Urša Murn. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona
Urša Murn. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona

Direktorica Medicinskega centra Barsos Urša Murn in strokovna direktorica onkološkega inštituta Irena Oblak sta bili gostji Odmevov, kjer sta pojasnili okoliščine zapleta z zamenjavo vzorcev. Z njima se je pogovarjala voditeljica Tanja Starič.

Napaka je nastala na Barsosu, o tem ni nobenega dvoma, vi ste začeli preiskavo, koliko lahko poveste zdaj, kje točno je nastala napaka, kdo je odgovoren?
Murn: Najprej bi rada izkoristila trenutek in se še enkrat opravičila pacientom in njihovim svojcem za nastalo napako, ki jo iskreno in globoko obžalujemo. Napaka je nastala v Barsusu, v naši preliminarni preiskavi nismo ugotovili, kje točno se je zgodila napaka, zato smo za nadzor zaprosili urad za kakovost ministrstva za zdravje, kjer bomo skupaj ugotovili, kaj je šlo narobe in kako bomo lahko te postopke izboljšali, da se to nikoli več ne zgodi.

Sorodna novica Zaradi zamenjave vzorcev tkiva so želodec odstranili napačnemu bolniku

Najkasneje v 48 urah po dogodku je treba obvestiti urad, vi ste to naredili šele včeraj, zato se sproža dvom, da ste morda želeli stvar potisniti pod preprogo?
Murn: Ne, mi smo začeli preiskavo dogodka intenzivno prvi dan, ko smo zanj izvedeli. 8. januarja. sem bila obveščena o tem, kaj se je morebiti zgodilo, takoj smo zaprosili inštitut za patologijo za dodatne preiskave vzorcev in 1. februarja, ko smo dobili rezultat preiskave, da je šlo morebiti za napako, smo stopili v stik s pacientoma in ju o tem obvestili. Dejstvo je, da je trajalo malo dlje, da smo obvestili urad, ne zato, ker bi hoteli kar koli prikrivati, ampak prvič v 30 letih delovanja Barsosa se je zgodilo nekaj takega in iskreno moram priznati, da vseh postopkov nisem poznala v detajle, tako da sem se sproti spoznavala s tem.

Očitno je pri odvzemu vzorcev šlo za napako, ker imajo te posodice črtne kode …
Murn: Posodice dobijo črtne kode, ko pridejo na inštitut za patologijo.

Dobro, gremo še na onkološki inštitut, tam ste tudi naredili preiskave pred operacijo. Ali niste mogli ugotoviti, da gre pravzaprav za napako?
Oblak: Jaz bi tudi rada v imenu inštituta povedala, da se opravičujemo pacientom, pa rada bi seveda poudarila, da ko je bolnik prišel na onkološki inštitut, je njegova obravnava potekala po utečenih smernicah in protokolih. Zdaj, če poskušam odgovoriti na vprašanje, ne, nismo mogli, ker ta vrsta raka želodca, difuzni tip, ne dela bule.

Se ne vidi?
Oblak: Se ne vidi. Posebej ne začetne oblike in tudi kirurg tega ne more ugotoviti med operacijo.

Irena Oblak. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona
Irena Oblak. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona

Poglejte, zastavlja se vprašanje, človek je bil operiran, ostal brez želodca, zdrav, kaj pa drugi, ta, ki ima raka in ni bil zdravljen, kaj je z njim?
Murn: Drugi pacient je bil na kontrolni gastroskopiji isti dan, ko je zdravnik izvedel, da je šlo mogoče za menjavo.

Pri vas je bil.
Murn: Tudi pri nas. Opravljena je bila biopsija vzorcev, ki so bili poslani na nadaljnje preiskave in se je pokazalo, da so v vzorcu rakasta tkiva. Takoj je bil skladno z medicinsko doktrino s strani zdravnika napoten na nadaljnje preiskave in na nadaljnje zdravljenje.

In kje je zdaj? Sledite njegovemu zdravljenju?
Murn: Smo v stiku s pacientom, se zdravi v bolnišnici, ampak pacient se ne želi izpostavljati v javnosti.

Se zdravi pri vas?
Oblak: Ne vemo, ker je to varovanje osebnih podatkov. Mi nimamo pravice zaprositi za ime in priimek oz. nam Barsos tega ne sme povedati.

Foto: TV Slovenija, zajem zaslona
Foto: TV Slovenija, zajem zaslona

Skratka, ta dva pacienta, kaj bo zdaj z njima, ali sta upravičena do odškodnine?
Murn: Mi bomo najprej raziskali, kaj se je točno zgodilo pri nas v hiši, kje je šlo narobe, kje so bili postopki napačni, potem pa se bomo skupaj z njima pogovorili in odločili o njihovem najboljšem interesu.

Torej nekaj se je zgodilo v postopku, verjetno odvzema vzorcev, kako preprečiti, da se kaj takega ne zgodi še enkrat, kakšni bodo ukrepi?
Murn: To je tudi eden od razlogov, zakaj smo zaprosili za nadzor in preverbo urad za kakovost, da bomo skupaj z njim dorekli, kako izboljšati postopke. Nekatere postopke smo že izvedli, vsekakor pa jih bomo še dodatno po njihovih navodilih.

Kaj pa pomeni za tega pacienta, pri katerem so odkrili raka, pa ni prišel v obravnavo. Minili so meseci, kaj pomeni za pacienta, ki ima raka na želodcu, ta odlog?
Oblak: Težko rečem, ker ne poznam histoloških kazalnikov. Odvisno je, treba je pogledati bolezen kot celoto, tako da v bistvu bi morala videti, imeti več podatkov.

Čas je pomemben pri tej bolezni.
Oblak: Da, seveda. Vedno poudarjamo, da je v bistvu pomembno, da se zgodaj odkrije, ampak ne morem pa komentirati, ker nimam podatkov.

Pravite, nikoli se kaj takega še ni zgodilo, pa vendarle, nekaj je v protokolu šlo narobe. Kaj se bo zgodilo s tistimi, za katere boste ugotovili, da so odgovorni za to napako?
Murn: Pogledali bomo še enkrat celoten postopek dela, vse protokole, kako so se odvijale stvari, da bomo odkrili, kje morebiti je lahko prišlo do napake, kaj se da izboljšati in potem bomo skladno s tem reševali naprej zadeve.

Kaj pa pacient, ki mu je bil odstranjen želodec, je on še vedno pacient pri vas, mu pomagate?
Murn: Tudi s tem pacientom smo v stiku, ampak ko je šel enkrat na bolnišnično zdravljenje, potem ni več naš pacient.

Kaj pomeni za človeka, ostati brez želodca?
Oblak: Nekateri imajo lahko težave, še posebej s prehranjevanjem. Če se odstrani cel želodec, potrebujejo dodaten vitamin B12, ampak lahko pa čisto normalno živijo, brez posebnih težav.

Direktorici onkologije in Barsosa o zamenjavi vzorcev