Bučno olje Oljarne Kocbek ima s svojo tradicijo in odmevnostjo skriti »talent«, da prav vsako jed in prav vsak trenutek povzdigne na novo, prestižno raven.

Če ga strežejo celo v Dubaju, ste lahko prepričani, da bo le kapljica bučnega olja ali le ščep omamno praženih bučnih semen Oljarne Kocbek dovolj, da vaši praznični mizi doda tisto piko na i.

Oljarna Kocbek je družinsko podjetje, ki že od leta 1929 proizvaja bučno olje in druge bučne izdelke. Hkrati gre za eno najstarejših in najbolj priznanih oljarn v Sloveniji, ki ohranjajo tradicionalni način predelave bučnega olja.

Med izdelki tako gotovo izstopajo odmevno bučno olje Kocbek. Gre za glavni izdelek Oljarne Kocbek, ki je na voljo v različnih vrstah in pakiranjih ter je pridelano iz izbranih semen, stisnjenih na tradicionalen način.

V Oljarni Kocbek sodelujejo z lokalnimi kmeti, ki pridelujejo avtohtono sorto buč, primerno za izdelavo bučnega olja. Oljarna Kocbek ponuja široko paleto bučnih izdelkov, ki so primerni za vsak okus in priložnost.

Lokalno bučno olje Oljarne Kocbek je tako primerno za solate, juhe, omake, testenine, rižote, meso, ribe, sir, sladice in druge jedi.

PREBERITE ŠE: Zaročena v Dubaju, kjer so jima na mizi Burj Khalife postregli njuno bučno olje

Kako pa ga lahko spretno zapeljete v letošnjo božično ali silvestrsko večerjo?

Tako, da vzamete klasiko in ji dodate nekaj ščepcev Kocbekove čarovnije. In dobite odličen pražen krompir z bučkami na bučnem olju.

Pražen krompir z bučkami na bučnem olju

Čas priprave: 10 minut

Čas kuhanja: 45 minut

Količina: 2-3 osebe

Sestavine:

  • 2 čebuli
  • 2 velika krompirja
  • 1 bučka
  • 3 žlice Štajersko Prekmurskega bučnega olja
  • 1 žlička soli
  • bučna semena

Postopek:

1. Krompirja z olupkom najprej skuhamo do mehkega in ohladimo ravno toliko, da ju lahko olupimo.

2.Bučko in čebulo narežemo na manjše kose in jih na bučnem olju pražimo približno 10 minut.

3. Kuhana krompirja narežemo na kose in jih po 10 minutah dodamo k bučkam in čebuli. Med stalnim mešanjem pražimo še 5 minut.

4. Na koncu posolimo in dodamo nekaj grobo mletih bučnih semen.

Bučno olje Kocbek je tudi odlično darilo za vaše najdražje

Tako bučno olje Oljarne Kocbek kot številni drugi njihovi izdelki so lahko odlično darilo za vaše najdražje, sodelavce ali poslovne partnerje, ob tem pa ima darilo tudi vse bolj cenjeno lokalno noto. Pa še uporabo je …

Med priljubljenimi izbirami za darila so tako pražena bučna semena v različnih pakiranjih, bučna semena v medu, specialne čokolade z različnimi dodatki, bučni pesto ter bučne testenine in pa definitivni hit – bučni prigrizek v dveh okusih. Tega morate vsekakor preizkusiti tudi sami.

In ko boste prigrizek iz mletih bučnih semen v dveh okusih preizkusili tudi sami, boste inovativen izdelek gotovo želeli kreativno vključiti v svoj praznični jedilnik.

Na leseni deski ga združite z različnimi vrstami lokalnih sirov in lokalnih mesnin – res okusno suho salamo z bučnimi semeni lahko dobite tudi v Oljarni Kocbek ter svojim gostom ponudite kot pozdravno predjed.

Za nekaj svežine pa domiselni »dili« dodajte še nekaj svežega …

Opečeni kruhki z mocarelo in bučnim oljem in baziliko

Čas priprave: 8 minut

Količina: 2 osebi

Sestavine:

  • Podolgovate štručke ali kruh francoz
  • 1 mozzarela
  • Nekaj listov sveže bazilike
  • Bučno olje

Postopek:

1. Kruh narežemo na kolesca in ga opečemo v opekaču za kruh.

2. Mozzarelo narežemo na kose, liste bazilike operemo.

3. Na vsak opečen kruhek položimo rezino mozzarele in list sveže bazilike.

4. Pred postrežbo vsak kruhek pokapljamo z nekaj kapljicami bučnega olja.

Kaj pa sladica?

Za praznike seveda ne gre brez sladkega, če pa ste zaenkrat še brez idej, pa pobrskajte po receptih Oljarne Kocbek, med katerimi se najdeta bučna rolada ter sladoled z bučnim oljem ali pa se obdarite z novo knjigo Mihaele Margan Kocbek z naslovom Moja bučna kuhinja, ki na ustvarjalen način prikaže potencial lokalnega bučnega olja.