Foto: Reuters
Foto: Reuters

Na enournem poletu iz Edinburga je krsto s posmrtnimi ostanki Elizabete II. spremljala njena edina hči, princesa Anne. Pokojna kraljica je tako še zadnjič zapustila Škotsko, kjer je na dvorcu Balmoral preživela svoje zadnje dni.

Pristanku letala sta med drugim v dežju prisostvovala premierka Liz Truss in obrambni minister Ben Wallace.

Nekaj ur, preden je letalo pristalo na vojaškem letališču Northolt zahodno od Londona, je tam pristal novi kralj Karel III. z ženo, potem ko je bil danes na obisku na Severnem Irskem.

Krsto so prepeljali v Buckinghamsko palačo, od tam pa jo bodo v sredo v Westminster, kjer se bodo lahko Britanci naslednje štiri dni, do pogreba, še zadnjič poslovili od monarhinje, ki je državi vladala 70 let.

Pogreb bo v ponedeljek, 19. septembra. Krsto s posmrtnimi ostanki Elizabete II. bodo v procesiji prepeljali v Westminstrsko opatijo, kjer bo pogrebna slovesnost z državniškimi častmi.

V Edinburgu se je od kraljice poslovilo tisoče ljudi

Mimo krste monarhinje, ki je ležala v katedrali svetega Egidija v Edinburgu, se je od ponedeljka zvečer sprehodilo več tisoč ljudi, številni med njimi so čakali več ur in tudi ponoči.

Krsto so v nedeljo v Edinburg prepeljali z gradu Balmoral, kjer je v četrtek Elizabeta II. umrla, v ponedeljek pa so jo iz palače Holyroodhouse, uradne rezidence britanskega monarha na Škotskem, v procesiji pospremili do katedrale svetega Egidija.

Javnost je možnost, da se v katedrali ob krsti poslovi od kraljice, dobila v ponedeljek zvečer. Pred katedralo so se tako ves večer in vso noč vile dolge vrste ljudi, po nekaterih podatkih jih je bilo več tisoč. Najbolj zagreti so pred katedralo prišli že v ponedeljek zjutraj, številni so čakali več ur, tudi ponoči, da so se sprehodili mimo krste.

"Občutek povezanosti s preteklostjo"

Eden od žalujočih, ki so se prišli poslovit od kraljice, Gavin Hamilton iz Edinburga, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je čakal več kot pet ur, v katedralo pa je lahko vstopil ob 2.50 po krajevnem času. Za njim je bilo v vrsti še na tisoče ljudi. "V vrsti so bili tudi taki, ki so pripotovali iz več kot 160 kilometrov oddaljenega Aberdeena," je še dejal.

"Gre za občutek povezanosti s preteklostjo," pa je po prihodu iz katedrale dejal 28-letni Rob Parsons in dodal, da z obiskom kraljice lahko sprejmeš dejstvo, da se je končalo neko obdobje.

V Združenem kraljestvu žalujejo za pokojno kraljico. Foto: Reuters
V Združenem kraljestvu žalujejo za pokojno kraljico. Foto: Reuters

Po poročanju AFP-ja je današnje dogajanje v Edinburgu pokazalo, kaj gre pričakovati v Londonu, kjer bo krsta pred ponedeljkovim pogrebom monarhinje.

Kralj Karel III. na Severnem Irskem

Kraljevi par, ki je v ponedeljek zvečer z drugimi člani kraljeve družine bedel ob krsti v edinburški katedrali, je pred prihodom krste v Buckinghamsko palačo danes odpotoval na obisk v Belfast.

Kralja je v tem delu Združenega kraljestva pred njegovo uradno rezidenco pričakalo več tisoč ljudi. Kralj je izstopil iz avtomobila in se z nekaterimi rokoval.

Karel III. se je sešel z državnim sekretarjem za Severno Irsko Chrisom Heatonom - Harrisom, nato pa še s predstavniki vodilnih političnih strank, vključno s podpredsednico republikanske stranke Sinn Fein Michelle O'Neill, voditeljem unionistov Jeffreyjem Donaldsonom in predsednikom parlamenta Alexom Maskeyjem.

Maskey je kralju izrazil sožalje, ob tem pa poudaril pozitivno vlogo, ki jo je Elizabeta II. odigrala pri blaženju medetničnega konflikta, ki je na severu otoka zaznamoval drugo polovico 20. stoletja. Po njegovih besedah kraljica namreč ni bila "daljna opazovalka v preobrazbi in napredku odnosov med otokoma".

"Pokazala je, kako majhna, a pomembna gesta, obisk, stisk rok, prečkanje ceste ali govorjenje nekaj besed v irščini, lahko naredi ogromno razliko v spreminjanju odnosov in tkanju vezi," je še dodal Maskey. Četudi ima njegova stranka dolgo zgodovino boja za združitev Irske, so se v stranki poklonili spominu na umrlo monarhinjo, a poudarili, da ne bodo sodelovali v slovesnostih v povezavi s kronanjem Karla III.

Po pogovorih sta se kralj in njegova žena namenila v katedralo svete Ane, kjer so darovali spominsko mašo za pokojno kraljico.

Množice so se prišle poklonit umrli britanski kraljici Elizabeti II.