REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Milo za drago: Moldavija gre po poti Ukrajine, Pridnestrje pa se vrača domov - v Rusijo

Milo za drago: Moldavija gre po poti Ukrajine, Pridnestrje pa se vrača domov - v RusijoZahodne države, ki so s svojimi enostranskimi intervencijami in tepihi bomb po vsem svetu porušile svetovni red znova robantijo čez zadnjo potezo, s katero se jim vrača – milo za drago. Vir: Posnetek zaslona, X

Na obzorju je še en konflikt, ki se sicer že dolgo časa napoveduje - zaradi Pridnestrske republike.

»Pridnestrska republika se je po razpadu Sovjetske zveze nezakonito odcepila od Moldavije, ob podpori Rusije pa že tri desetletja ohranja svojo avtonomijo. Ta separatistična regija je ruskega predsednika Vladimirja Putina zdaj zaprosila, naj jo zaščiti pred 'grožnjami' moldavske vlade. Slednja je poziv regije označila za navadno propagandno potezo, s katero se skušajo prebiti na naslovnice medijev. V evropskih prestolnicah pa menijo, da gre za poskuse destabilizacije, za katerimi naj bi stala Rusija,« poroča nek slovenski medij, v podobni maniri pa tudi vsi ostali.

Toda - kaj je pravzaprav »nezakonito«?

Zahodne države, ki so s svojimi enostranskimi intervencijami in tepihi bomb po vsem svetu porušile svetovni red znova robantijo čez zadnjo potezo, s katero se jim vrača – milo za drago.

Če so odcepitve regij nezakonite, ali to pomeni, da je nezakonita morda tudi odcepitev Kosova?

Ne, nikakor! To je »poseben primer«, takoj odgovarjajo medijski delavci zahodnih medijskih trobil in njihovi politični usmerjevalci.

Toda mednarodnopravno je odcepitev Kosova enako nezakonita kot odcepitev Pridnestrja. Še Meddržavno sodišče v Haagu ni niti z besedo omenilo, da gre za »poseben primer.«

In prav tako ni odločilo, da je ta odcepitev »zakonita.« Ne, odločilo je le, da lahko skupine ljudi na raznih mestih sprejemajo razne neobvezne »deklaracije« in da to še ni kršitev mednarodnega prava.

A ta odločitev je bila dvorezna in sedaj se Zahodu vrača v obliki odcepitev delov Gruzije, Ukrajine, Moldavije…

Zahodni mediji pa seveda o »nezakonitostih« poročajo le v primeru njihovih »zaveznic«.

In to ni primer Kosova, kjer je Zahod Albancem naredil še eno državo na Balkanu – privilegij, ki ga nima praktično noben drug narod na svetu.

Ker so Albanci zavezniki Zahoda, zanje »na pravilih temelječ red« pozna izjeme a la »sui generis.«

Tudi odcepitve Srbov iz republik nekdanje Jugoslavije so bile seveda zmeraj »nazakonite« - a takšne niso bile odcepitve Albancev, ki so uživali podporo Zahoda.

Kosovo in Srbija
Vir: Posnetek zaslona, X

V Srbiji so jim zato naredili še eno državo, v Makedoniji pa so dobili praktično polovico državne uprave.

Podobne odcepitve se sedaj dogajajo po vsem svetu. In o tem, katere bodo »legitimne« in katere ne vse manj odločajo pravila in vse bolj moč orožja.

O tem lahko Srbi v Črni gori ali na Hrvaškem samo sanjajo.

Sedaj pa se podobne odcepitve dogajajo po vsem svetu. In o tem, katere bodo »legitimne« in katere ne vse manj odločajo pravila in vse bolj moč orožja.

Toliko o »nezakonitostih.«

Prošnjo za »zaščito« in pomoč njihovemu gospodarstvu, da zdrži pritisk Moldavije, je Pridnestrje Rusiji sicer namenilo po srečanju več sto uradnikov v tej nepriznani regiji.

Poziv so izdali v sredo, dan pred napovedanim letnim nagovorom ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Čeprav so obstajale govorice, da bi lahko Putin med letnim nagovorom tej separatistični regiji izrazil podporo, pa se to naposled ni uresničilo.

Vir: Posnetek zaslona, X

Pridnestrje, v katerem živi pretežno rusko govoreče prebivalstvo, se je od Moldavije, nekdanje sovjetske republike odcepilo leta 1990, iz bojazni, da bi se po razpadu Sovjetske zveze Moldavija priključila Romuniji.

Moldavija, ki se je nedavno odrekla lastnemu jeziku in priznala, da je moldavščina v resnici romunščina pa se vse bolj vidi – v objemu Romunije. Obenem je država skrajno represivna, o čemer pa na Zahodu ne poročajo.

Vse od takrat ostaja blizu Rusiji, Moskva pa ima vse od leta 1992 tam nameščenih več kot tisoč vojakov.

Moldavija, ki se je nedavno odrekla lastnemu jeziku in priznala, da je moldavščina v resnici romunščina pa se vse bolj vidi – v objemu Bukarešte.

Obenem je država skrajno represivna, o čemer pa na Zahodu ne poročajo.

Prepovedali so, na primer, glavno opozicijsko stranko – zahodni politiki, vključno s slovenskimi, pa se klanjajo avtokratom iz Moldavije.

A težava EU je, da polovica države, predvsem pa Gagauzija, ne želi biti del Velike Romunije, ker so v tej pokrajini bliže - Rusiji.

Ker bo EU še naprej pritegovala Moldavijo v svojo orbito, iz katere je ne bo izpustila niti Rusija je konflikt skorajda neizbežen. To kažejo dogodki iz Pridnestrovja.

Na zasedanju je kongres sprejel resolucijo, v kateri je zapisano, da se bo »z zahtevo za izvajanje ukrepov za zaščito Pridnestrja pred naraščajočim pritiskom Moldavije« obrnil na oba domova ruskega parlamenta. Kot poroča ruski državni medij RIA Novosti, je Kremelj po pozivu regije dejal, da je zaščita njihovih »rojakov« prednostna naloga.

Vir: Posnetek zaslona, X

Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock vidi vzporednice med dogajanjem v Moldaviji in začetki konflikta v Ukrajini. Tudi v Parizu ocenjujejo, da za poskusi destabilizacije v Moldaviji »zelo verjetno« stoji Rusija.

Ameriški State Department je že v sredo poudaril, da ZDA odločno podpirajo suverenost in ozemeljsko celovitost Moldavije znotraj njenih mednarodno priznanih meja.

Toda te besede so seveda bob ob steno.

ZDA so neštetokrat pokazale, da jim »suverenost in celovitost« ne pomenita nič, ko gre za države, ki niso njihove zaveznice. In sedaj jim Rusija vrača z isto mero.

ZDA so neštetokrat pokazale, da jim »suverenost in celovitost« ne pomenita nič, ko gre za države, ki niso njihove zaveznice. In sedaj jim Rusija vrača z isto mero.

In glede na geografsko bližino Rusije ter oddaljenost Zahoda od vseh temeljnih načel mednarodnega prava je samo vprašanje časa, kdaj bo Pridnestrje znova del Rusije.

Pridnestrje se vrača domov, Moldavija pa je vse bolj na poti, ki jo je doživela že Ukrajina.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek