R. K. | 19. 11. 2022, 07:00

Slovenci letno odvržemo na tisoče ton tekstilnih odpadkov: ali vemo, kje končajo?

Profimedia

Tekstilna industrija je eden največjih onesnaževalcev okolja. Ste vedeli, da v Sloveniji letno proizvedemo toliko smeti, kolikor je teža 100 potniških letal?

Od 19. do 27. novembra poteka evropski teden zmanjševanja odpadkov, ki se letos odvija pod sloganom Tekstilni odpadki so iz mode. Tekstilna industrija je poleg živilske industrije, gospodinjstev in prometa med največjimi onesnaževalci okolja. Po podatkih, ki so jih objavili na Statističnem uradu Republike Slovenije (Surs), je leta 2021 v Sloveniji nastalo okoli 10.000 ton tekstilnih odpadkov.

Kot so zapisali pri Sursu, je evropski teden zmanjševanja odpadkov največji in najuglednejši okoljevarstveni projekt v Evropski uniji (EU) na področju ozaveščanja o zmanjševanju količine odpadkov. Ob tem so na statističnem uradu objavili tudi nekaj zgovornih podatkov.

Dve tretjini tekstilnih odpadkov smo reciklirali

Zapisali so na primer, da za izdelavo ene majice s kratkimi rokavi porabijo 2.700 litrov vode, kar je enako količini, ki jo posameznik popije v dveh letih in pol.

Dodali so, da na ravni EU proizvedemo okoli 2 milijona ton odpadkov iz tekstila na leto. Kar 20 odstotkov vseh tekstilnih odpadkov v EU proizvede Italija.

Poleg 10.000 ton odpadkov, ki smo jih leta 2021 proizvedli v Sloveniji, smo dodatnih 3.000 ton še uvozili.

Ob tem smo vsega skupaj izvozili 4.000 ton tovrstnih odpadkov. Skoraj dve tretjini predelanih odpadkov iz tekstila smo reciklirali. Z reciklažo smo proizvedli 6.000 ton uporabnih snovi, kot so tekstil, usnje in različna vlakna, ki jih uporabljamo kot izolacijski material in talne obloge, pa tudi v oblačilni industriji. 

Posledično smo na odlagališča pripeljali manj kot 2 odstotka odpadkov iz tekstila, od tega je bilo največ odpadnih obdelanih tekstilnih vlaken, so navedli pri Sursu.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol