stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

hezonja Ekipa24.si

Sramoten izpad! Hrvaški reprezentant in član ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Magazin

Flamingi na Cerkniškem jezeru

Deli na:
Flamingi na Cerkniškem jezeru

Cerkniško jezero so nepričakovano obiskali flamingi - Foto: Zoran Vidrih

Na Cerkniškem jezeru so nepričakovano zasledili šest osebkov velikih plamencev oziroma flamingov. "Pri nas so se ptice ustavile za dan ali dva, da si opomorejo pred nadaljevanjem poti. Najedle so se, odpočile in kmalu bodo odletele dalje," so včeraj sporočili iz Notranjskega regijskega parka.

Kot so navedli v parku, plamenci niso selivke. "Se pa, tako kot večina vrst ptic, nekateri osebki po zaključeni gnezditveni sezoni potepajo naokrog in iščejo morebitna nova območja z dobrimi pogoji. V takšnih potepih tu in tam kak plamenek prileti tudi v Slovenijo. Zadnja leta jih zabeležimo v naši državi kar vsako leto, a le malo osebkov v vsega nekaj opazovanjih. Še največkrat se jih vidi v Sečoveljskih solinah, a tudi tu le enkrat ali dvakrat na leto," so dodali.

Po uradnih zabeležkah cerkniških ornitologov so doslej flaminga v parku po njihovih besedah opazili samo enkrat, in sicer decembra 2014. Po neuradnih podatkih pa so dva flaminga opazili tudi lansko jesen.

"Je pa izjemna redkost, da flamingo zaide v notranjost celine. Plamenec je namreč morska vrsta ptice, ki gnezdi ob morju. Zadržuje se v plitvinah, kjer se tudi hrani. S svojim posebnim kljunom brede po blatu, ki ga nato filtrira in iz njega pobira drobne živali in alge," so popisali v parku.

V Evropi sicer gnezdi približno 50.000 parov teh ptic, največ jih je v Franciji. Počasi se širijo tudi v druge sredozemske države, tako da tudi v Italiji gnezdijo na več mestih.