Sars-cov-2

Včeraj potrjenih 4481 novih primerov okužbe, umrlo 20 covidnih bolnikov

S.R.
10. 11. 2021, 09.04
Posodobljeno: 10. 11. 2021, 10.47
Deli članek:

Z epidemiološkega vidika je za nami nov slab dan.

Bobo
Fotografija je simbolična.

Slovenske zdravstvene službe so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) včeraj potrdile 4481 novih primerov okužbe s sars-cov-2, kar je drugi najvišji dnevni prirast od začetka epidemije. Najvišjega smo zabeležili preteklo sredo, ko je bilo potrjenih kar 4515 novih primerov okužbe. Da bodo torkove številke visoke, je nakazal že podatek o več kot 4000 izdanih TAN kodah za aplikacijo OstaniZdrav. V torek pred tednom dni je bilo za primerjavo odkritih 3459 novookuženih, delež pozitivnih testov pa je bil 44,6-odstoten. Ta delež je bil včeraj 42,4-odstoten. Pri NIJZ ocenjujejo, da je v Sloveniji trenutno aktivno okuženih 39.011 prebivalcev.

V slovenskih bolnišnicah se je po podatkih Sledilnika za covid-19 danes zjutraj zdravilo 889 covidnih bolnikov, od tega jih je 187 potrebovalo intenzivno terapijo. Glede na podatke z novinarske konference o covidu-19 na enotah za intenzivno nego sicer leži 191 covidnih bolnikov. Na žalost je v zadnjih 24 urah umrlo kar 20 covidnih bolnikov.

NIJZ
Zadnji podatki o epidemiološki sliki v Sloveniji.

Alarmantno stanje v bolnišnicah

Kot je včeraj po seji koordinacije zdravniških organizacij izpostavil predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Igor Dovnik, trenutno bolnikom določenih stvari, ki so jim bile na voljo pred tako velikimi obremenitvami zdravstvenega sistema, ne morejo več nuditi. Poleg tega v prihodnjem tednu pričakujejo razmere, v katerih bodo zdravniki na kritičnih točkah v sistemu hkrati obravnavali dva bolnika, ki bosta pri zdravljenju nujno potrebovala ventilator, pa ne bodo imeli kadra, ki zna takim pacientom pomagati, ali ustrezne postelje, na katero bi takega bolnika dal ležati.

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović denimo včeraj ni mogla izključiti možnosti, da bi morali izbirati, kdo bo potreboval intenzivno pomoč. Spomnila je, da se je to že zgodilo v drugih državah v podobnih situacijah. Po njenih besedah je trenutno mobiliziran ves kader za to, da ga zagotovijo tam, kjer je najbolj nujno potreben. Gre predvsem za oddelke za intenzivno zdravljenje, kjer potrebujejo zelo kvalificiran kader.