Turizem 1.12.2023 12:01

Slovenska smučišča tik pred odprtjem sezone, prvi letos na Kopah

pripravili Gregor Mlakar in dopisniki STA

Ljubljana, 1. decembra - Slovenski smučarski centri se intenzivno pripravljajo na začetek nove sezone, ki jo večina napoveduje za konec prihodnjega tedna. Prvi začenjajo na Kopah, negotova pa je sezona na Kaninu. V novo sezono na smučiščih povečini gledajo optimistično, saj so po več letih suše tokrat za naložbe skupaj namenili kar 84 milijonov evrov.

Šmartno pri Slovenj Gradcu. Smučarski center Kope. Smučarji, smučanje, smučišče. Foto: Tamino Petelinšek/STA Arhiv STA

Šmartno pri Slovenj Gradcu.
Smučarski center Kope.
Smučarji, smučanje, smučišče.
Foto: Tamino Petelinšek/STA
Arhiv STA

Devet smučarskih centrov - Krvavec, Vogel, Velika Planina, Cerkno, Golte, Rogla, Kope, Mariborsko Pohorje in Trije kralji - te dni zaključuje velike infrastrukturne investicije, ki jih je gospodarsko ministrstvo podprlo z več kot 55 milijoni evrov.

Prav danes so na največjem koroškem smučišču Kope slovesno odprli desetmilijonsko investicijo v dve novi štirisedežnici in v novo vlečnico Velika Kopa, prav tako so odprli prenovljeni Grmovškov dom, ki po novem lahko sprejme do 160 gostov, ta prenova pa je stala dobrih pet milijonov evrov. Ob tem so za danes načrtovali tudi začetek nove smučarske sezone, a jim je vreme nekoliko zagodlo, zato prve smučarje pričakujejo v soboto.

Kot že prejšnja leta bodo na Kopah začetek sezone pospremili z izdatnim glasbenim dogajanjem, ki je tudi sicer stalna zimska ponudba ob koncih tedna. Prvi sneg v novi sezoni je Kope pobelil že v začetku novembra, minule dni so s topovi zasneževali progi Pungart in Sedlo, kjer bodo najprej zagnali žičniške naprave.

Tudi vrh Mariborskega Pohorja je minuli konec tedna že pobelil sneg. Ne sicer po zaslugi narave, pač pa zaradi umetnega zasneževanja smučišč, ki ga je Marprom začel v noči na soboto. Nizke temperature, hladna voda in primerna relativna vlažnost so poskrbeli, da so lahko začeli zasneževati proge na Arehu, dan pozneje pa tudi na višjih legah Mariborskega Pohorja.

Za zdaj v Marpromu, občinskem podjetju, ki upravlja žičniške naprave, točnega datuma odprtja sezone še niso določili. Kot so pojasnili za STA, pa to načrtujejo za 9. december, a je obseg odprtih prog odvisen od vremenskih razmer v naslednjih dneh.

Na Mariborskem Pohorju se lahko pohvalijo s 7,5 milijona evrov vredno naložbo v novo vmesno postajo Pohorske vzpenjače in novo štirisedežnico Ruška. Pred začetkom zimske sezone so prodali okoli 1500 sezonskih vozovnic, kar je primerljivo z lanskimi številkami, pri tem pa edini pri nas letos niso zvišali cen dnevnih vozovnic.

Na Rogli glede na trenutne vremenske napovedi še ne morejo natančno napovedati začetka sezone, če bo vse po načrtih, pa naj bi se to zgodilo prihodnji petek. Kot so za STA pojasnili v Uniturju, so vzdrževalna in pripravljalna dela na žičniških napravah in smučarskih progah dokončali po načrtih. Pognali so snežne topove, se pa z izdelavo snega sproti prilagajajo vremenskim pogojem.

Množični začetek sezone s koncerti in zabavo na snegu sicer na Rogli načrtujejo od 14. do 17. decembra, ko bodo poleg zabave na smučiščih in testih smuči v športni dvorani gostili Modrijane, Zvito feltno in Vzrock. "S predprodajo smučarskih vozovnic smo zadovoljni. Zaenkrat kaže bolje kot v preteklih letih," so povedali. Za naložbe so ob pomoči države namenili več kot 12 milijonov evrov. Nova je šestsedežnica Mašinžaga z ogrevanimi sedeži in zaščitnimi kabinami, pa tudi leteči tobogan.

Na Golteh zaključujejo projekt zamenjave dveh starih žičnih naprav z novima štirisedežnicama, v kar so skupaj z obogateno ponudbo na prostem vložili več kot 11 milijonov evrov. Začetek sezone načrtujejo za prihodnji petek, ko bo obratovalo nekaj prog. Kot je za STA povedala direktorica smučišča Suzana Srdić, bodo obiskovalci lahko izkoristili otvoritvene cene dnevnih vozovnic, ki bodo za polovico nižje od rednih.

"Pri predprodaji smo zaznali povečan obseg interesa za nakup vozovnic v primerjavi z nekaj preteklimi leti, kar je verjetno posledica visokih cen na tujih smučiščih, pa tudi naših predprodajnih cen, ki so ostale na lanski ravni," je še dejala Srdić.

Na Krvavcu so po padcu temperatur v soboto začeli umetno zasneževanje. Upajo, da bo pred začetkom sezone prišla še kakšna pošiljka naravnega snega, sicer pa otvoritev sezone in nove šestsedežnice Zvoh načrtujejo za prihodnji petek, so za STA pojasnili v RTC Krvavec, kjer so letos za naložbe prav tako odšteli 11 milijonov evrov.

Nova, hitrejša in ogrevana šestsedežnica je glavna pridobitev na Krvavcu, sicer pa se na tamkajšnji Plaži tudi to zimo obetajo sobotne zabave z živo glasbo. Poletno ponudbo pa so okrepili s 50 električnimi kolesi, novimi gokarti, prenovljenim pustolovskim parkom, trim stezo in energijskimi točkami na Zvohu.

Redno ceno smučarske vozovnice za odrasle so na krvavškem smučišču v primerjavi z lani podražili za dva evra, na 41 evrov. Da bi spodbudili nakup preko spleta, bo preko spleta cena celotno sezono ostala 39 evrov, kolikor je znašala tudi v predprodaji. Ta se je zaključila v četrtek, z njo pa so zadovoljni.

Tudi na Voglu so zadovoljni s predprodajo vozovnic. Kot so za STA povedal na Žičnicah Vogel, jih niso nameravali podražiti, vendar pa so bili v to, tako kot na ostalih smučiščih, primorani zaradi dviga stroškov dela in visokih cen energentov. Velika novost na Voglu je nova krožna kabinska žičnica, ki bo zamenjala staro dvosedežnico Zadnji Vogel.

Uredili so tudi visokogorsko arheološko pot, kolesarsko progo, disk golf in nova igrala. Vse skupaj jih je stalo nekaj manj kot devet milijonov evrov. Na novo zimsko sezono so na Voglu že pripravljeni, naprave pa bodo zagnali, ko bodo to dopuščale vremenske razmere. Odvisni so od naravnega snega in upajo, da bo zapadel že ta konec tedna.

V Kranjski Gori, kjer so v minulih dneh začeli umetno zasneževanje, računajo, da bodo žičniške naprave pognali 16. decembra. V. d. direktorja Turizma Kranjska Gora Luka Vrančič sicer upa, da bodo vremenski pogoji dovoljevali zagon naprav že vikend pred tem, če bo kmalu snežilo in bodo prihodnji teden temperature dovolj nizke za utrditev prog še z umetnim snegom.

Na smučišču Cerkno so s predprodajo vozovnic kar zadovoljni, sedaj pa držijo pesti, da bodo razmere čim prej dovoljevale začetek smuke. Kot je povedal direktor Hotela Cerkno Borut Pirih, nameravajo prihodnji teden začeti umetno zasneževanje, računajo pa tudi na nekaj naravnega snega. Začetek sezone načrtujejo sredi decembra.

"Smo v nizkem startu, servisi se zaključujejo, po progah postavljamo snežne topove in čakamo na primerno vreme," je povedal Pirih in dodal, da zaključujejo tudi izobraževanje kadra in testiranje treh posodobljenih žičniških naprav, na katerih so zamenjali krmiljenje in elektroniko ter jim tako podaljšali rok uporabe vsaj za 25 do 30 let.

Večje investicije so se pred novo sezono s pomočjo države lotili tudi na Treh kraljih nad Slovensko Bistrico, kjer so štiri milijone evrov med drugim vložili v zamenjavo vlečnice, postavitev nove štirisedežnice in povečanje smučarskih površin, trenutno pa poteka zasneževanje prog.

Skoraj devet milijonov evrov so v postavitev nove šestsedežnice s tremi postajami in povezavo zgornje postaje nihalke z najvišjim vrhom Gradiščem vložili tudi na Veliki Planini.

Slabo pa letos kaže najvišje ležečemu slovenskemu smučišču Kanin. Ker nima uporabnega dovoljenja, krožna kabinska žičnica v tej sezoni ne bo delovala. Kot je za STA povedal bovški župan Valter Mlekuž, križa čez sezono sicer še niso naredili, saj se dogovarjajo za obratovanje naprav Prevala, Skripi in Podi z dostopom prek italijanske strani, s smučišča Sella Nevea. A upravljavci smučišča za to ne vidijo veliko možnosti. Po besedah direktorice družbe Sončni Kanin Manuele Božič Badalič bodo aktivnosti pozimi usmerili predvsem v ohranjanje naprav.