Biden je na univerzi Ulster nagovoril maloštevilno in vnaprej izbrano občinstvo. Foto: Reuters
Biden je na univerzi Ulster nagovoril maloštevilno in vnaprej izbrano občinstvo. Foto: Reuters

V skladu z velikonočnim mirovnim sporazumom si irski republikanci in britanski unionisti delijo oblast na Severnem Irskem. Glavna opozicijska stranka protestantskih unionistov DUP že skoraj eno leto onemogoča delovanje parlamenta in vzpostavitev nove vlade.

Na splošnih volitvah maja lani se je prvič zgodilo, da je največ glasov prejela republikanska stranka Sinn Fein, ki bi potemtakem morala voditi vlado v sodelovanju z DUP-om, ta pa onemogočanje upravičuje z nezadovoljstvom zaradi severnoirskega protokola, ki ureja trgovinske odnose Severne Irske z Združenim kraljestvom in Evropsko unijo po razhodu.

Donaldson kljub obisku Joeja Bidna vztraja pri stališčih unionistov, ki onemogočajo delo vlade. Foto: Reuters
Donaldson kljub obisku Joeja Bidna vztraja pri stališčih unionistov, ki onemogočajo delo vlade. Foto: Reuters

"Veliko ameriških korporacij želi priti sem"

Biden je v govoru na univerzi Ulster v Belfastu pozval h koncu politične krize na Severnem Irskem in poudaril, da bi delujoča vlada na Severnem Irskem ustvarila velike priložnosti za regijo.

"Današnji Belfast je utripajoče srce Severne Irske in je pripravljen, da spodbudi gospodarsko priložnost brez primere. Obstaja veliko velikih ameriških korporacij, ki želijo priti sem in želijo vlagati," je dejal.

Unionisti vztrajajo pri nasprotovanju vladi

Poudaril je tudi, da morajo to odločitev sprejeti sami. Ameriški predsednik nima namena posredovati pri razreševanju politične krize, je za BBC potrdil tudi voditelj DUP-a Jeffrey Donaldson, ki je bil eden od politikov, ki so se na kratko srečali z Bidnom pred njegovim govorom.

Sorodna novica Krvava nedelja: 50 let pozneje svojci žrtev še zmeraj čakajo pravico

Donaldson je poudaril, da Bidnov obisk ni spremenil stališča unionistov, ki zahtevajo nadaljnje spremembe sporazuma med Londonom in Brusljem, v naslednjih nekaj tednih pa bodo nove predloge tudi predložili britanski vladi. London je že dal vedeti, da se glede dogovora ni mogoče vnovič pogajati.

Pred srečanjem z lokalnimi voditelji je Biden opravil tudi 45-minutni pogovor z britanskim premierjem Rishijem Sunakom. Njegov urad je sporočil, da sta se z ameriškim predsednikom pogovarjala predvsem o gospodarskih možnostih in potencialu, ki ga ima Severna Irska za morebitne vlagatelje.

Sorodna novica 25 let od podpisa velikonočnega sporazuma, ki je končal prelivanje krvi v Severni Irski

"Mir ni bil samoumeven"

Predsednik ZDA, ki je deloma irskega rodu, je v govoru ob obletnici velikonočnega sporazuma poudaril, da v tistem času "mir ni bil samoumeven". Poudaril je, da je ohranitev mirovnega sporazuma, s katerim so končali tri desetletja prelivanja krvi, prednostna naloga za obe glavni ameriški stranki.

Nasilje iz preteklosti se ne sme ponoviti, je dejal in spomnil na nedavni poskus umora severnoirskega policista Johna Caldwella. Po navedbah policije naj bi napad izvedli pripadniki Nove Ire, odcepljene disidentske skupine Irske republikanske armade (Ira), ki je bila pomemben akter sektaškega nasilja na Severnem Irskem med 60. in 90. leti.

Biden je medtem že odpotoval naprej v Republiko Irsko, kjer se bo srečal s predsednikom Michaelom D. Higginsom in nagovoril parlament. Na Irskem bo predvidoma ostal do petka, obiskal naj bi tudi svoje sorodnike.

Biden na obletnico mirovnega sporazuma obiskal Severno Irsko