Tina Šutej se je morala tako kot lani v Eugenu zadovoljiti s četrtim mestom. A izpolnila je olimpijsko normo in se že lahko veseli nastopa v Parizu. Foto: Reuters

Varovanka trenerja Milana Kranjca, ki je bila tudi lani četrta na SP-ju v Eugenu, nato pa mesec dni pozneje še tretja na evropskem prvenstvu v Münchnu, je sicer nastopila odlično. Brez najmanjših težav je preskakovala začetne ovire, ko je v prvo preskočila še 4,80 m, je zadišalo celo po medalji.

A za to je bilo treba za tri centimetre izboljšati slovenski rekord – skočiti 4,85 m. Žal ji ni uspelo, še najbližje je bila ob drugem poskusu, ko je letvico podrla s stegnom. Tako je tretje mesto z isto višino, a z eno popravo manj osvojila Finka Wilma Murto. Za naslov svetovne prvakinje pa sta se pomerili Američanka Katie Moon in Avstralka Nina Kennedy.

Preskočili sta 4,85 m, nato v svojih zadnjih poskusih še 4,90 m! Potem pa se je ustavilo. Pri naslednji višini sta trikrat podrli letvico, nato sta se po krajšem pogovoru z nasmehom na obrazu dogovorili, da si naslov svetovne prvakinje razdelita, tekmovanje se je končalo z objemom.

Tina Šutej v izjemnem finalu skoka s palico znova tik pod stopničkami
Katie Moon in Nina Kennedy sta v zadnjem poskusu preskočili letvico na višini 4,90 m. Na naslednji višini sta zapravili vse svoje poskuse, na koncu sta se odločili, da si naslov svetovnih prvakinj preprosto razdelita. Foto: Reuters

Šutej: Moja najboljša tekma kariere ni bila dovolj za medaljo
"To je moje najboljše prvenstvo do zdaj. Zadovoljna sem s tem, kako sem skakala. A to ni bilo dovolj, malo je zmanjkalo do medalje. Sem pa ponosna nase. Prikazala sem največ ne le v tej sezoni, ampak v karieri. Malo sem razočarana, ker nisem dodala tistih pet centimetrov ali pa nisem imela samih krogcev. En x je bil poleg, ena poprava preveč, in to je odločilo," je povedala Šutej.

"Super dosežek je tudi četrto mesto, zavedam se, da so to odlične uvrstitve. Ne morem pa biti povsem zadovoljna. A sem vesela, da sem prikazala dobre skoke. Da so tisti, ki so prišli navijat zame v Budimpešto, videli mojo tekmovalnost, borbenost, da se lahko osredotočim tudi v najtežjih trenutkih. Prikazala sem dobre skoke in sedaj moram take delati na treningih in tekmah naprej."

Najprej želi pozdraviti tetivo
Prihodnje leto bodo tri velika atletska tekmovanja. Glasgow bo marca gostil SP v dvorani, nato pa bo poleti najprej evropsko prvenstvo v Rimu in nato še olimpijske igre v Parizu.

"Naslednje leto bo res pestro. Najprej pa se bom morala po tej sezoni spočiti in pozdraviti tetivo. To je najbolj pomembno. Če hočem še naprej dobro skakati, potem je nujno, da sem zdrava. Ne nameravam pa izpustiti naslednje zimske sezone," je pojasnila Šutej.

Tina Šutej zasedla nehvaležno četrto mesto
Josh Kerr je s senzacionalnim zaključkom šokiral Jakoba Ingebrigtsena, ki je z bahavim vedenjem med nastopom v predtekmovanju dvignil kar nekaj prahu. Foto: Reuters
Sorodna novica Horvat v polfinale, Mišmaš Zrimšek v finale, Ratej razočarana

Kerr presenetil favoriziranega Ingebrigtsena
Medalje so podelili tudi v teku na 1500 m za moške, ki je prinesel presenetljivega zmagovalca. Velik favorit je bil Norvežan Jakob Ingebrigtsen, ki je z bahavim vedenjem med nastopom v predtekmovanju dvignil kar nekaj prahu. Hitro se je postavil na čelo kolone in narekoval oster tempo, kar pa na koncu ni bilo dovolj, da bi osvojil naslov prvaka. V zadnjih 200 m ga je silovito napadel Britanec Josh Kerr in poskrbel za veliko presenečenje. Ingebrigtsenu so povsem pošle moči, na ciljni črti ga je skoraj ujel tretjeuvrščeni rojak Narve Gilje Nordas, ki je zaostal zgolj tri stotinke sekunde.

1500 m (M)
1Josh KerrVelika Britanija3:29,38
2Jakob IngebrigtsenNorveška3:29,65
3Narve Gilje NordasNorveška3:29,68

Warholm upravičil vlogo favorita
Kar ni uspelo Ingebrigtsenu, je v teku na 400 m z ovirami Karstnu Warholmu: osvojiti zlato medaljo za Norveško. Warholm, favorit v finalu, je svoje delo opravil z odliko, za zaključek oziroma zadnjih 100 m je prihranil največ moči, naredil razliko in suvereno še tretjič osvojil naslov svetovnega prvaka. Drugi mesto je osvojil Kyron McMaster z Britanskih Deviških otokov, tretji je bil Američan Rai Benjamin.

400 m ovire (M)
1Karsten WarholmNorveška46,89
2Kyron McMasterVelika Britanija47,34
3Rai BenjaminZdružene države Amerike47,56

Paulino pritekla zlato Dominikanski republiki
V teku na 400 m za ženske je Marileidy Paulino iz Dominikanske republike z novim državnim rekordom suvereno osvojila naslov svetovne prvakinje. Nekatere tekmovalke so finalni nastop začele prehitro, zlasti ena izmed favoritinj, Nizozemka Lieke Klaver, tako da so jim v zaključku pošle moči. To je izkoristila Poljakinja Natalia Kaczmarek, bron je pripadel Sadi Williams z Barbadosa.