Kot je na seji dejala ministrica za kmetijstvo Irena Šinko, vlada priporočila zavrača, ker meni, da niso potrebna, saj se zadeve rešujejo.

Poslanec SDS-a Tomaž Lisec je v imenu stranke v uvodu dejal, da priporočila temeljijo na nestrinjanju z večjim številom ukrepov, ki jih je v zadnjem letu dni sprejela aktualna vlada. Z njimi želijo, kar je poudaril tudi na novinarski konferenci pred začetkom današnje seje, resorno ministrstvo in vlado opolnomočiti za sodelovanje s slovenskim kmetijstvom. O priporočilih, ki so jih pripravili, bo namenjena tudi razprava na petkovi izredni seji državnega zbora.

Med drugim vlado v stranki pozivajo k prilagoditvi okoljskih zahtev za kmetovanje na območjih Nature 2000 na način, da kmetom ne bodo onemogočali kmetovanja, ter da bo podnebne in okoljske ukrepe iz strateškega načrta skupne kmetijske politike mogoče izvzeti na kmetom dostopen način in da ti ne bodo podvrženi uvedbi novih davčnih bremen.

Pozivajo tudi k uskladitvi vseh neposrednih plačil kmetom z inflacijo in da bi vlada izrazila odločno nasprotovanje sprejetju predloga uredbe EU-ja glede trajnostne rabe fitofarmacevtskih sredstev.

Med njihovimi predlogi so med drugim tudi priprava zakonskih sprememb za zaščito najboljših kmetijskih zemljišč, ki bi omogočala trajno in celovito zaščito kmetijstva ter proizvodnjo hrane, sprejetje ukrepov za ureditev verige v preskrbi s hrano in zagotovitev pravičnih cen za kmete. Vlado pozivajo tudi k zmanjšanju populacije zveri in divjadi in k učinkovitemu upravljanju teh živali.

Ministrica Šinko je na seji izpostavila, da vlada vsa našteta priporočila zavrača. Kot je dejala, ta niso potrebna, saj se zadeve, na katere se nanašajo, že rešujejo. Po njenih besedah se aktualna vlada zelo dobro zaveda pomena slovenskega kmetijstva, kar je podkrepila s podatkom, da so za različne sektorje v zadnjem letu namenili več kot 38 milijonov evrov.

Glede novega programa upravljanja območij Natura 2000 je dejala, da so skupaj z ministrstvom za naravne vire in prostor pripombam kmetov prisluhnili in jih preučili. Ob tem je spomnila, da se bo letos izvajal prehodni režim, v okviru katerega se bodo lahko kmetje prostovoljno odločili za izvajanje ukrepov kmetovanja na teh območjih, prihodnje leto pa bo revizija teh območij.

Šinko je v obrazložitvi stališča vlade izrazila tudi presenečenje nad priporočilom SDS-a glede predloga uredbe uporabe fitofarmacevtskih sredstev. Povedala je, da ministrstvo ves čas zagovarja podobno stališče kot deležniki v kmetijstvu in se dejavno pogaja z Evropsko komisijo. Glede zaščite najboljših kmetijskih zemljišč pa je napovedala, da se bo spremembe zakonodaje na tem področju lotila na novo ustanovljena posebna delovna skupina.

Državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor Matej Skočir se je med drugim dotaknil pozivov glede upravljanja populacije velikih zveri. Kot je spomnil, je ministrstvo pred kratkim izdalo dovoljenja za poseg v populacijo rjavega medveda, v povezavi s to problematiko pa pripravljajo tudi druge dejavnosti. Med njimi je omenil ustanovitev več posvetovalnih skupin na področju upravljanja zveri.

V nadaljevanju razprave so kritike na račun ukrepov trenutne vlade pričakovano izrazili tudi drugi opozicijski poslanci. Jožef Horvat iz NSi-ja je priporočila, ki jih je pripravil SDS, označil za dobrodošla in jim izrekel podporo, saj po njegovem mnenju niso škodljiva za slovenskega kmeta. Med drugim se je dotaknil tudi novega zakona o zaščiti živali in ob tem vladajočo koalicijo pozval k njegovemu umiku iz zakonodajnega postopka ali spremembi, saj nekateri predlogi po njegovih besedah prinašajo "pljunek v obraz slovenski veterinarski stroki". Z njim se je strinjal tudi poslanec SDS-a Jožef Jelen, ki meni, da gre v primeru zakona za nezaupnico rejcem in oskrbnikom živali ter veterinarjem.

Poslanka Gibanja Svoboda Mateja Čalušić je zavrnila očitke SDS-a vladajoči koaliciji o nekomunikaciji z deležniki na področju kmetijstva. Kot je dejala, izkazujejo posluh do kmetijske panoge, zatečeno stanje v njej pa nameravajo reševati v komunikaciji z deležniki. Tako kot ministrica je tudi ona izrazila začudenje nad očitkom glede nejasno izraženega nasprotovanja v primeru predloga uredbe o rabi fitofarmacevtskih sredstev. Glede zakona o zaščiti živali pa je dejala, da gre za primer nerazumevanja vsebine zakona.

Poslanka Levice Nataša Sukič pa je v razpravi poslancem SDS-a očitala, da nezavidljiv položaj, v katerem so se znašli kmetje, izrabljajo za širjenje demagogije in nabiranje cenenih političnih točk. Govoriti o tem, da aktualna vlada zatira in trpinči slovenskega kmeta, je po njenih besedah sprevrženo. Ob tem je opozorila, da v priporočilih kritizirajo ukrepe, katerih osnutke so pripravljali sami, in da želijo "profitirati iz stanja", ki so ga soustvarjali v zadnjih 30 letih.