Stranka Marine Le Pen je močno okrepila svoj volilni izid. Foto: EPA
Stranka Marine Le Pen je močno okrepila svoj volilni izid. Foto: EPA

Za absolutno večino bi Macronovo zavezništvo potrebovalo 289 glasov. Levo zavezništvo Nupes Jean-Luca Melenchona je osvojilo 131 sedežev, medtem ko bo imela stranka skrajne desnice Marine Le Pen 89 poslancev, kar je 10-krat več kot do zdaj, ko jih je imela osem.

Zaveznišvo Nupes je danes že napovedalo, da bo 5. julija vložilo glasovanje o nezaupnici proti Macronovi vladi.

Izguba absolutne večine pomeni veliko otežitev načrtov Macrona, ki je aprila osvojil drugi predsedniški mandat. Med njegovimi načrti so poglobitev evropske integracije, dvig starosti za upokojitev in oživitev jedrske industrije.

Volilna udeležba je bila tokrat še nižja kot v 1. krogu, nekaj manj kot 47-odstotna.

Izguba absolutne večine za Macrona pomeni, da bo moral iskati zaveznike za svoje reformne načrte, kar bi lahko sprožilo obdobje politične negotovosti. Macronovo zavezništvo bo morda iskalo sodelovanje s konservativnimi Republikanci, možnost je tudi oblikovanje manjšinske vlade, kar pa pomeni, da bi se moralo Macronovo zavezništvo z drugimi strankami glede zakonov pogajati od vprašanja do vprašanja.

Premierka Elisabeth Borne. Foto: EPA
Premierka Elisabeth Borne. Foto: EPA

"Takoj jutri bomo začeli oblikovati večino, ki bo sposobna sprejemati odločitve. Samo to bo zagotovilo stabilnost države in omogočilo izvedbo reform," je po objavi volitev dejala premierka Elisabeth Borne. Po besedah finančnega ministra Bruna Le Maira se "bomo morali prilagoditi tej kulturi kompromisa, a moramo to storiti glede vrednot, idej in političnih projektov za Francijo".

V levem zavezništvu so nad izidi volitev pričakovano zadovoljni. "To je popoln poraz predsednikove stranke in dosegli smo cilj – premagati moža, ki je celotni državi zvijal roko, da ga izvoli, ne da bi vedeli, kaj namerava delati," je bil oster Jean-Luc Melenechon. "Propad predsedniške stranke je končan."

Kot je za Radio Slovenija poročal Igor Jurič, je bila po objavi prvih izidov podobno ostra tudi Marine Le Pen, ki ji je očitno uspelo iz predsedniške bitke prenesti visok val podpore tudi v parlamentarne volitve. Po letu 1986 bo imela skrajna desnica znova tudi lastno poslansko skupino. "Poosebljali bomo močno in ostro opozicijo, ki pa bo konstruktivna in bo spoštovala institucije. Naše edino vodilo bodo interesi Francozov in Francije," je dejala Marine Le Pen.

Macronovo zavezništvo zmagalo, a ostalo brez absolutne večine