467 ogledov

Gajser s hudimi težavami, a še povečal prednost v skupnem seštevku

Tim Gajser Profimedia
Gajser tretji na Portugalskem, a do vodstva v SP.

Slovenski motokrosist Tim Gajser je na peti dirki sezone svetovnega prvenstva v portugalski Aguedi v elitnem razredu MXGP zasedel tretje mesto. Potem ko je slavil v prvi vožnji, je v začetku druge padel in bil deseti. Drugi Slovenec v razredu MXGP Jan Pancar je dirko končal na skupnem 11. mestu.

Petkratni svetovni prvak Gajser je lovil prvo zmago v letošnji sezoni, potem ko je vse štiri doslej dobil svetovni prvak, Španec Jorge Prado. A po suvereni prvi vožnji, mu v drugi dirki ni šlo po načrtih.

Vseeno s 36 dobljenimi točkami Slovenec prevzema vodstvo v skupnem seštevku svetovnega prvenstva, kjer ima zdaj 252 točk. Drugi je Prado, ki ima tokrat na Portugalskem za sabo dve zelo slabi vožnji, z 238 točkami, tretji pa Francoz Romain Febvre (220).

Današnjo dirko je sicer dobil Latvijec Pauls Jonass, ki je bil v obeh nastopih drugi in je zbral 44 točk. Drugi je bil Febvre z 38 točkami, tretji Gajser s 36. Pancar je za razvrstitev SP pridobil novih 17 točk. V seštevku SP je na 16. mestu s 54 točkami.

Tim Gajser | Avtor: Twitter/MXGP Twitter/MXGP

Gajser je danes dobil prvo vožnjo, v zelo zahtevnih deževnih razmerah je zanesljivo ugnal vse tekmece. Pancar, ki je minuli konec tedna ob odsotnosti izkušenejšega rojaka zanesljivo premagal tekmece na uvodni dirki državnega prvenstva na progi Prilipe pri Brežicah, se je v težkih razmerah tudi znašel zelo dobro, mesta vztrajno pridobival in končal na devetem mestu, kar je njegov najboljši rezultat v razredu MXGP v karieri.

Na drugi dirki dežja več ni bilo, steza pa je bila še vedno precej zahtevna in premočena. Gajser je v drugo v prvem zavoju zdrsnil in padel v ozadje. Do konca je s poškodovanim motorjem nato lovil tekmece, to ni šlo brez napak, a je prišel nazaj do desetega mesta. Tudi Pancar je imel v drugi vožnji nekoliko več težav in jo je sklenil na 16. mestu. Drugo dirko je dobil Nizozemec Jeffrey Herlings, ki pa v prvi zaradi težav z motorjem ni prišel do točk.

Gajser je po dobrem startu v prvi vožnji v uvodu vozil na prvem mestu. A hitro se mu je približal Herlings, agresivno je po notranji liniji poskušal z napadom in se kmalu prebil mimo Slovenca, skupaj pa sta se tekmecem nekoliko odpeljala.

Na vse bolj blatni in mokri stezi se ni znašel pred to dirko vodilni v SP Prado, ki je padel, in po odhodu v bokse zdrsnil na 23. mesto, na koncu je bil 15. Gajser si je vzel čas za nov napad, iskal nove linije in se po zunanji strani suvereno prebil mimo Herlingsa. Smola je nato doletela tudi Nizozemca, saj mu je ugasnil motor, verjetno zaradi pregrevanja.

Tudi iz Gajserjevega motorja je skozi celo dirko prihajal dim in Febvre se mu je približal le na sekundo zaostanka. A je Francoz nato storil preveč napak in znova zaostal, potem pa je tudi sam imel tehnične težave in na koncu zasedel šele tretje mesto. Jonass je na drugem mestu za Gajserjem zaostal za več kot 40 sekund.

Tudi v drugo je Gajser startal dobro in v prvi zavoj pripeljal kot vodilni. Vendar je Slovenec nato storil napako, zdrsnil in padel v ozadje. V začetku dirke je vnovič padel tudi Prado, brez težav ni šlo niti Pancarju.

V vodstvu je tako vozil Herlings, ki tega do cilja ni več izpustil. Precej bolj sončno drugo dirko je večino časa na drugem mestu odpeljal Jonass, na tretjem pa Febvre, ki pa ga je pred koncem le ujel in prehitel Norvežan Cornelius Toendel.

Gajser je skozi vožnjo lovil tekmece, že po enem krogu je prišel na 12. mesto, a je še naprej delal nekaj napak. Ni šlo vse po maslu, velike težave je imel tudi z vidno poškodovanim motorjem, s katerega so odpali deli. Zdrsnil je celo na 15. mesto, tudi za Prada. A počasi se je ponovno začel vzpenjati in na koncu končal kot deseti. Pancar je nekaj časa še vozil v ozadju, nato pa tudi počasi pridobival mesta za končni 16. dosežek druge vožnje.

Naslednja postaja sezone bo VN Galicije, ki bo v španskem Lugu na sporedu 12. maja.

* Izidi:
* MXGP:

- 1. vožnja: 1. Tim Gajser (Slo), 2. Pauls Jonass (Lat), 3. Romain Febvre (Fra) ... 9. Jan Pancar (Slo)
- 2. vožnja: 1. Jeffrey Herlings (Niz), 2. Pauls Jonass (Lat), 3. Cornelius Toendel (Nor) ... 10. Tim Gajser (Slo) ... 16. Jan Pancar (Slo)
- dirka skupno: 1. Pauls Jonass (Lat) 44, 2. Romain Febvre (Fra) 38, 3. Tim Gajser (Slo) 36 ... 11. Jan Pancar (Slo) 17
- SP skupno (5): 1. Tim Gajser (Slo) 252, 2. Jorge Prado (Špa) 238, 3. Romain Febvre (Fra) 220 ... 16. Jan Pancar (Slo) 54.