Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
24. 2. 2024,
8.05

Osveženo pred

2 meseca, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,29

Natisni članek

orožarska industrija NRA

Sobota, 24. 2. 2024, 8.05

2 meseca, 1 teden

Udarec za ameriški orožarski lobi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,29
NRA | Foto Reuters

Foto: Reuters

Newyorška porota je v petek voditelje vplivnega orožarskega lobija v ZDA NRA spoznala za krive porabe denarja organizacije za luksuzna potovanja, fiktivne pogodbe in druge poneverbe.

Tožbo je leta 2020 vložila newyorška pravosodna ministrica Letitia James, ki je po odločitvi porote na omrežju X sporočila, da gre za veliko zmago nad mogočnim orožarskim lobijem in direktorji. Za dolga leta korupcije in pohlepa bodo morali plačati skupaj 6,35 milijona dolarjev, je sporočila.

Nekdanji vodja NRA Wayne LaPierre, ki se je po vsakem množičnem strelskem napadu v ZDA postavljal v bran orožju, bo moral NRA vrniti 4,3 milijona dolarjev, nekdanji glavni finančni direktor Wilson Phillips pa dva milijona.

Denar za zasebna letala, frizerja in kozmetiko

Porota je ugotovila, da je LaPierre med drugim porabil 600 tisoč dolarjev za polet z zasebnim letalom na Bahame ter 41 tisoč dolarjev za pričesko in kozmetiko. Denar NRA je porabljal za bivanje v dragih hotelih, za draga oblačila in fiktivne pogodbe, s katerimi je sredstva preusmerjal k zaveznikom.

LaPierre je na primer Oliverja Northa, znanega iz afere Irangate v času vlade Ronalda Reagana, postavil na položaj predsednika NRA za milijon dolarjev, ko pa je North začel dvomiti o zakonitosti porabe denarja, se ga je LaPierre znebil.

Wayne LaPierre | Foto: Reuters Wayne LaPierre Foto: Reuters

NRA je neprofitna organizacija in ji ni treba plačevati davkov, zaradi česar mora upoštevati posebne zakone, kar zadeva pridobivanje in porabo sredstev. Znotraj NRA se ni nihče pritoževal nad LaPierrom, ki je organizacijo povsem obvladoval, zato je bila tožba Letitie James nemudoma deležna političnih očitkov.

Močna organizacija, ki onemogoča sprejemanje zakonov glede orožja

NRA zadnja desetletja onemogoča sprejem kakršnekoli restriktivne zvezne zakonodaje glede orožja, v žepu pa ima predvsem konservativne republikanske politike ter nekatere demokrate. Ne gre toliko za finančno podporo politikom kot pa strah pred velikim vplivom NRA na volivce, ki imajo radi orožje.

NRA je sicer zaradi upadanja članstva in pomanjkanja denarja leta 2021 razglasila stečaj. LaPierre je januarja odstopil s položaja podpredsednika NRA.

Ves denar, ki ga je odmerila porota, bo šel nazaj NRA, ki ne bo kaznovana. Kritiki pravosodne ministrice trdijo, da je šlo za politično tožbo, katere namen je bil obglaviti NRA s kaznovanjem njenih voditeljev.

Novice ZDA: Triletnica postala najmlajša dosmrtna članica orožarskega lobija
Ne spreglejte