Prišli na Haalanda, videli vročega Šeška

Slovenska nogometna reprezentanca je nedvomno pozitivno presenetila z zmago proti Norveški in s tem v svojo korist zapletla položaj v boju proti izpadu iz lige B, Obenem je Norvežanom otežila pot do napredovanja med evropsko elito, saj jih je Srbija z zmago proti Švedski ujela na prvem mestu skupine.

Slovenska nogometna reprezentanca je v Stožicah premagala
Norveško. Foto: Anze Malovrh/STA
Slovenska nogometna reprezentanca je v Stožicah premagala Norveško. Foto: Anze Malovrh/STA

LJUBLJANA > Stožice so bili skoraj povsem polne, predvsem po zaslugi velikega števila mladih, ki jih je bržčas zamikal predvsem ta hip najbolj vroč nogometni zvezdnik Erling Haaland. Ta je sicer tudi tokrat zadel, toda z mojstrovino ga je zasenčil Benjamin Šeško. Po daljšem času so lahko navijači zadovoljni zapuščali stadion, saj je je slovenska vrsta prikazala spodbudno predstavo.

Matjaž Kek je na igrišče poslal dokaj pričakovano postavo in postavil igralni sistem 4-4-2 iz svojih najboljših časov. V vratih je bil Jan Oblak, Petar Stojanović je dobil bolj napadalno vlogo, zato je na levem boku obrambe priložnost dobil Žan Karničnik, na desni pa Gregor Sikošek. Osrednja branilca sta bila Jaka Bijol in Miha Blažič, vezisti Adam Gnezda Čerin, Jasmin Kurtić in Benjamin Verbič, v napadu sta bila Šeško in Andraž Šporar.

V Stockholmu našim zadostuje že remi

Po zmagi nad Norveško v Stožicah (2:1) in ob porazu Švedske v Beogradu (1:4) Slovenija za obstanek v drugi ligi narodov v zadnjem krogu na Švedskem ne sme izgubiti. Za enak cilj morajo gostitelji obvezno zmagati. Švedska je v soboto v Beogradu doživela pravi polom proti Srbiji z 1:4. Švedi so sicer povedli po zadetku Viktorja Claessona, a je nato stvari v svoje roke vzel Aleksandar Mitrović, ki je v pol ure dosegel tri zadetke. Na vrhu skupine sta izenačeni Norveška in Srbija. Prvo tekmo v Beogradu je dobila Norveška z 1:0, kar pomeni, da ji je v torek v Oslu za napredovanje v A skupino lige narodov dovolj že remi.

Sloveniji, ki je proti Norveški na enajsti medsebojni tekmi šele drugič zmagala, je to uspelo v pravem trenutku, saj je s prvo zmago v ligi B ostala v igri za obstanek na tej ravni tekmovanja. Zdaj ima dve točki prednosti pred Švedsko. Proti Norvežanom si je želela vsaj točko. Toda na začetku drugega polčasa je poceni prejela zadetek po napaki Žana Karničnika in čeprav ji je kazalo bolj slabo, se je pobrala.

Norvežani so v deseti minuti po prekinitvi že zadeli, vendar so jim dosodili prekršek v napadu, potem pa je se je sredi polčasa z obrambo izkazal Jan Oblak. V 36. minuti je prvič na tekmi nase opozoril prvi zvezdnik Haaland, ki je z leve strani močno sprožil, zadel pa je le zunanji del mreže. Oblak je v 45. minuti obranil še žogo po strelu Lea Östigaarda z glavo iz bližine.

Takoj po začetku drugega polčasa so Norvežani povedli. Po napaki in prestreženi podaji Karničnika je v kazenskem prostoru streljal Haaland in premagal Oblaka za 0:1. Šok je bil močan, kajti Norvežani našim v naslednjih trenutkih niso dopustili praktično ničesar.

V 64. minuti je drugačno nadaljevanje napovedal slalom Stojanovića v kazenski prostor gostov, vendar mu pred vratarjem ni dokončati akcije. Pet minut pozneje pa so se Sloveniji obzorja le nekoliko zjasnila - po levi strani je prodrl Šeško in podal pred vrata, kjer je iz bližine izenačil Šporar.

Šeško je bil s prodorom v kazenski prostor spet v ospredju v 75. minuti, kmalu zatem pa je Oblak izvrstno posredoval in preprečil novo vodstvo tekmecev. V 80. minuti je sledil nov nevaren napad Norveške, zato pa je minuto pozneje udaril Šeško, ko je žogo zaustavil na prsih in bedru, potem pa z nizkim in natančnim strelom s približno 25 metrov prelisičil vratarja Ørjanda Nylanda. “Tekma je bila od vsega začetka zelo borbena. Vsi, od prvega do zadnjega smo dobro izpolnjevali tudi taktične zamisli selektorja,” je povedal osrednji slovenski junak Šeško.

Norvežani so nato spet pritisnili, a je slovenska obramba obdržala pomembno zmago. “Tudi drugi polčas smo dobro začeli, potem pa smo preveč tvegali v igri, v kateri je tvegala tudi Slovenija, ki je želela izenačiti. Morali bi biti bolj pragmatični, potrpežljivi, ampak smo prezgodaj šli po drugi gol. Potem je šla tekma v obe smeri, pri tem pa se lahko zgodi karkoli. Na žalost nismo zmagali,” je bila ocena norveškega selektorja Staleja Solbakkena.

“Lepa in zaslužena zmaga v dobrem vzdušju. Čestitke fantom. Če jim kdo, jim jaz privoščim, ko jim veseli in zadovoljni ljudje z odobravanjem priznavajo, da so odigrali pošteno tekmo. Dosegli so res lepo in zasluženo zmago. Mislim, da smo tiste trenutke, ko trpimo, spravili skoraj na minimum in všeč mi je bil tudi karakter, kako so se pobrali po zaostanku. Fantje so se kljub nekaterim slabšim trenutkom ob koncu hrabro borili in sem zadovoljen,” je dejal selektor Kek.

Slovenska reprezentanca danes potuje na Švedsko, kjer jo v torek čaka odločilna tekma za obstanek. Proti Švedom zaradi rumenih kartonov ne bosta igrala Jasmin Kurtić in Andraž Šporar.

Slovenija : Norveška 2:1 (0:0)

Stadion Stožice, gledalcev 14.824 sodnik Visser (Belgija). Strelci - 0:1 Haaland (47), 1:1 Šporar (69), 2:1 Šeško (81). Slovenija: Oblak, Sikošek, Bijol, Blažič, Karničnik (od 90. Brekalo), Verbič (od 71. Lovrić), Kurtić, Gnezda Čerin (od 90. Gorenc Stanković), Stojanović, Šeško, Šporar (od 88. Črnigoj). Selektor: Matjaž Kek. Norveška: Nyland, Meling, Östigaard, Hanche-Olsen, Ryerson, Thorstvedt (od 61. Thorsby), Berge, Ödegaard (od 70. Ausrnes), Elyounoussi (od 70. Daehli), Sörloth (od 61. Larsen), Haaland. Selektor: Stale Solbakken. Rumeni kartoni: Stojanović, Šporar, Kurtić; Thorstvedt, Thorsby.