REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Ona je šla v trdem komunizmu po kavbojke v Trst, jaz v mehki demokraciji ne morem po sadni jogurt v Kranj«

»Ona je šla v trdem komunizmu po kavbojke v Trst, jaz v mehki demokraciji ne morem po sadni jogurt v Kranj«Mojca Škrinjar & samo njen sadni jogurt. Vir: Twitter, fotomontaža

Mojca Škrinjar, poslanka SDS v Državnem zboru, se je s svojo izjavo o izmišljenem pomanjkanju sadnih jogurtov v nekdanji Jugoslaviji pošteno osmešila: »Med leti 1980 in 1991, še zlasti pa med 1980 in 1985 nisi kot običajen državljan dobil sadnega jogurta,  s težavo pralni prašek, sladkor, kavo. Za gorivo za avto so bile dolge vrste. Nismo smeli iti v tujino in avto smo lahko vozili vsak drug dan.«

Razprava o tem na prvi pogled sila nepomembnem vprašanju se je vlekla nekaj dni in končala z očitno mnenjsko zmago tistih, ki se še dobro spomnijo življenja v času SFRJ.

Bila je zelo podobna enako nespametni izjavi nekdanje hrvaške predsednice Kolinde Grabar Kitarović, ki je s podobno neumnostjo v preteklosti razburila hrvaško in širšo javnost.

In se na podoben način kot Mojca Škrinjar - osmešila.

Končni udarec je zadal na POP TV radijski voditelj, ki se je dobro spomnil, kako so se za slovenske jogurte »grebli« celo Italijani.

Domen Caharijas pa je opozoril na perverznost situacije, v kateri je Škrinjarjeva zapisala in prek družbenih omrežjih velikodušno delila svoje odbite umotvore – v trenutku, ko zaradi povsem nestrokovnih ukrepov Janševe vlade ljudje ne morejo niti iz ene občine v drugo.

Namišljena težava z jogurti bi bila v tem primeru, celo če bi bila resnična (pa ni!) prava malenkost v primerjavi s polletno policijsko uro, prepovedjo prehajanja v druge občine ali celo zapiranjem državljanov za bodečo žico lastne države pod Janševo vlado – česar praviloma ni počela niti oblast SFRJ.

Socialistična SFRJ je imela seveda svoje velike pomanjkljivosti, toda da se tako očitno in nesramno laže o preteklosti, je mnoge pošteno razgrelo.

Sarkazma zato ni manjkalo in duhovitih komentarjev na trditev poslanke je bilo toliko, da jih je težko vse našteti.

Jonas je na primer zapisal, da ga takšne trditve preprosto »razpizdijo« in da se je zato tudi sam odzval, ne pa zato, ker naj bi bil nek oboževalec komunizma, kar je znana etiketa, ki jo vsem počez lepijo verniki stranke SDS.

Na mestu je bila tudi cinična pripomba, češ da so bile tudi »Elanke zanič«, s pristavkom, da bo o tem znal kaj več povedati Ingemar Stenmark, smučarska legenda, ki je s temi »proizvodi socializma« zmagoval na vseh svetovnih in drugih tekmovanjih.

Toda ta izjava Škrinjarjeve je še bolj problematična, kot se zdi.

Tudi v politiki so spori namreč lahko produktivni, vendar le, če se sogovorniki strinjajo vsaj o dejstvih.

Izjava Škrinjarjeve pa je tipičen primer izkrivljanja preprostega, vsem znanega dejstva, navajanje laži, s katero se poskušajo nadomestiti »fakti bruti.«

In to takšni, ki so izkustveno znani večini ljudi.

Skupaj s strankarskim »tekmovanjem iz zgodovine«, ki ga poskuša v šolah in z njihovo pomočjo izpeljati Janševa SDS – v nasprotju z vsemi pravili in zakoni, ki šolam seveda prepovedujejo, da bi postale strankarske ideološke indoktrinarnice – je lahko brezobzirna laž Škrinjarjeve že napoved naslednjega koraka trenutne vlade: Vsesplošnega zanikovanja polpretekle zgodovine in produkcije novih »dejstev.«

To pa je točka, na kateri bi morali zazveneti vsi alarmi v državi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek