Šport > Košarka
3410 ogledov

Katastrofalna tekma Dallasa in boleč poraz

Luka Dončić Profimedia
Košarkarji Dallasa so se po gostujoči turneji vrnili v domačo dvorano. Proti 76-ers so klonili s 116:120.

Dallas Mavericks so na štirih gostujočih tekmah zabeležili tri poraze in zmago, tokrat pa so na domačem parketu pričakali Philadelphio. Ta je bila pred poškodbo Joela Embiida v vrhu vzodne konference, a se je z odsotnostjo Kamerunca marsikaj spremenilo, 76-ers pa so zdrsnili po lestvici.

Tudi dvoboj v Dallasu so košarkarji Philadelphie odprli zelo slabo. Že po dobrih dveh minutah je bil tako trener Nick Nurse prisiljen vzeti minuto odmora. Za to je poskrbel Luka Dončić, ki je zadel trojko, na semaforju pa se je izpisal izid 11:0. Pred tem je slovenski zvezdnik vpisal že dve asistenci.

Posvet na klopi je gostom pomagal. S hitro igro je odlični Tyrese Maxey 76-ers približal le na dvo točki zaostanka.

Dončić je kar nekajkrat neuspešno zahteval prekršek, a se sodniki zanj niso zmenili. Ko so naposled dosodili osebno napako nad njim, so precej sumljivo ocenili, da še ni bil v gibanju za met ter je tako ostal brez prostih metov. Sledila je le žoga s strani. Luka je bil sicer neuspešen pri metih (1/6), a je zbral že pet podaj. Na klop je sedel slabe štiri minute pred koncem četrtine pri vodstvu z 21:20.

Takoj po njegovem odhodu je Philadelphia prišla do delnega izida 10:0. Tega je s trojko dokončal Maxey, ki je dosegel kar 15 od 30 točk gostov. Pri Dallasu so se napake v napadu vrstile, ko pa so košarkarji domače zasedbe prišli do meta, pa žoga ni in ni hotela skozi obroč. Gostje so po prvih 12 minutah vodili z 32:22.

Dončić se je vrnil na parket, dosegel štiri točke, nato pa je niz šestih zaporednih točk Dallasa dokončal Dereck Lively II. Ponovila se je zgodba iz prve četrtine, že po vsega dveh minutah je Nurse vzel 'time-out'. Luka je namreč zadel koš iz polrazdalje, po njegovi šesti asistenci pa je Kyrie Irving Mavericks približal na 32:34.

Po trojki Irvinga so domači kasneje prišli že na točko zaostnka, vendar nato znova nerazumljivo popustili, znova pa jim na roko ni šlo tudi nekaj sodniških odločitev. Dallas je izgubil že devet žog, Philadelphia le eno, samo po napakah domačih so gostje vpisali 14 točk.

Ob zaostanku s 37:46 je Luka nato zadel met ob prekršku in z dodatnim prostim metom poskrbel za -6.

Sledila je še njegova trojka. Dvakrat je na metu za tri točke našel tudi Tima Hardawayja Jr., ki pa je še naprej streljal s slepimi naboji (0/5 iz igre, 0/4 trojke).

Prednost gostov je tako še nekajkrat narastla na devet točk, dve sekundi pred koncem pa bi za to lahko poskrbel tudi Kyle Lowry, vendar je pri polaganju dobil 'banano' s strani Derricka Jonesa Jr., Dallas pa je prišel do žoge. Nato si je napako privoščil še Buddy Hield, ki je storil prekršek na polovici domačih, ob izpolnjenem bonusu pa je Jones zadel dva prosta meta za 51:56.

Dončić je ob metu 6/12 (v drugi četrtini 5/6) zbral 15 točk, k temu pa dodal še po 7 skokov in podaj. Izgubil je kar pet žog.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Dallas je slabo odprl tretjo četrtino in se znašel v zaostanku desetih točk. A Luka je prišel do ukradene žoge in nato v protinapadu zadel ob prekršku. S prostim metom je Dallas približal na 57:64. Sledil je še koš Irvinga.

Vendar nalet ni dolgo trajal. Luka je zgrešil dva meta, enega Kyrie, na drugi strani pa so gostje zadevali prav vse. Po trojki Lowryja so tako prišli do najvišje prednosti na tekmi. Trener Jason Kidd je pri -13 posegel po minuti odmora.

Po vrnitvi na parket je Dončić nespretno izgubil še svojo šesto žogo. Mo Bamba je s prostima metoma na drugi strani poskrbel za 74:59.

Štiri minute pred koncem četrtine je Maxey prejel močan udarec v glavo, moral je zapustiti igro, a tudi to ni pretirano spremenilo poteka tekme. Philadelphija je še povišala prednost, po košu v teh trenutkih razpoloeženega Kellyja Oubreja Jr. je bilo deset sekund pred koncem četrtine že +17. A tik pred zadnjim piskom sirene je s trojko za 76:90 odgovoril Jones Jr.

Že v prvi akciji zadnje četrtine je Dončić zaradi zvina desnega gležnja nekaj časa obležal na parketu, nato pa zadel prosta meta. Sledil je še en njegov koš, a v obrambi je bila igra Dallasa še naprej katastrofalna. Po novem košu Oubreja se je osem minut in pol pred koncem tekme na semaforju izpisal rezultat 103:85.

Po dveh podajah Dončića je pet točk dosegel Jones Jr., nato je Slovenec našel na trojki še Irvinga, ki bi lahko domače pripeljal na 10 točk zaostanka, a je zgrešil.

Dončić je kasneje zadel, ob tem nekaj pripomnil sodniku, ki znova ni piskal ob prerivanju pod košem, in si za 'nagrado' prislužil tehnično napako.

A to je Ljubljančana očitno motiviralo. Najprej je zadel dva prosta meta, nato še trojko za 99:108. Razliko je nato na sedem točk z dvema prostima metoma spustil še Irving. A za morebitni preobrat so ostale le še tri minute in pol.

Po novih koših Dončića in Irvinga se je Dallas približal na 105:110, vendar je nato dobro minuto pred koncem povsem neovirano trojko iz kota zadel Tobias Harris.

Luka je z noro trojko iz velike razdalje pol minute pred koncem poskrbel za 110:115.

Lowry je imel nato težave pri prenosu žoge čez polovico igrišča, a je po mnenju sodnikov še pravočasno zahteval minuto odmora. Dvorana v Dallasu je ponorela.

Sledil je prekršek nad Maxeyjem, ki je zadel dva prosta meta. Na drugi strani je Irving ogovoril s trojko.

Vse skupaj se je ponovilo. Tokrat je dva prosta meta sicer uspešno izvedel Nicolas Batum, Irving pa zadel met za tri točke. Ostalo je še šest sekund.

Na vrsti za prosta meta je bil Oubre Jr., ki je bil polovično uspešen za končnih 120:116. Washington je sicer še vrgel za tri točke, vendar zgrešil.

Dončić je prišel do novega trojnega dvojčka - 38 točk, 11 skokov, 10 asistenc. A izgubil je tudi sedem žog. Dallas je naredil kar 17 napak, Philadelphia osem.

Irving je vknjižil 28 točk, Jones Jr. 21., pri 76-ers pa Harris 28, Maxey 24, Oubre Jr. pa 21.