Hrvati tudi v Katarju po ruskem receptu

Danes bo na svetovnem prvenstvu v nogometu padel zastor nad osmino finala. Po tekmah med Španijo in Marokom ter Portugalsko in Švico bo znan še zadnji četrtfinalni par.

Hrvaški vratar Dominik Livaković je bil  glavni junak obračuna 
osmine finala z Japonsko, ki je bil odločen po enajstmetrovkah.    Foto: Profimedia
Hrvaški vratar Dominik Livaković je bil glavni junak obračuna osmine finala z Japonsko, ki je bil odločen po enajstmetrovkah.  Foto: Profimedia

DOHA > Na papirju se v soboto obeta obračun pirenejskih sosed za polfinalno vstopnico. Pravzaprav lahko le Maroko prepreči, da bi se iz spodnjega dela žreba v finale svetovnega prvenstva (SP) 18. decembra prebila reprezentanca s stare celine. Drugi četrtfinalni par, ki bo na sporedu v soboto, je namreč povsem evropski. Tvorita ga branilka naslova Francija, ki jo bo po zmagi 3:0 nad Senegalom izzvala Anglija.

Petkova četrtfinalna para bosta gotovo imela tudi južnoameriški pridih, ni pa še jasno, kako močan bo v polfinalu. Potem ko sta se Argentina in Nizozemska že v soboto lahko osredotočili na prihajajoči medsebojni obračun, smo drugi četrtfinalni par dobili sinoči po tekmi med Brazilijo in Južno Korejo. Že prej se je med osmerico prebila Hrvaška.

200

milijonov evrov bi lahko v Savdski Arabiji na sezono zaslužil Cristiano Ronaldo

Tako kot je napovedal japonski selektor Hajime Moriyasu se peti obračun osmine finala na SP 2022 ni razpletel v 90 minutah oziroma rednem delu tekme, ki se je končal 1:1. Potem ko so Japonci šli na odmor s prednostjo in so Hrvati na začetku drugega polčasa izenačili, smo v Katarju prvič spremljali podaljšek in nato še enajstmetrovke, ki so že v izločilnih bojih SP pred štirimi leti osrečili Hrvate. Tako so na mundialu 2018 dobili obračuna osmine (Danska) in četrtfinala (Rusija) in se nato po podaljšku prek Anglije prebili vse do finala. Včeraj je bil hrvaški junak Dominik Livaković, ki je ubranil tri enajstmetrovke.

Evropski scenariji

Vseeno bo v nogometnih analih Japonske, ki je na SP še četrtič obstala v osmini finala, zabeleženo, da so v Katarju sneli skalp Nemčije in Španije. Zasedba Luisa Enriqueja bo proti Maroku vendarle poskušala dokazati, da posest žoge ni sama sebi namen, kot se je primerilo v drugem polčasu dvoboja z Japonsko. Današnji obračun proti Maroku naj bi odgovoril, kakšna je prava španska podoba. Maročani bodo zahteven test, pa ne le zato, ker so zaprli dostope do svojih vrat Belgijcem in Hrvatom.

Danes v Katarju

Osmina finala - Španija : Maroko (16), Portugalska : Švica (20).

Preostalo afriško reprezentanco na SP, ki je zemljepisno najbližja stari celini, bo gotovo gnal tudi navijaški in nacionalni naboj, ki ga ne bo občutiti le v Katarju. Maroški priseljenci so opozorili nase že po dvoboju z Belgijo, ko so v Bruslju izbruhnili nemiri. Na Pirenejskem polotoku bodo varnostne sile danes prav tako v stanju visoke pripravljenosti. Tudi sicer je burna zgodovina obeh držav in današnjih nogometnih tekmic močno prepletena.

Ne nazadnje sta Ceuta in Melilla španski mestni eksklavi na severni obali Maroka v zadnjem obdobju predvsem zaželeni vmesni postaji za migrante iz podsaharske Afrike. Sicer pa so se Maročani po letu 1986 v Mehiki še drugič prebili v izločilne boje SP. V Katarju želijo narediti korak naprej, s čimer se Španci gotovo ne bi zadovoljili. Po naslovu leta 2010 so se v Braziliji poslovili že po skupinskem delu, na SP v Rusiji 2018 pa so jih gostitelji izločili po streljanju enajstmetrovk v osmini finala.

Arabska pomlad

Tudi portugalska pot se je pred štirimi leti na mundialu končala že po prvem izločilnem dvoboju, ko se je napredovanja veselil Urugvaj. V Katarju izbranci Fernanda Santosa ne skrivajo ambicij, da bi šli do konca. Portugalska : Švica je eden od dveh evropskih parov osmine finala, a na papirju je precej bolj nepredvidljiv od nedeljskega obračuna med Francozi in Poljaki. Santos vodi Portugalce od leta 2014, daljši staž od selektorjev na 22. SP ima le še Didier Deschamps na klopi svetovnih prvakov.

Dve leti kasneje je Santos Portugalce pripeljal do prve lovorike, naslova evropskega prvaka. Cristiano Ronaldo je bil sicer izbran za najkoristnejšega nogometaša zaključnega turnirja, a v finalu je imel zavoljo poškodbe stransko vlogo. Na klopi je bil prvi navijač, vprašanje je, če bi se v Katarju sprijaznil z vlogo animatorja in bi, tako kot je napovedal, v primeru, da Portugalska osvoji naslov svetovne prvakinje, naslednji dan sklenil nogometno pot.

Govorice o novi arabski postaji petkratnega dobitnika zlate žoge so vse glasnejše. Al Nassr 37-letnemu Ronaldu ob drugi nogometni pomladi bojda ponuja bajeslovno pogodbo, po kateri naj bi z bonusi lahko zaslužil tudi 200 milijonov evrov na sezono, s čimer bi postal najbolje plačani športnik na svetu.


Najbolj brano