Šport > Košarka
3140 ogledov

Luka z odlično predstavo popeljal Dallas do 3:2 v zmagah

Luka Dončić Profimedia
Na peti tekmi med LA Clippers in Dallas Mavericks je s 123:93 slavila zasedba iz Teksasa.

Po izenačenju na 2:2 v zmagah se je serija prvega kroga končnice med LA Clippers in Dallas Mavericks znova preselila na zahodno obalo ZDA. Luka Dončić in kolegi so na četrti tekmi zapravili prednost domačega igrišča, zanje je bila tako kot na prvi tekmi usodna prva četrtina, ko so si izkopali pregloboko luknjo. Mavs so do konca tekme celo izničili zaostanek 31 točk, a so bili v samem zaključku dvoboja znova neuspešni.

Na peti tekmi za Clippers še enkrat več ni zaigral prvi zvezdnik Kawhi Leonard, ki pa je doslej v seriji izpustil prav tekmi, ki jih je nato ekipa iz Los Angelesa tudi dobila. Težave s kolenom ima tudi Dončić, ki pa je bil znova nared. "Če bi bila to tekma rednega dela, verjetno ne bi stopil na parket," je sicer reporterjem iz Dallasa pred tekmo izjavil slovenski zvezdnik. Ta je bil tudi rahlo prehlajen.

Dončić je tokrat s soigralci nekoliko boljše odprl obračun, v prvi polovici prve četrtine pa so gostje večino časa bili korak pred tekmeci. Luka je s svojim drugim košem iz igre tako po štirih minutah in pol poskrbel za 14:11. Pred tem se je dvakrat izkazal tudi v obrambi, najprej je prišel do ukradene žoge, nato je izsilil osebno napako Jamesa Hardna v napadu.

Predvsem po zaslugi Ivice Zubca, ki je dosegel že osem točk, so Clippers na polovici četrine vodili za točko, a je za zamenjavo v vodstvu s prvo Dallasovo trojko na tekmi (1/6) poskrbel Derrick Jones Jr. Bilo je 19:17. Trener domače zasedbe Tyronn Lue se je odločil za minuto odmora.

Po vrnitvi na parket so domači zadeli dve trojki in se vrnili v vodstvo. Dončić je nato najprej v obrambi prišel do tretjega skoka, takoj zatem pa je s podajo čez celotno igrišče zaposlil Jonesa Jr., ki je z zabijanjem poskrbel za izenačenje. Slednji je pred tem v obrambi z blokado zaustavil Hardna.

V naslednjem napadu je zadel še Slovenec in bil tako najzaslužnejši, da je Dallas prvo četrtino dobil z rezultatom 25:24. Zbral je osem točk, štiri skoke, tri podaje in ukradeno žogo.

Mavericks so bili v prvih 12 minutah sicer znova zelo nenatančni pri metih za tri točke, zadeli so enega od desetih poizkusov, Luka je bil pri 0/3.

Drugo trojko gostov je po slabih treh minutah druge četrtine zadel Maxi Kleber in takrat poskrbel za najvišjo prednost Dallasa na tekmi. Mavs so povedli za pet točk. Nemec je bil nato ob Dončićevi podaji uspešen še enkrat, Slovenec pa je zadel ob prekršku in dodal še prosti met za 38:31.

Kleber je bil natančen tudi pri svojem tretjem poizkusu za tri točke, a so se domači nato vseeno približali na štiri točke zaostanka. S trojko, ki jo je sprožil Norman Powell bi se Clippers lahko povsem približali, vendar je po odboju žoge od obroča do skoka prišel Dončić, ki je nato na drugi strani tudi zaključil za 43:37.

Po košu Zubca in njegovem dodatnem prostem metu so domači štiri minute in pol pred odhodom na glavni odmor vseeno prišli le na točko zaostanka. A Luka je izsilil še eno osebno napako tekmecev v napadu, nato pa iz polrazdalje zadel za +4. S takšnim naskokom so se gostje podali tudi v zadnje tri minute prvega polčasa.

Po novi Dončićevi podaji je Kleber zadel še četrto trojko (4/6), nato pa je prednost gostov še narastla po zadetem prostem metu Daniela Gafforda, isti igralec pa je izjemno zaključil tudi naslednji napad po lepi podaji Kyrieja Irvinga.

Slednji je z novim košem poskrbel za delni izid 13:2. Clippers so nato odgovorili z uspešnima prostima metoma Paula Georga, pravilnejša sodniška odločitev bi sicer najverjetneje bila osebna napaka omenjenega zvezdnika v napadu, saj je z roko očitno odrinil Jonesa Jr.

Luka je ob zvoku sirene poizkusil še z metom za tri točke, a je zgrešil. Ostalo je pri 56:46.

Dončić je zbral 15 točk ter po pet skokov in asistenc. Kleber je k vodstvu dodal 12 točk, vse je vpisal v drugi četrtini, eno več pa je na drugi strani v prvem polčasu dosegel Zubac.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

V uvodnih minutah tretje četrtine so se vrstile napake na obeh straneh. Clippers so izgubili kar pet žog, Dallas tri. V prvih treh minutah sta obe moštvi tako skupno dosegli le pet dočk, domači dve, gostje tri s trojko Jonesa Jr. po podaji Dončića.

Irving je po košu in dodatnem prostem metu kasneje poskrbel za 62:50, po uspešni akciji Slovenca pa je prednost gostov prvič na tekmi narastla na 14 točk. Lue je znova posegel po 'timeoutu'.

Tudi posvet na klopi gostiteljem ni pomagal. Luka se je najprej izkazal v obrambi ob pokrivanju Georga in Teranca Manna, nato pa je zadel ob prekršku, košu pa je tako dodal še uspešen prosti met.

Dallas je igral izjemno v obrambi, po še štirih točkah slovenskega zvezdnika in zabijanju Jonesa Jr. pa se je na semaforju izpisal rezultat 73:50. Mavericks so zaporedoma dosegli 14 točk.

Dončić je kasneje vpisal dve asistenci, nato pa dve minuti in pol pred koncem tretje četrtine naposled zadel tudi prvo trojko (1/7). Mavs so povedli za 25 točk.

Clippers so se z dvema trojkama Georga pred koncem tretjih 12 minut nekoliko približali, a je Josh Green osem sekund pred iztekmom četrtine zadel met za tri točke, zaradi prekrška pa je dobil na voljo tudi dodaten prosti met. Z njim je Dallas v zadnjo četrtino popeljal z rezultatom 89:69. Za to je poskrbel tudi Gafford, ki je 'podelil banano' Masonu Plumleeju.

Domači so četrtino odprli s košem, s trojko Irvinga in zadetima prostima metoma Derecka Livelyja II. pa so odgovorili gostje. Pred zadnjimi devetimi minutami je bil tako na semaforju izpisan rezultat 94:71.

Minuto kasneje je Dončić zadel trojko, s tem je presegel mejo tridesetih doseženih točk. Po njegovi deseti asistenci ob košu Irvinga je prednost Dallasa nato narastla na 27 točk. Prvi gledalci v dvorani so začeli zapuščati svoje sedeže.

Tik po polovici četrtine je slovenski as zadel ob prekršku, z dodatnim prostim metom pa je poskrbel za 104:74. Takoj zatem je namerno zakrivil osebno napako, s tem tako omogočil Jasonu Kiddu, da ga je potegnil na klop. Dvoboj je bil namreč že odločen.

Na parket so prišli rezervisti, tekma pa se je na koncu končala v korist Dallasa s 123:93.

Luka je ob dobrem metu 14/26 (za dve točki 12/18, trojke 2/8, prosti meti 5/5) zbral 35 točk, to je njegov najboljši dosežek v tej seriji. K temu je dodal še 7 skokov, 10 asistenc in ukradeno žogo, izgubil je le dve. Kleber je dosegel 15 točk (trojke 5/7), Irving tokrat 'le' 14, do enakega izkupička kot Kyrie pa je v zadnjih petih minutah in pol, prej ni stopil na parket, prišel tudi Jaden Hardy.

Pri Clippers sta po 15 točk zbrala Zubac in George. Slednji je na četrtem dvoboju v Dallasu vpisal 33 točk, enako uspešen je bil takrat tudi Harden. Ta je tokrat prikazal skromno predstavo, ob metu 2/12 je prišel le do 7 točk.