Društvo za sonaraven razvoj Focus, Center za pravno varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) ter Društvo Prihodnost, predstavništvo organizacije Greenpeace CEE v Sloveniji so tožeče stranke, ki Ministrstvu za infrastrukturo očitajo, da je energetsko dovoljenje za JEK 2, nezakonito, poroča 24.ur.com.

Dovoljenje je nezakonito

Energetsko dovoljenje je bilo izdano investitorju GEN energija, d. o. o., po mnenju tožnikov pa nezakonito, saj nima ustreznih strateških in pravnih podlag. “Odločitev je bila sprejeta nezakonito, ker se opira na pravne podlage, ki niso ustrezne, dolgoročna podnebna strategija kot strateška podlaga pa je bila celo sprejeta na nezakonit in protiustaven način,” je zapisano. Nevladne organizacije zato skupaj z energetskim dovoljenjem izpodbijajo del vsebine podnebne strategije.

Načrtovanje dolgoročne rabe jedrske elektrarne dodano naknadno

Kot so zapisali v tožbi, je Ministrstvo za okolje in prostor, ki je prav tako tožena stranka, v Dolgoročno podnebno strategijo do leta 2050 vneslo del, ki predvideva tudi načrtovanje dolgoročne rabe jedrske energije, še poročajo na 24ur.com.

Ta del pa naj bi MOP v dokument vneslo naknadno, potem ko je bila javna razprava že končana, in tako onemogočilo sodelovanje javnosti.

Ta del pa naj bi MOP v dokument vneslo naknadno, potem ko je bila javna razprava že končana, in tako onemogočilo sodelovanje javnosti.

Življenjska doba krške nuklearke se čez dve leti izteka, vodilni se trudijo, da bi jo podaljšali še za 20 let. Medtem bi država zgradila še eno jedrsko elektrarno. 

Ker ta dokument za Ministrstvo za infrastrukturo predstavlja eno izmed pomembnejših pravnih podlag za energetsko dovoljenje, gre za odločitev, ki ima pomemben vpliv na okolje, in zato bi bilo treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje, ki pa ni bila izvedena. Kljub temu ta vsebina zdaj predstavlja odločitev o nadaljnji rabi jedrske energije v Sloveniji. Kot še izpostavljajo v tožbi, energetsko dovoljenje po mnenju tožečih strank ni skladno s slovenskim Celovitim nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom.

Je nuklearka res edina pot?

Kljub temu, da bo pot do izgradnje nove nuklearke, če bo ta seveda sploh postavljena, gre za prvi in izjemno pomemben korak, še izpostavljajo. Kljub temu, da gre pri pridobivanju električne energije iz jedrskih elektrarn za enega najčistejših virov, se vlagatelji tožbe sprašujejo, če gre res za edino pot do “čiste” elektrike.

Obenem gre za finance, ki jih je bolj smotrno nameniti učinkoviti rabi energije in obnovljivim virom.

Dr. Tomislav Tkalec iz društva za sonaraven razvoj Focus ob teh številkah in razpravi o načrtovani gradnji nove jedrske elektrarne v Sloveniji za 24ur.com izpostavlja: “Nova nuklearna elektrarna ne bo pravočasna glede na razmere in podnebno krizo. Potrebujemo hitrejše rešitve. Obenem gre za finance, ki jih je bolj smotrno nameniti učinkoviti rabi energije in obnovljivim virom. Obenem gre pa tudi za dejansko najdražji vir električne energije, če primerjamo cene novih investicij.

V Nemčiji in na Danskem bodo zato prihodnje leto zaprli še zadnjo jedrsko elektrarno in po mnenju Tkalca bi veljalo slediti takemu zgledu.