V sklopu festivala Artupunktura se v Zagrebu predstavljajo številne kulturne organizacije in 30 umetniških projektov. Foto: EPA
V sklopu festivala Artupunktura se v Zagrebu predstavljajo številne kulturne organizacije in 30 umetniških projektov. Foto: EPA

V Zagrebu do 10. novembra poteka tretji festival Artupunktura, ki na fasade postavlja številne slike in fotografije, na ulice instalacije, na zidove nove grafite in izstopa po svojem načinu predstavlja sodobne umetnosti.

Nastal iz različnih pobud za oživitev in umetniško ureditev mesta
Festival Artupunktura je nastal na ramenih različnih pobud ulične umetnosti in projektov, ki z umetniškimi deli bogatijo javni prostor. Pobudnik za ustanovitev te platforme za promocijo kulture in umetnosti je bila leta 2021 mestna občina, ki je za organizacijo pooblastila turistično društvo Zagreb Tourist Board v sodelovanju z ministrstvom za kulturo Republike Hrvaške in v svoji tretji, vizualno zanimivi izdaji, s številnimi umetniki in združenji zaznava spodbuden odziv. Že lani je bilo več kot 500 del moderne in sodobne umetnosti naslikanih na reklamne panoje, postavljene v parkih, trgih in ulicah, letos pa program obsega še več dogodkov in prireditev.

Celoten program Artupunkture je v hrvaščini in angleščini na voljo na tej povezavi.

Letošnja tema je umetna inteligenca in njen vpliv na vsakdanje življenje ter urbano kulturo. Na različnih razstavah po mestu bodo predstavljeni mednarodni in lokalni 3D-umetniki ter umetniška dela številnih osnovnošolcev in srednješolcev – generacije, ki bo skoraj vse življenje preživela z umetno inteligenco.

Otvoritveni dogodek je potekal 13. oktobra v bližini osrednjega trga Bana Jelačića v pasaži na Ilici 1, ki so jo simbolično preimenovali v Prolaz Tomislava Gotovca v poklon priznanemu pokojnemu umetniku performansa Tomislavu Gotovcu. Njegova znana javna intervencija z naslovom Zagreb, volim te! je leta 1981 potekala na isti ulici.

Foto: EPA
Foto: EPA

Pupoljci: barvita instalacija v predoru Grič
V predoru Grič je na ogled instalacija Pupoljci, ki spodbuja razmišljanje o ponovni uporabi predmetov in je del projekta UpArt, ki promovira trajnostno umetnost v javnem prostoru. Instalacija je posvečena recikliranju, navdihnjena z ​​organskimi oblikami iz narave, ki si jih vsi prizadevamo ohraniti, vendar je v celoti izdelana iz odpadnega materiala, raznih plastičnih vrečk, ponjav, neuporabnih dežnikov in ostankov kovin iz proizvodnje.

Foto: EPA
Foto: EPA

Projekt UpArt organizira platforma Umetnost za mesto, pod umetniško instalacijo pa se podpisuje kreativna ekipa, ki jo sestavljajo umetnice Jelena Petric, Jelena Malenica in Marta Grbešić, oblikovalec svetlobe Andrija Santro, oblikovalec zvoka Hrvoje Nikšić in producentka Ana Mikin.