjan Maček, ki je na Furs vodja sektorja za finančni nadzor, pravi, da ugotavljajo pozitivne učinke poostrenih nadzorov. Od 15. novembra do 9. decembra so na terenu opravili 3773 nadzorov, kar je približno 150 na dan. Preverili so izpolnjevanje PCT pogoja za več kot 18.000 oseb in ugotovili 471 nepravilnosti. 73 so jih ugotovili na področju nošenja mask, 12 na področju opravljanja dejavnosti gostinstva in pet na področju razkužil. V omenjenem obdobju so izdali deset plačilnih nalogov v skupnem znesku 32.000 evrov. Izrekli so 550 opozoril, največ pri gostincih in trgovcih, nekaj pa tudi pri bencinskih servisih in vulkanizerjih.

Birokracija bo uničila praznični posel

Uradne pisne odločbe jim inšpektorici v petek nista vročili. V ministrstvu napovedujejo, da jo bodo prejeli danes, nakar imajo 15 dni časa za pritožbo. Gostinci se upravičeno bojijo, da je z vsemi birokratskimi postopki, ki sledijo, tako rekoč konec z njihovo praznično gostinsko ponudbo.

To skrbi tudi direktorico Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper Mojco Vojska. “S pritožbenimi roki bi se lahko kaj hitro zgodilo, da bodo šele sredi januarja izvedeli, ali je zdajšnje zaprtje upravičeno ali ne. Očitek, da iščemo luknje in da se hočemo nečemu izogniti, je popolnoma neupravičen,” meni. Dodaja, da jim je inšpekcija po ovinkih nakazala, da se je vlada odločila, da ne bo dopuščala izjem.

Mojca Vojska (foto: Nataša Hlaj)

“Dati vse v isti koš, pa tudi ne gre. Poleg tega splošna gostinska dejavnost z nobenim odlokom ni prepovedana, ker v državi ni razglašena epidemija,” opozarja Vojska. Pravi, da v koprski občini gostince povsem podpirajo v njihovem birokratskem boju in upa, da bodo lahko čimprej nadaljevali z delom.

Pojasnilo
V prvotni različici članka je bilo navedeno, da so inšpektorji z ustno odločbo prepovedali opravljanje dejavnosti družbi Merkur Izola do odprave nepravilnosti, ker niso preverjali pogoja PCT. V Merkurju v zvezi s tem pojasnjujejo: “Inšpektor je na varnostnem nadzoru za PCT v TC Merkur Izola zaznal, da ni varnostnika ob njegovem prihodu na vratih vhoda v trgovino. Izdana je bila ustna odločba, da se začasno prepove opravljanje dejavnosti, pri čemer je bila zaznana pomanjkljivost takoj odpravljena že med tekom samega varnostnega nadzora, kar je inšpektor zapisal tudi na zapisnik.”

Najbolj brano