Eugenia Bujak Jan Tratnik kronometer evropsko prvenstvo 2022

Sreda, 17. 8. 2022, 18.53

EP v kolesarstvu, kronometer

Tratniku ni uspelo popraviti najboljše slovenske uvrstitve, tudi Bujakovi ne

Jan Tratnik DP Koper 2021 | Jan Tratnik je zasedel 13. mesto. | Foto Grega Valančič/Sportida

Jan Tratnik je zasedel 13. mesto.

Na evropskem prvenstvu v Münchnu so se kolesarke in kolesarji danes pomerili v vožnji na čas, slovenske barve pa so zastopali Jan Tratnik, Matic Žumer in Eugenija Bujak. Tratnik in Bujakova sta lastnika najboljših slovenskih dosežkov na evropskih prvenstvih, a jih danes nista uspela izboljšati. Tratnik je na 24 kilometrov dolgi trasi v Fürstenfeldbrucku zasedel 13. mesto, Bujakova je bila 16.

Dvaintridesetletni Jan Tratnik, ki je na nedeljski cestni dirki tik pred ciljem padel, a se pri tem ni poškodoval, je bil v zelo okrnjeni konkurenci celo eden od kandidatov za medaljo, a je bil nerazpoložen, zasedel je 13. mesto. Zmagal je Švicar Stefan Bissegger pred rojakom Stefanom Küngom, tretji pa je bil svetovni prvak v vožnji na čas, Italijan Filippo Ganna. Drugi slovenski predstavnik Matic Žumer je bil 28.

"Nisem izkoristil priložnosti, tudi prave forme danes ni bilo"

Tratnik je skozi celotno 24 kilometrov dolgo traso v Fürstenfeldbrucku izgubljal v primerjavi z najboljšimi, na koncu pa za zmagovalcem zaostal 1:41. "Vsekakor so bili tako časi kot rezultati že precej boljši, a tudi slabši. Nisem izkoristil priložnosti, tudi prave forme, v kakršni lahko vozim v kronometrih, danes ni bilo. Zdaj je konec, nisem vesel, nisem razočaran, vsekakor pa sem se nekaj naučil. Ti porazi, ko misliš, da boš dirkal bolje, te naredijo močnejšega," je povedal po dirki.

Razlike med najboljšimi so bile ves čas zelo majhne. Potem ko je najbolje po krajšem vzponu v prvem kilometru začel Ganna, je nato na drugem vmesnem času za dve sekundi Ganno prehitel Küng, le tri sekunde pa je na tretjem mestu zaostajal njegov rojak Bissegger. Triindvajsetletnik je nato v zadnjem delu trase dvignil ritem in prehitel oba tekmeca ter se veselil prvega naslova na EP.

Tina Šutej, München 2022
Sportal Tina Šutej tudi s poškodovano roko do evropskega brona

Najboljša slovenska uvrstitev na EP v članski konkurenci je v lasti Tratnika, ki je bil v francoskem Plouayju šesti, Primož Roglič je bil pred petimi leti v francoskem Plumelecu sedmi.

Favoritinji na vrhu, Bujakova 16.

V ženski konkurenci je Eugenija Bujak s časom 33:30,81 zasedla 16. mesto, za zmagovalko, Švicarko Marlen Reusser, je zaostala dve minuti in 31 sekund. Srebro in bron sta osvojili Nizozemki Ellen Van Dijk in Riejanne Markus. Na vrhu sta preizkušnjo tako končali prvi favoritinji, Reusserjeva je upravičila visoka pričakovanja, prav tako štirikratna evropska prvakinja v tej disciplini van Dijkova.

Eugenia Bujak je bila edina Slovenka na kronometru evropskega prvenstva. | Foto: OKS Eugenia Bujak je bila edina Slovenka na kronometru evropskega prvenstva. Foto: OKS

Triintridesetletna na Poljskem rojena kolesarka, ki od leta 2018 nastopa za Slovenijo, je že po 700 metrih vzpona zaostala več kot 25 sekund, do konca trase pa si je nabrala 2:31 minute zaostanka za Reusserjevo. Tako najboljša slovenska uvrstitev na kronometrih ostaja sedmo mesto iz Glasgowa 2018.

"Lahko rečem, da sem zadovoljna z načinom vožnje. Po takšnem dirkanju, kot je za mano, je bilo v redu. Glede na to da sem imela zdravstvene težave, počasi prihajam k sebi. Lahko bi bila deseta, 20., a bila sem 16. Odpeljala sem dober kronometer in sem zadovoljna, mogoče malce prepočasi od začetka," je po preizkušnji dejala Bujakova.

Reusserjeva si je večji del prednosti pred prvo zasledovalko nabrala na vsega 700 metrov dolgem vzponu od starta, nato pa do konca zadržala šest sekund naskoka pred van Dijkovo in dokazala, da sta trenutno razred zase v vožnji na čas.

V karieri je Švicarka, sicer nekdanja članica ekipe Ale BTC Ljubljana, že dvakrat osvojila srebro na svetovnih prvenstvih, bila srebrna tudi na olimpijskih igrah v Tokiu, v poklicni karieri pa je od 14 zmag devetkrat slavila v vožnji na čas.

Drugo mesto je pripadlo svetovni prvakinji van Dijkovi, ki je na kratkem prvem vzponu začela počasneje, zaostala 11 sekund, potem pa celo pridobivala v primerjavi s Švicarko. Vseeno je na koncu štirikratna evropska prvakinja v vožnji na čas (2016–2019) zaostala šest sekund. Še 22 sekund več zaostanka si je nabrala druga Nizozemka Riejanne Markus.

Na prvenstvih stare celine ima najboljšo slovensko uvrstitev Bujakova, ki je v Glasgowu pred štirimi leti zasedla sedmo mesto.

Ženske bodo evropsko prvenstvo sklenile v nedeljo, ko bo na sporedu še cestna preizkušnja od Landsberga do Münchna (128,3 kilometra).