Zasebnost
Nakup

Primerjava Bookinga in Airbnbja: rezervirajmo nastanitve pametneje

Avtor
avtor
05.07.2023 14:00
Čas branja: 6 min

Lotili smo se primerjave dveh rezervacijskih platform, ki sta pri nas najbolj uporabljani, in ugotavljali, kako so z njima zadovoljni gostje in ponudniki nastanitev.

»Namestitve ponujamo na portalih Booking, Airbnb in Agodi. Po novem se bo dalo rezervirati tudi prek Tripadvisorja, kmalu pa bomo tudi na platformi Vrbo, ki je bolj priljubljena v Veliki Britaniji in drugje. Tako kot večina gostiteljev uporabljamo skupni rezervacijski sistem Channel manager, ki omogoča, da se ob rezervaciji na enem od portalov takoj zaprejo datumi tudi na preostalih, da ni prebukiranja,« pojasni Katarina Kotnik iz bovških luksuznih apartmajev Emerald Valley.

Nekoliko v zatonu je Hotels.com (ali Expedia). Poleg omenjenih je bil nekaj časa priljubljen tudi primerjalnik Trivago, ki združuje več drugih rezervacijskih, platform oziroma strokovno OTA (Online Travel Agencies). Po izkušnjah pa ga prekaša primerjalnik Google Travel, kjer lahko iščemo nastanitve po različnih filtrih in nam podobno kot Trivago zlista še daljši seznam ponudnikov s cenami ter je zelo uporaben tudi za iskanje direktnih kontaktov (telefonskih številk in direktnih spletnih strani ponudnikov).

V preglednici lahko vidimo, da ima vsak od rezervacijskih portalov prednosti in slabosti. Če povzamemo, je moč platforme Booking.com v njenem širokem dosegu, obsežni ponudbi in razumljivi uporabi. Uporabnikom omogoča preprost postopek iskanja in potrjevanja rezervacije, kar jim omogoča filtriranje rezultatov glede na lokacijo, ceno, ugodnosti in ocene gostov. Medtem pa se Airbnb ponaša z veliko izbiro posebnih nepremičnin – od udobnih koč do razkošnih vil in nenavadnih drevesnih hišic. Poleg tega lahko gostitelji gostom zagotovijo lokalna priporočila in prilagojeno gostoljubje, kar spodbuja občutek povezanosti med popotniki in gostitelji.

Tudi Kotnikova pove, da se gostitelji trudijo gostom ponuditi nekaj več: »Gostom je na voljo skupna kuhinja, kjer je kar nekaj hrane in pijače, v apartmajih je pijača dobrodošlice, prevladujejo ekoizdelki in oprema po meri, včasih gostom pripravimo tudi piknik košarico in jim pokažemo skrito lokacijo za piknik. Vse to seveda vpliva na najboljše ocene.«

Pred leti je veljalo, da je Airbnb cenejši od Bookinga, saj so se tam pojavljali manj preverjeni ponudniki brez kakovostnih standardov, ki jih je zahteval Booking, a to zadnje čase v praksi težko potrdimo in pogosto nastanitve nastopajo na obeh. Težko je torej dobiti odgovor, kateri je boljši tako za gostitelja kot gosta.

Rezervacijski proces postaja bolj kompleksen

Iskalni proces nastanitev postaja vse bolj kompleksen, saj imajo gostje več izkušenj. »Opažamo, da je zelo pomembno, da imamo kot ponudniki usklajene ocene na vseh portalih in spletnih straneh, saj so gostje vse bolj ozaveščeni. Navadno začnejo brskati po rezervacijskih platformah, potem pa svoje zadetke preverijo tudi na Googlu, Tripadvisorju in poiščejo direktno spletno stran. Na koncu se pogosto obrnejo direktno na nas,« pove Kotnikova.

Nekateri gostitelji pa namerno dajejo pomanjkljive in zavajajoče informacije, zato ponovimo nekaj pravil iskanja, da ne bo neprijetnih presenečenj. Vedno preverimo:

  1. Končno ceno – pri Airbnb je treba paziti, saj so cene izražene na eno noč, in ko nočitve pomnožimo in dodamo provizijo, čiščenje in drugo, se cena hitro poviša. Na Bookingu je cena pregledna in ni skrivnih stroškov, pozorni bodite le, ali sta vključena davek in turistična taksa (ne vedno).
  2. Točno katero sobo rezerviramo – pogosto nam portali ponudijo fotografije nastanitev, ki jih paket ne ponuja. Bodite pozorni na okna (včasih soba nima oken) in kopalnico (ali vam ustreza). Tudi število sob je lahko na primer pri apartmaju za štiri osebe zavajajoče in gre v resnici za eno sobo in dnevno sobo s kavčem.
  3. Mnenja preteklih uporabnikov nastanitev – preberimo najboljša in najslabša mnenja in ocenimo, ali so za nas moteče enake stvari kot za druge (nekatere tuje turiste zmotijo malenkosti, kot je drugačen okus kave iz kavomata, kot so je vajeni doma, komarji na vrtu in podobno). Dobro je, da je mnenj čim več, saj tako lažje sklepamo, da so pristna (prvih nekaj komentarjev lahko sicer pogosto napišejo znanci ponudnika). Če se da, preverimo mnenja za isto nastanitev tudi na drugih rezervacijskih platformah in Googlu. Tako si lahko pomagamo tudi v primeru nove nastanitve, ki še nima ocen, a ima gostitelj ocenjene že druge nastanitve.
  4. Da ne plačamo dvakrat – včasih se vam bo v hotelu zgodilo, da vam bodo (pomotoma) hoteli še enkrat zaračunati storitev, čeprav je bila že odtegnjena z vaše kreditne kartice.
  5. Da ne gre za prevaro – ponudnik poskuša z vami kontaktirati mimo platforme in od vas zahteva plačilo prek določene, verjetno lažne spletne strani. Naslov je lahko izmišljen, zato ga preverite na zemljevidu. Tudi slike so lahko ukradene in postavljen je oglas identičen pravemu. Takoj ko posumite, da gre za prevaro, jo prijavite na policijo in platformo ter seveda tudi banko, če je vključeno plačilo.
  6. Možnosti odpovedi – lahko je ponujenih več možnosti odpovedi in je temu prilagojena tudi cena (največkrat na Bookingu), zato razmislite, katera vam najbolj ustreza.

Urbani miti

Pri Airbnb se je lažje dogovoriti za nastanitev mimo posrednika

DRŽI – pri Airbnb je stik z najemodajalcem možen že pred rezervacijo. »Tako se največkrat znajdem in lastniku zaupam svojo telefonsko številko, napisano z besedami (številke namreč prepozna in jih blokira),« pove Maja, ki se dogovori za plačilo na licu mesta. Res pa je, da veliko lastnikov noče tvegati do zadnjega trenutka, ali se boste pojavili ali ne. Pogosto apartmaje upravljajo različne agencije, ki nočejo nepotrebnega dela. A kdaj se posreči in nastanitev je lahko cenejša.

Pomagamo si lahko tudi z Googlom, ki nam pokaže proste apartmaje na določeni lokaciji na izbran termin. Pogosto ponudniki namreč na Googlu delijo tudi svoj kontakt in za ceno se lahko dogovorite mimo vseh posrednikov. To se dobro izkaže na Hrvaškem, kjer se nastanitve prek spletnih posrednikov ponujajo po razmeroma visokih cenah, s katerimi upajo na turiste iz zahodnega sveta z večjo kupno močjo. »Ko sem po telefonu poklicala lastnika za dvoposteljno garsonjero v Splitu, se je cena z 260 evrov za dve noči čudežno spustila na 160 evrov. Zato za Hrvaško pri posrednikih samo še pregledam ponudbo, potem pa se lotim iskanja direktnih stikov,« pojasni popotnica Maja.

Prek posrednika je vedno najdražje

NE DRŽI - »Ni vedno res, da je rezervacija prek Bookinga najdražja,« na podlagi izkušenj pove sogovornica Helena. »Zgodilo se mi je že, da mi je Booking ponudil toliko popustov na postavljeno ceno, da niti po klicu direktno v hotel nisem mogla dobiti ugodnejše ponudbe (čeprav naj bi gostitelj sam postavil ceno s popustom). Zato sem hitro rezervirala prek Bookinga.«

Neredko se zgodi, da lastniki nočejo spustiti cene niti za znesek provizije, ki bi jo sicer plačali posredniku, čeprav se nanje obrnemo direktno. Ni torej preprostega pravila, kako je najbolje rezervirati. Tudi ni res, da je Airbnb vedno cenejši kot Booking. »Opažam, da so se tudi zasebniki navadili, da 'bogati' tujci brskajo po Airbnbju in dobesedno navijejo cene apartmajev. Sploh tisti, ki niti ne ponujajo nastanitev redno, ampak jim gre le za postranski občasni zaslužek, ko imajo prosto stanovanje,« pove Maja. Kotnikova nam zaupa, da so cenovno politiko za svoje apartmaje logično oblikovali tako, da je cena najnižja, ko se gost obrne direktno nanje ali njihovo spletno stran.

Če je termin prost, bo apartma moj

NE DRŽI – Kotnikova meni, da je prednost Airbnbja to, da lahko gostitelj vidi oceno gosta in ga lahko v primeru slabe ocene tudi zavrne. Pri Bookingu teh težav ni, saj dejansko rezerviramo nastanitev, ki je prosta in nam rezervacijo takoj potrdijo in gostitelj je ne more odpovedati sam. »Ko sem za novo leto iskala nastanitev v Novem Sadu za dve noči, mi nikakor ni uspelo najti apartmaja ali sobe prek Airbnb. Vsi so (čeprav nimajo v tega pravila) želeli, da rezerviram za vsaj tri noči ali več. Tako sem izgubila ogromno časa s preizkušanjem, kdo bo končno sprejel rezervacijo, saj je bilo prostih ogromno apartmajev, potrditve pa nobene,« pove Helena svojo izkušnjo.

Ponudnik nam ne more povišati cene nastanitve po tem, ko smo že rezervirali

DRŽI in NE DRŽI – v praksi se to pogosto dogaja, poročajo popotniki na različnih portalih in v Facebookovih skupinah. Vsak se težave loteva malo po svoje. »V Vietnamu se mi je zgodilo, da sem rezervirala sobo s pogledom na morje tri mesece pred prihodom. A ko so se bližali prvomajski prazniki, sem prejela sporočilo od ponudnika, da so ceno pomotoma postavili prenizko in bo potrebna stornacija rezervacije po tej ceni in rezervacija po novi, višji. Seveda me je to zmotilo, saj se sliši kot nepravilna praksa, a sem na koncu za voljo ljubega miru popustila in vzela pri istem ponudniku apartma s pogledom na mesto in cena je ostala skoraj enaka,« pove Maja, ki je vse skupaj preverila tudi pri Bookingu in dobila odgovor, da lahko pomagajo le tako, da poiščejo primerljivo nastanitev (ki pa tudi ni ravno najbolj primerljiva glede na izkušnje veliko uporabnikov s podobno izkušnjo).

Ni nam treba plačati takoj

DRŽI in NE DRŽI – na Airbnbju je plačilo običajno zahtevano takoj, tudi če potovanje načrtujete šele čez nekaj mesecev. Medtem pa imate na Bookingu zelo pogosto možnost plačila pri ponudniku, nekateri vzamejo za rezervacijo sredstev oziroma samo garancijo številko vaše kreditne kartice, ki pa je ne bremenijo.

Vedno primerjajte več portalov

Optimalno iskanje vključuje različne ponudnike nastanitev. Ko najdete nekaj najbolj zanimivih nastanitev, preverite še spletne strani ponudnikov, če so na voljo. Preverite tudi možnost direktnega kontakta ponudnika in ceno pri njem. Na koncu pa seveda izberite najugodnejšo možnost za enako sobo oziroma apartma (seveda preverite tudi plačilne pogoje in varnost).

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
Moje finance
Nakup
Nove cene goriv bodo zopet nižje
Moje finance
Pameten nakupJure Ugovšek Nove cene goriv bodo zopet nižje 63

Pocenitve na trgih z nafto še naprej odmevajo tudi na mediteranskih trgih goriv.

Moje finance
Razno
Napoved cene kurilnega olja: tretja zaporedna pocenitev
Moje finance
RaznoJure Ugovšek Napoved cene kurilnega olja: tretja zaporedna pocenitev 8

Gibanje cen na mediteranskem trgu ugodno vpliva na cene goriv

Moje finance
Nove cene bencina in dizla bodo pesem za ušesa varčnih
Moje finance
Jure Ugovšek Nove cene bencina in dizla bodo pesem za ušesa varčnih 7

V torek na podlagi gibanj cen derivatov pričakujemo pocenitve.

Moje finance
Nakup
Se bo dizel pocenil še tretjič zapored?
Moje finance
Pameten nakupJure Ugovšek Se bo dizel pocenil še tretjič zapored?

Pocenitve na mediteranskih borzah bodo blagodejno vplivale na denarnice slovenskih potrošnikov

Moje finance
Top 30 turističnih biserov 2024: Bovec prvi, sledita Bled in Radovljica
Moje finance
Srečko Korber Top 30 turističnih biserov 2024: Bovec prvi, sledita Bled in Radovljica

Pokoronsko okrevanje slovenskega turizma se nadaljuje tudi v letu 2023. Število prihodov turistov se je povečalo za šest odstotkov glede na predhodno leto, za tri odstotke pa se je povečalo tudi število prenočitev.

Moje finance
Varčevanje
IFRFI – kratica, ki Slovencem prinaša davčno ugodnejše dolgoročno vlaganje
Moje finance
VarčevanjeJure Ugovšek IFRFI – kratica, ki Slovencem prinaša davčno ugodnejše dolgoročno vlaganje 4

Ministrstvo za finance pripravlja zakonsko podlago, ki bo malim vlagateljem omogočala, da bodo dividende obdavčene šele ob izplačilih

Moje finance
Razno
Izleti po Sloveniji malo drugače
Moje finance
RaznoNina Simič Izleti po Sloveniji malo drugače

Hrepenite po nečem drugačnem pri nas doma? Na enem mestu smo zbrali 10 inovativnih turističnih produktov v Sloveniji.

FINANCE
Kateri so naj skladi 2024?
PRO
Finance
Razkrivamo lestvico
Finance PRO Kateri so naj skladi 2024? (PRO)

Kot veleva zdaj že dolgoletna tradicija, smo tudi letos izbrali najboljše vzajemne in pokojninske sklade ter razglasili najboljšega upravljavca in upravljavsko družbo leta.