Luka Dončić je dosegel 20 točk. Foto: EPA

Slovenija je dosegla enajsto zaporedno zmago na evropskih prvenstvih – nazadnje je izgubila v Lillu 12. septembra 2015 v osmini finala proti Latviji. To je bila hkrati tretja tekma na EP-jih z več kot 100 doseženimi točkami; oba prejšnja primera sta iz 2017 (Islandija, Latvija).

Slovenci so v prvem polčasu hitro povedli z dvomestno prednostjo, največ so vodili za 22 točk, tolikšna je bila razlika tudi ob odhodu na odmor (33:45). V drugem polčasu so Slovenci višali vodstvo iz minute v minuto, največ so vodili za 30 točk. Madžari so v končnici omilili poraz, a slovenska zmaga je bila lahka.

Prva četrtina: Tri trojke Blažiča
Selektor Aleksander Sekulić je na parket najprej poslal Jako Blažiča, Vlatka Čančarja, Dončića, Alekseja Nikolića in Mika Tobeyja.

Blažič z dvema trojkama in Čančar z zadetima prostima metoma sta Slovenijo povedla do vodstva z 0:8. Madžari so na svoj prvi koš čakali kar tri minute. Nikolić je zadel tretjo slovensko trojko, Dončić pa je v hitrem protinapadu odlično podal Čančarju, ki je zabil (2:13). Po minuti odmora Madžarov sta zadela Tobey in Blažič (njegova tretja trojka) za +15 (2:18). Madžari so na krilih nekdanjega člana Cedevite Olimpije, Mikaela Hopkinsa, ki je zadel dve trojki, naredili serijo 9:0 (11:18). Slovenci so znova strnili vrste, povedli so z dvomestno prednostjo (13:23). Goran Dragić je zgrešil trojko, a je v napadu skočil Zoran Dragić, ki je zadel (13:27). Četrto madžarsko trojko je zadel Janos Eilingsfeld, nato pa je v napadu skočil Edo Murić in zadel (16:29).

Druga četrtina: 11 točk Dončića
Klemen Prepelič je z lepo podajo zaposlil Žigo Dimca, ki je povišal slovensko vodstvo na +15 (16:31). Dimec je dosegel tudi drugi slovenski koš v tem delu igre (20:33). Prepelič je zadel za tri (20:36). Dončić se je pri svojem prvem košu sprehodil skozi madžarsko obrambo, Z. Dragić je nato zadel trojko za slovenskih +19 (22:41). Dončić je znova uspešno polagal (24:43). Zvezdnik Dallasa je podal pod koš Blažiču, ki je zadel za 21 točk prednosti Slovenije (24:45). Slovensko akcijo, ki je navijače dvignila na noge, je začel Žiga Samar (prvič je vstopil v igro na premiernem EP-ju), podal je Blažiču, ta pa nato Dončiću, ki je zabil (26:47). Dončić je s še enim lepim prodorom zaključil slovenski napad (32:54).

Vlatko Čančar zabija po podaji Luke Dončića. Foto: EPA

Tretja četrtina: Dončić zadeval in razigraval
Madžari so tretjo četrtino začeli s serijo 8:2 (41:56). Slovenija je s serijo 0:10 – dve trojki je dosegel Dončić – povedla za 25 točk (41:66). Trojko je dosegel še Čančar, s svojo tretjo trojko pa je za navdušenje v dvorani poskrbel Dončić – Slovenija je vodila že za 27 točk (45:72). Dončić ni le zadeval, soigralce je lepo razigraval, po njegovi podaji je zadel Dimec pod košem (48:74). Slovenija je ob koncu tega dela igre povedla za 29 točk (57:86).

Četrta četrtina: +30 za Slovenijo
Murić je četrtino začel s trojko (63:91). Po eno trojko sta nato zadela še Prepelič (njegova četrta) in Luka Rupnik, Z. Dragić in Dimec sta prav tako uspešno zaključila slovenski napad za +30 (71:101). Madžari so odgovorili s serijo 9:0 (80:101) in se v končnici približali Slovencem (86:103).

Blažič: BiH bo za nas pravi test
Aleksander Sekulić: "Tekmo smo začeli podobno kot proti Litvi, se pravi zbrano, osredotočeno in seveda brez podcenjevanja. Všeč mi je bil odziv igralcev, posledica zavzete igre pa je bila visoka razlika že v prvem polčasu. Lahko smo razdelili minutažo med vse igralce, odpočili glavne adute, saj nas že čez 20 ur čaka nova tekma. Prepričan sem, da bo tudi proti BiH-u odziv igralcev enak, saj nas čaka močan tekmec, ki ima odlične posameznike in dobro kemijo v ekipi."

Sorodna novica Francozom derbi proti Litvi, Grkom pa proti Italijanom

Jaka Blažič: "Pristop je bil pravi. Tekmeca smo vzeli resno in si že v prvi četrtini priigrali dovolj visoko prednost, da so lahko v nadaljevanju zaigrali vsi igralci. Čim prej moramo pozabiti to tekmo, saj nas v nedeljo ob 17.45 čaka precej bolj zahteven tekmec, ki igra samozavestno in zelo čvrsto. BiH bo za nas pravi test."

Zoran Dragić: "Tako kot slovenska javnost smo tudi mi pričakovali zmago. Šli smo stoodstotno v tekmo, saj smo vedeli, da smo se pred kratkim opekli proti Madžarski, in napake nismo želeli ponoviti. Rutinirano smo prišli do zmage. Ves čas smo nadzorovali rezultat in dogajanje na parketu. Tekma proti BiH-u bo zelo pomembna in zahtevna. BiH ima kakovost, kar je dokazal danes proti Nemčiji, je discipliniran in potrpežljiv v napadu, hkrati pa fizično močan. Igrati moramo maksimalno zbrano."

Slovenija je ob Nemčiji edina neporažena v predtekmovalni skupini B, v nedeljo ob 17.45 pa jo čaka obračun z Bosno in Hercegovino. V ponedeljek je v Nemčiji dan odmora, nato pa sledita še preizkušnji proti gostiteljem in Franciji.