Litva Matjaž Kopitar SP v hokeju 2022 risi slovenska hokejska reprezentanca

Torek, 3. 5. 2022, 21.05

SP v HOKEJU, DIVIZIJA I, SKUPINA A, 1. DAN (TIVOLI)

Slovenci začeli s pričakovano zmago

Slovenija, Litva, SP v hokeju | Slovenci so na uvodni tekmi svetovnega prvenstva drugega kakovostnega razreda s 4:2 premagali Litvo. V torek jih čaka Romunija. | Foto Grega Valančič/Sportida

Slovenska hokejska reprezentanca je domače svetovno prvenstvo divizije I, skupine A, odprla s pričakovano zmago nad Litvo (4:2), oba zadetka so risi prejeli ob koncu srečanja. Na uvodni tekmi dneva so Madžari, ki bodo, kot kaže, glavni slovenski tekmec za prvo mesto, s 5:1 odpravili Južno Korejo. Slovenci bodo v sredo ob 19. uri igrali z Romuni, za katere bo to prva tekma.

Poročilo s tekme:
Slovenija, Litva, SP v hokeju
Sportal Slovenci za uvod domačega SP premagali Litvo

V ljubljanskem Tivoliju se je začelo svetovno hokejsko prvenstvo drugega kakovostnega razreda, ki bi ga Slovenci morali gostiti že leta 2020, a ga je Mednarodna hokejska zveza (IIHF) zaradi zdravstvenih razmer dvakrat prestavila. Zmagovalec prvenstva in drugouvrščeni se uvrstita v elitno divizijo svetovnega hokeja, v kateri so risi zadnjič igrali leta 2017 v Parizu.

Slovenci so prvenstvo odprli s tekmo proti na papirju najskromnejši Litvi, ki bi morala igrati na prvenstvu tretjega razreda, a so jo po več spremembah, ki jih je sprožil ruski napad na Ukrajino, priključili ljubljanskemu turnirju. Četa Matjaža Kopitarja je pred maloštevilčnim občinstvom, zbralo se je okoli 1.500 gledalcev, upravičila vlogo favoritinje, čeprav zmaga ni bila tako visoka kot zadnji dve: 12:2 (februar 2020) in 9:0 (maj 2019).

Izjave po tekmI:

Sportal Matjaž Kopitar: Na koncu popustila koncentracija, a zmaga je prepričljiva

Luka Maver se je ob krstnem nastopu na svetovnem prvenstvu izkazal. | Foto: Grega Valančič/Sportida Luka Maver se je ob krstnem nastopu na svetovnem prvenstvu izkazal. Foto: Grega Valančič/Sportida Slovence je v 14. minuti v vodstvo popeljal Miha Verlič, v začetku drugega dela je razpoloženega Mantasa Armalisa (44 obramb) premagal Anže Kuralt, sredi srečanja pa se je po strelu Luke Mavra pod zadetek za 3:0 podpisal debitant na prvenstvih Blaž Tomaževič. Sedem minut pred koncem je znova udaril četrti napad, gol za 4:0 so pripisali Gregorju Koblarju. Ko je že kazalo, da bodo risi srečanje dobili brez prejetega zadetka, sta sledili dve napaki in dva zadetka Litve. Aivaras Bendzius je v 56. minuti ob številčni prednosti preprečil shutout Pintariča, Emilijius Krakauskas pa je devet sekund pred iztekom časa postavil končnih 4:2.

Slovenci bodo v sredo ob 19. uri palice prekrižali z Romunijo.

Igralec obračuna na strani Litve je bil vratar Armalis (44 obramb), na slovenski pa novinec na svetovnih prvenstvih Luka Maver.

Fotogalerija s tekme (foto: Grega Valančič/Sportida):

Fotogalerija
1 / 23

Madžari začeli s prepričljivo zmago nad Južno Korejo

Uvodno tekmo prvenstva sta odigrali Madžarska in Južna Koreja, s 5:1 so zmagali Madžari in s tem naredili prvi korak proti enemu od prvih dveh mest, ki vodita v elito.

Slovenski vzhodni sosedi so dvome o zmagovalcu razrešili že do polovice tekme, ko so vodili že s 5:0. Zadeli so Nador Fejes, Istvan Sofron, trikrat pa Csanad Erdely. V zadnji tretjini so Madžari stopili s plina, Korejci pa v 58. minuti s Sangwookom Kimom dosegli častni zadetek.

Spored SP divizija I, skupina A (Tivoli, 3.−8. maj)*

Torek, 3. maj
Slovenija : Litva 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
Strelci: 1:0 Verlič (Jeglič, Urbas, 14.), 2:0 Kuralt (Podlipnik, Tičar, 22.), 3:0 Tomaževič (Koblar, Maver, 30.), 4:0 Koblar (Maver, Podlipnik, 53.), 4:1 Bendziuš (Bosas, 56., PP1), 4:2 Krakauskas (Kumeliauskas, 60.).
Kazenske minute: Slovenija 6, Litva 6.
Streli: Slovenija 48, Litva 20

Postava Slovenije: Pintarič, Krošelj; Pretnar, Gregorc, Jeglič, Urbas (A), Verlič; Podlipnik, Robar (C), Tičar (A), Sabolič, Kuralt; Magovac, Štebih, Ograjenšek, Pance, Čimžar; Koblar, Maver, Tomaževič. Selektor: Kopitar.
Postava Litve: Pavliukov, Armalis; Alisauskas (C), Jasinevicius, Cetverak, Cizas (A), Gintautas; Gusevas, Rumsevicius, Kaleinikovas, Grinius, Krakauskas; Krukovski, Cypas, Noreika, Kumeliauskas, Bosas; Stankius, Kudrevicis, Bendzius, Krasnilnikovas, Binkulis. Selektor: Ron Pasco.

Madžarska : Južna Koreja 5:1 (2:0, 3:0, 0:1)
1:0 Fejes (Papp, Nagy,7.),2:0 Sofron (Garat, Erdely, 8.), 3:0 Erdely (Sofron, 24.), 4:0 Erdely (Terbocs, Hari, 28.), 5:0 Erdely (Sziranyi, Hari, 31.), 5:1 S.Kim (W.J.Kim, J. Ahn, 58.)