Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Sorodna novica Katja Gorečan: Materinska knjižica
Sorodna novica Mirana Likar: Ženska hiša

Tri nominirana dela so romaneskna, pri dveh pa gre za zbirko kratkih zgodb. Katja Gorečan je nominirana za poetični roman Materinska knjižica, Adriana Kuči za roman o vojni Ime mi je Sarajevo, Mojca Kumerdej za kratke zgodbe Gluha soba, Mirana Likar za kratke zgodbe Ženska hiša in Lado Kralj za roman Ne bom se več drsal na bajerju.

Podelitev literarnega priznanja, ki jo podeljujejo kot poklon Cankarju in sodobni slovenski književnosti, ne glede na vrsto, bo 7. maja v Cankarjevem domu na Vrhniki.

Nominirance je izbrala žirija v sestavi predsednik Ivan Verč in člani žirije Alenka Koron, Darja Pavlič, Alja Predan in Niko Grafenauer.

Po besedah članice žirije Darje Pavlič so tokrat nominirana zelo raznolika dela, njihova rdeča nit pa je, da vsako na svoj način nagovarja sodobnega človeka oziroma je v ospredju bivanjska problematika. Član upravnega odbora Slovenskega centra PEN Marko Golja pravi, da je letošnji izbor nominiranih del mogoče označiti za pogumnega.

Sorodna novica Adriana Kuči: Ime mi je Sarajevo

Gre za zelo dobre, odlične, pogumne in čustveno intenzivne knjige, ki jih avtorsko odlikujejo drzni koraki, čeprav jih "na prvi pogled, čez palec" marsikdo ne bi uvrstil v prvo kategorijo slovenske sodobne literature, dodaja.

Sorodna novica Mojca Kumerdej: Gluha soba

Izbirali so med 49 prijavljenimi besedili, kar je veliko več v primerjavi s prvim letom nagrade, ko je prispelo približno deset del.

Merila za Cankarjevo nagrado ostajajo enaka vse od njenega začetka, pravi Pavlič. Delo mora biti večplastno in omogočati različne interpretacije, žirija pa se osredinja tudi na to, kakšen odnos ima do žanrskih konvencij. Se je pa letos žirija po njenih besedah malce bolj osredinila na to, da gre za Cankarjevo nagrado in da je pomembna tudi sama sporočilnost literarnega dela.

Sorodna novica Lado Kralj: Ne bom se več drsal na bajerju

Lani je Cankarjevo nagrado prejela dramatičarka Simona Semenič za Tri igre za punce, v kateri avtorica tematizira žensko vprašanje in vprašanje spola.

Nagrado podeljujejo Slovenski center PEN, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Univerza v Ljubljani in Znanstvenoraziskovalni center SAZU ob sodelovanju z Občino Vrhnika. Nagrada je priznanje za najboljše izvirno literarno delo preteklega leta v slovenskem jeziku. Spremlja jo denarna nagrada, ki bo letos po besedah Marka Golje vredna najmanj 5000 evrov. Denar za nagrado prispeva občina Vrhnika, pogovori o višini nagrade pa letos še niso končani.

Prvo Cankarjevo nagrado je leta 2020 prejel Sebastijan Pregelj za roman V Elvisovi sobi.