Udeležence naj bi nagovoril tudi frankfurtski župan Mike Josef. Foto: Reuters
Udeležence naj bi nagovoril tudi frankfurtski župan Mike Josef. Foto: Reuters

Povod za proteste je razkritje tajnega sestanka skrajnih desničarjev v Potsdamu novembra lani, na katerem so bili navzoči predstavniki skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo (AfD), Krščanskodemokratske unije (CDU) in konservativne skupine Unija vrednot (Werteunion). Na njem pa so govorili o t. i. remigraciji. Gre za izraz, ki ga na skrajni desnici uporabljajo kot sinonim za izgon prebežnikov oziroma pripadnikov drugih manjšin.

Po oceni policije se je v Frankfurtu zbralo okoli 35.000 ljudi, podobni protesti so za danes napovedani tudi v številnih drugih nemških mestih.

V Hamburg prišlo veliko več protestnikov od pričakovanj

V petek zvečer je protest potekal tudi v Hamburgu, a so ga morali iz varnostnih razlogov prekiniti. Prišlo je namreč precej več ljudi, kot so načrtovali. Po ocenah se ga je udeležilo 50.000 ljudi, po navedbah organizatorjev pa kar 80.000, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Mestni časopis Hamburger Abendblatt je zapisal, da se je dogodek iz varnostnih razlogov končal, saj so se bali, da bi ljudje v snežnih razmerah lahko padli v reko.

Protesti so sicer potekali pod sloganom 'Skupaj proti desničarskemu ekstremizmu in neonacističnim mrežam'.

Zaskrbljenost pred lokalnimi volitvami

Novica o zborovanju skrajne desnice v Potsdamu je v Nemčiji pritegnila dodatno pozornost, saj je AfD po anketah podpore trenutno druga stranka po vsej državi, in to le nekaj mesecev pred tremi pomembnimi regionalnimi volitvami v vzhodnonemških deželah Saška, Turingija in Brandenburg, kjer je njihova podpora najmočnejša, poroča portal Deutsche Welle.

Protest v Frankfurtu. Foto: Reuters
Protest v Frankfurtu. Foto: Reuters

Kancler: Že samo ob tej misli me spreleti srh

Domnevne načrte desničarskih skrajnežev in politikov iz skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) za množično deportacijo prebežnikov je z nacistično rasno ideologijo pred dnevi primerjal tudi nemški kancler Olaf Scholz. "Če obstaja nekaj, za kar v Nemčiji ne sme biti nikoli več prostora, je to etnična rasna ideologija nacionalsocialistov," je dejal. "Prav to so odvratni načrti teh skrajnežev za preselitev. Že samo ob tej misli me spreleti srh."

Scholz se je prejšnjo nedeljo skupaj z zunanjo ministrico Annaleno Baerbock udeležil protestov v Potsdamu in pozdravil tudi nadaljnje proteste. "To, kar trenutno doživljamo v naši državi, zadeva vse nas – vsakega od nas."

Nemški parlament je sicer pred dnevi glasoval za sprostitev zakona o naturalizaciji in razširitev dostopa do dvojnega državljanstva v Nemčiji. "Kdor skrbi zase in za svojo družino, kdor izbere našo državo in deli naše vrednote, bo v prihodnje lahko zaprosil za nemški potni list po petih letih, in ne po osmih," je ob tem dejal kancler in dodal, da nihče ne bo prisiljen "zanikati svojih korenin".

V stranki AfD pa zagotavljajo, da v njihovem političnem programu ni načrtov o deportaciji ljudi, ki so pridobili nemško državljanstvo, še poroča DW.

V številnih nemških mestih potekajo protesti proti skrajni desnici