Del opozicije obstruira obravnavo protikoronskega zakona

Člani odbora DZ za finance iz LMŠ, SD, Levice in SAB sejo, na kateri odbor sprejema predlog desetega protikoronskega zakona, obsturirajo, ker da gre pri vodenju seje in predlaganju dopolnil za kršenje ustave, zakonov in poslovnika DZ. Izpostavljajo mnenje zakonodajno-pravne službe DZ, da je 75 odstotkov dopolnil nedopustnih.

 Foto: STA
Foto: STA

LJUBLJANA > "Zakaj obstrukcija? Zaradi načina vodenja seje. Zaradi nezakonitosti postopkov. Zato, ker je predsednik odbora za finance prvič v zgodovini Slovenije priznal, da je 75 odstotkov vloženih dopolnil koalicije nedopustnih, neprimernih in v nobeni povezavi s covidno krizo, reševanju katere naj bi bili namenjeni protikoronski zakoni," je v izjavi za medije v DZ dejala Andreja Zabret (LMŠ).

Predsednik odbora Robert Polnar ima dvojna merila, je še očitala Zabretova in navedla, da je v preteklosti predloge dopolnil opozicije zavračal kot nedopustne, danes pa je koaliciji dal prostor, "da si izglasuje, karkoli želi".

Zabretova je poudarila, da spremembe plačnega sistema v javnem sektorju - predloge dopolnil koalicije glede tega so dobili danes zjutraj pred sejo odbora - ne bi smele biti vključene v ta zakon. Predlagano je, da bi se začasno zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo zdravniki in zobozdravniki.

Zabretova: “Gre za rušenje plačnega sistema in javnega zdravstva”

"To pomeni rušenje plačnega sistema in javnega zdravstva," je poudarila in dodala, da bi morali tovrstne spremembe sprejemati sistemsko in v soglasju s sindikati. "Gre pravzaprav za kupovanje miru pred volitvami, tudi za ceno javnega zdravstva," je menila.

Matjaž Han (SD) si ni mislil, da bo moral ravno na dan, ko je bila pred 30 leti sprejeta ustava, obstruirati delo v DZ. "Danes je vladna koalicija s podporniki zavestno negirala tako ustavo kot zakonodajo in poslovnik DZ," je dejal. Ne glede na to, da so amandmaji nedopustni, bodo z večino preglasovali opozicija in sprejeli "zakon, ki bo že v začetku v neskladju z ustavo".

"Zato nam ni preostalo drugega, kot da na simbolen način rečemo, da je bilo tega dovolj ... Sem žalosten, razočaran. Želim si, da bi po novem letu v tej državi zavel drugačen veter, ne pa veter diktature in samovšečnosti," je povedal Han.

Mesec: Najnižja točka slovenske države

Luka Mesec (Levica) je dejal, da je to, kar se dogaja na seji odbora, najnižja točka slovenske države in državnosti, ker so oblastniki pokazali, da se mirno požvižgajo na to, kaj piše v ustavi in kaj pravi zakonodaja.

Izpostavil je izraza vladavina prava (angl. rule of law) - kar po njegovih besedah pomeni, so pravila za vse enaka in da se jih morajo vsi držati - in vladanje z zakoni (angl. rule by law) - kar po njegovem pomeni, da oblast zakonov ne upošteva, ampak jih samo sprejema in ostale državljane obravnava kot drugorazredne in jim pač nalaga ukrepe, odredbe, odloke.

"Trenutno smo pri tej drugi fazi. V 30 letih države, v kateri naj bi bila pravila enaka za vse, smo prišli do točke, ko oblasti tega ni treba več upoštevati, je nad pravnim redom, ostali pa smo podvrženi samovolji," je dejal Mesec in dodal, da so to jasno pokazali pri desetem protikoronskem zakonu. 75 odstotkov vloženih dopolnil namreč nima zveze s protikoronskimi ukrepov ter da so protiustavni in protizakoniti, na kar po njegovih besedah opozorila zakonodajno-pravna služba DZ.

Bratuškova: Ustava za vladajočo koalicijo očitno ne velja več

Alenka Bratušek (SAB) je dejala, da ustava za vladajočo koalicijo "očitno ne velja več, je papir brez pomena". "Gospod Polnar je danes poudaril, da je kot predsednik odbora razlagalec poslovnika. Kar je res - če obstaja dilema, kaj velja," je dejala Bratuškova in dodala, da pa je Polnar jasno povedal, da je 75 odstotkov amandmajev v nasprotju s poslovnikom. "Torej ni nobene dileme," meni poslanka.

Dejala je, da vse stvari v predlogu zakona niso slabe, in pri tem navedla dodatek za upokojence v decembra. Vendar pri takšnem načinu dela niso mogli sodelovati, je poudarila.

V stranke Levica so naknadno sporočili še, da predlog dopolnila interventnega zakona po njihovi oceni predstavlja dokončen udarec za že tako temeljito načeto plačno lestvico javnega sektorja in je "darilo za najbolje plačane zdravnike, ki jih zdravniški sindikat Fides tako vneto zastopa".

Dopolnilo po drugi strani ne bo prineslo nikakršnih koristi mladim zdravnikom, prav tako ne medicinskim sestram, negovalcem in ostalemu podplačanemu in preobremenjenemu osebju, so prepričani v stranki. "Bogatenje in povečevanje privilegijev že tako najbolje plačanih v času hude zdravstvene krize je nemoralno", poudarjajo. Ob tem so spomnili, da je koalicija dopolnilo pripravila brez socialnega dialoga.

Odbor DZ za finance je danes sprejel predlog koalicijskih poslanskih skupin SDS, NSi in SMC, ki predvideva dvig najvišjega plačnega razreda, ki ga lahko dosežejo zdravniki in zobozdravniki. Gre za začasni ukrep, je razvidno iz predlaganih dopolnil.

Za plačno podskupini E1, v kateri so zdravniki in zobozdravniki, bi bilo mogoče doseči največ 63. plačni razred za obdobje do 31. decembra 2022.


Najbolj brano